Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Agnieszka Deoniziak | 2018-03-07 14:08 | Rozmiar tekstu: A A A
WSSD leczy naczyniaki i zapalenia błon śluzowych przy użyciu laserów

Nowoczesne lasery w olsztyńskim szpitalu dziecięcym

Olsztyn24
Dr Choiński i dr Kotkowicz (fot. archiw. WSSD) | Więcej zdjęć »
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w kraju, w których powszechne zastosowanie mają nowoczesne lasery. Leczenie przy ich użyciu jest szybsze i skuteczniejsze niż dotychczasowymi metodami, a także bardziej komfortowe dla pacjentów. - Cieszymy się że dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia mogliśmy włączyć do codziennej praktyki szpitalnej nowoczesną aparaturę laserową i nowoczesne metody leczenia – mów dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala dziecięcego w Olsztynie.

Ponad 1,5 mln zł dotacji celowej z budżetu państwa szpital dziecięcy w Olsztynie otrzymał w ramach tzw. specustawy na zakup sprzętu medycznego na potrzeby:

» Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej – zestaw laparoskopowy oraz trzy rodzaje urządzeń laserowych;
» Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej – aparat usg i laser biostymulujący.
R E K L A M A
banner
Zastosowanie laserów w leczeniu chorób jest coraz powszechniejsze. W szpitalu dziecięcym dotychczas wykorzystywano lasery w okulistyce do leczenia retinopatii wcześniaczej oraz w rehabilitacji i w poradni chirurgicznej do leczenia powierzchownych zmian skórnych. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, od 2018 r. wprowadzono nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Oddział Kliniczny Chirurgii i Urologii Dziecięcej wzbogacił się o: laser pulsacyjno-barwnikowy, laser neodymowo-yagowy i laser CO2.

- Podstawowym zastosowaniem lasera pulsacyjno-barwnikowego jest leczenie malformacji kapilarnych, potocznie nazywanymi „naczyniakami płaskimi”, które występują u około 2,8 proc. żywo urodzonych noworodków i nierzadko obejmują znaczne obszary ciała – mówi dr n. med. Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Dziecięcej i Urologii szpitala dziecięcego w Olsztynie. - Występujące najczęściej na twarzy i szyi, naczyniaki stanowią widoczny defekt estetyczny. Leczenie polega na sesjach fotokoagulacji laserem, mających na celu wybiórcze zamknięcie patologicznie poszerzonych naczyń kapilarnych. Należy je powtarzać w 3-6 miesięcznych odstępach. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć niepożądanych skutków emocjonalnych, jak również jest uważane za bardziej skuteczne, co wynika między innymi z lepszej dostępności zmiany, jak i mniejszej powierzchni wymagającej terapii.

Laser pulsacyjno-barwnikowy znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych  i bliznowców. Laser Nd-YAG służy do usuwania zmian patologicznych skóry, tkanki podskórnej, błon śluzowych np. anomalii naczyniowych. Z kolei laser CO2 przeznaczony jest do usuwania specyficznych zmian skóry i błon śluzowych, takich jak np. guzki, brodawki, ziarniniaki.

- Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych - podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment - zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe – dodaje dr n. med. Wojciech Choiński. - Małe dzieci, a także pacjenci z rozległymi zmianami w obrębie twarzy, zwłaszcza obejmującymi powieki, wymagają leczenia w znieczuleniu ogólnym dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa i komfortu oraz maksymalnego skrócenia całkowitego czasu leczenia. Lekarze z oddziału chirurgii, doktor Bartosz Kotkowicz, doktor Józef Matel i dr n. med. Tomasz Janowicz, przeszli szkolenia w wiodących ośrodkach laseroterapii w Polsce. W miarę nabywania doświadczenia będziemy rozszerzali wskazania do laseroterapii. Kwalifikacje do leczenia laserowego zmian skórnych odbywają się w poradni chirurgicznej naszego szpitala.

Natomiast Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej otrzymał laser biostymulujący Low-Level Therapy (LLLT). Służy on do leczenia zapaleń i uszkodzeń błon śluzowych.

- Dolegliwości te bardzo często pojawiają się u pacjentów leczonym z powodu nowotworów – podkreśla dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Pod wpływem chemioterapii i radioterapii dochodzi do uszkodzenia błon śluzowych. A uszkodzone śluzówki są wrotami inwazji bakterii, które kolonizują jamę ustną. W efekcie może dojść do powikłań zapalnych, obniżających skuteczność leczenia i komfort życia. Przykładowo dziecko, które ma zmiany zapalne w jamie ustnej, nie jest w stanie przyjmować posiłków. Leczenie laserem pozwala nam wyleczyć takie dziecko znacznie szybciej, niż wcześniejszymi metodami.

Leczenie laserem polega na wprowadzeniu specjalnej końcówki urządzenia do jamy ustnej i skierowaniu wiązki światła na uszkodzoną tkankę. Taki zabieg przyspiesza gojenie zmian i redukuje bolesność.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl