Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:21 26 kwietnia 2024 Imieniny: Klaudiusza, Marzeny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
Agnieszka Deoniziak | 2017-11-30 22:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Ortopedia olsztyńskiego szpitala dziecięcego w światowej elicie

Olsztyn24
Operacja skoliozy (fot. archiw. WSSD)

Oddział Ortopedyczno-Urazowy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie został włączony, jako pierwszy spoza USA i pierwszy z Europy, do nowego wieloośrodkowego, międzynarodowego badania prospektywnego, dotyczącego leczenia operacyjnego skolioz idiopatycznych. Projekt prowadzi najbardziej elitarna grupa badawcza - HARMS STUDY GROUP, publikująca najwięcej artykułów i książek, wyznaczająca trendy w leczeniu deformacji kręgosłupa u dzieci i młodzieży, wprowadzająca najnowsze rozwiązania techniczne, po dokładnym przebadaniu.

- Zostaliśmy wybrani, bo operujemy skoliozy tymi samymi technikami i stosując te same implanty, które są powszechne w Europie Zachodniej czy USA - mówi doktor Paweł Grabala, ortopeda z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego szpitala dziecięcego w Olsztynie. - Badania będą polegały na tym, że każdy pacjent, który będzie miał leczoną skoliozę w naszym szpitalu, zostanie opisany w bazie danych. Będziemy tam zamieszczać informacje m.in. na temat wielkości skrzywienia kręgosłupa, przebiegu operacji, użytych implantów, wszystkich parametrów śródoperacyjnych, dolegliwości bólowych i długości leczenia. Będziemy też oceniać stan pacjenta po trzech, a potem po sześciu miesiącach od operacji.

Badania mają się rozpocząć w styczniu i potrwać do końca 2018 roku. Ich celem jest ulepszenie technik operacyjnych i opracowanie jeszcze lepszych standardów leczenia skolioz.

Skrzywienia kręgosłupa u dzieci i młodzieży, potocznie nazywane skoliozami, dotyczą ok. 5 proc. populacji. Leczenie skolioz niezależnie od ich etiologii wymaga kompleksowego i interdyscyplinarnego współdziałania lekarzy ortopedii, neurologii, rehabilitacji, specjalistów fizjoterapii i innych. Ośrodek wielospecjalistyczny, jakim jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest obecnie miejscem, w którym wykonuje się operacje najtrudniejszych przypadków z zastosowaniem technologii wdrażanych obecnie z najlepszych ośrodkach na świecie. Co roku w szpitalu operuje się ok. 60 pacjentów ze skoliozami. Do ośrodka trafiają pacjenci z całej Polski, m.in. z ciężkimi skoliozami (100 stopni i większymi), często po przebytym nieudanym leczeniu w innych ośrodkach.
R E K L A M A
W ostatnich latach specjaliści z olsztyńskiego szpitala dziecięcego przeprowadzili szereg nowatorskich operacji z wykorzystaniem najnowocześniejszego instrumentarium, o których było głośno w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Do współpracy ortopedycznej zapraszamy także znanych specjalistów z zagranicy (np. prof. Martin Repko z Kliniki Ortopedii Dziecięcej z Brna - Czechy, prof. Illka Helenius ze Szpitala Klinicznego w Turku - Finlandia).

Wybrane znaczące wydarzenia zakresu leczenia skolioz w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie w 2017 roku:

» listopad - 2-letnie dziecko operowane z powodu skoliozy idiopatycznej o wczesnym początku - ok. 100 stopni; to najmłodsze dziecko operowane z powodu deformacji kręgosłupa w Polsce,

» luty - po raz pierwszy w regionie (i dopiero 4. w Polsce) została przeprowadzona innowacyjna operacja korekcji skoliozy wczesnodziecięcej nowatorską technologią Shilla, polegającą na zastosowania implantu rosnącego wraz ze wzrostem dziecka; nowatorstwo operacji polegało na tym, że ten implant mógł być zastosowany po raz 1. u tak małego dziecka (7 lat - dotąd operacje z użyciem implantu rosnącego były w Polsce wykonywane u pacjentów powyżej 10 r. ż); metoda Shilla jest odtąd standardowo stosowana w szpitalu,

» październik - do standardu w szpitalu weszło leczenie wyciągiem czaszkowym grawitacyjnym HALO (HALO Gravity Traction) do kompleksowego leczenia sztywnych, ekstremalnych deformacji kręgosłupa przekraczających 120 stopni; urządzenie jest bezpieczniejsze od wyciągów czaszkowo-udowych, do tej pory w Polsce nie było upowszechnione; wyciąg stosowany jest do leczenia najtrudniejszych i sztywnych deformacji kręgosłupa; tą metodą można prowadzić jednocześnie kilku pacjentów,

» seria najbardziej zaawansowanych operacji - korekcje deformacji kręgosłupa u dzieci ze skoliozami wczesnodziecięcymi (poniżej 6. roku życia), przy współpracy z prof. Ilkka Heleniusem z Finlandii, w tym 5-latka ze skrzywieniem sięgającym 150 stopni.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.