Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Agnieszka Deoniziak | 2017-11-30 22:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Ortopedia olsztyńskiego szpitala dziecięcego w światowej elicie

Olsztyn24
Operacja skoliozy (fot. archiw. WSSD)
Oddział Ortopedyczno-Urazowy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie został włączony. jako pierwszy spoza USA i pierwszy z Europy, do nowego wieloośrodkowego, międzynarodowego badania prospektywnego, dotyczącego leczenia operacyjnego skolioz idiopatycznych. Projekt prowadzi najbardziej elitarna grupa badawcza - HARMS STUDY GROUP, publikująca najwięcej artykułów i książek, wyznaczająca trendy w leczeniu deformacji kręgosłupa u dzieci i młodzieży, wprowadzająca najnowsze rozwiązania techniczne, po dokładnym przebadaniu.

- Zostaliśmy wybrani, bo operujemy skoliozy tymi samymi technikami i stosując te same implanty, które są powszechne w Europie Zachodniej czy USA – mówi doktor Paweł Grabala, ortopeda z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego szpitala dziecięcego w Olsztynie. - Badania będą polegały na tym, że każdy pacjent, który będzie miał leczoną skoliozę w naszym szpitalu, zostanie opisany w bazie danych. Będziemy tam zamieszczać informacje m.in. na temat wielkości skrzywienia kręgosłupa, przebiegu operacji, użytych implantów, wszystkich parametrów śródoperacyjnych, dolegliwości bólowych i długości leczenia. Będziemy też oceniać stan pacjenta po trzech, a potem po sześciu miesiącach od operacji.

Badania mają się rozpocząć w styczniu i potrwać do końca 2018 roku. Ich celem jest ulepszenie technik operacyjnych i opracowanie jeszcze lepszych standardów leczenia skolioz.
R E K L A M A
banner
Skrzywienia kręgosłupa u dzieci i młodzieży, potocznie nazywane skoliozami, dotyczą ok. 5 proc. populacji. Leczenie skolioz niezależnie od ich etiologii wymaga kompleksowego i interdyscyplinarnego współdziałania lekarzy ortopedii, neurologii, rehabilitacji, specjalistów fizjoterapii i innych. Ośrodek wielospecjalistyczny, jakim jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest obecnie miejscem, w którym wykonuje się operacje najtrudniejszych przypadków z zastosowaniem technologii wdrażanych obecnie z najlepszych ośrodkach na świecie. Co roku w szpitalu operuje się ok. 60 pacjentów ze skoliozami. Do ośrodka trafiają pacjenci z całej Polski, m. in. z ciężkimi skoliozami (100 stopni i większymi), często po przebytym nieudanym leczeniu w innych ośrodkach.

W ostatnich latach specjaliści z olsztyńskiego szpitala dziecięcego przeprowadzili szereg nowatorskich operacji z wykorzystaniem najnowocześniejszego instrumentarium, o których było głośno w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Do współpracy ortopedycznej zapraszamy także znanych specjalistów z zagranicy (np. prof. Martin Repko z Kliniki Ortopedii Dziecięcej z Brna – Czechy, prof. Illka Helenius ze Szpitala Klinicznego w Turku - Finlandia).

Wybrane znaczące wydarzenia zakresu leczenia skolioz w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie w 2017 roku:

» listopad - 2-letnie dziecko operowane z powodu skoliozy idiopatycznej o wczesnym początku - ok. 100 stopni; to najmłodsze dziecko operowane z powodu deformacji kręgosłupa w Polsce,

» luty - po raz pierwszy w regionie (i dopiero 4. w Polsce) została przeprowadzona innowacyjna operacja korekcji skoliozy wczesnodziecięcej nowatorską technologią Shilla, polegającą na zastosowania implantu rosnącego wraz ze wzrostem dziecka; nowatorstwo operacji polegało na tym, że ten implant mógł być zastosowany po raz 1. u tak małego dziecka (7 lat - dotąd operacje z użyciem implantu rosnącego były w Polsce wykonywane u pacjentów powyżej 10 r. ż); metoda Shilla jest odtąd standardowo stosowana w szpitalu,

» październik - do standardu w szpitalu weszło leczenie wyciągiem czaszkowym grawitacyjnym HALO (HALO Gravity Traction) do kompleksowego leczenia sztywnych, ekstremalnych deformacji kręgosłupa przekraczających 120 stopni; urządzenie jest bezpieczniejsze od wyciągów czaszkowo-udowych, do tej pory w Polsce nie było upowszechnione; wyciąg stosowany jest do leczenia najtrudniejszych i sztywnych deformacji kręgosłupa; tą metodą można prowadzić jednocześnie kilku pacjentów,

» seria najbardziej zaawansowanych operacji - korekcje deformacji kręgosłupa u dzieci ze skoliozami wczesnodziecięcymi (poniżej 6. roku życia), przy współpracy z prof. Ilkka Heleniusem z Finlandii, w tym 5-latka ze skrzywieniem sięgającym 150 stopni.

Agnieszka Deoniziak
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl