Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
zbp | 2018-03-11 20:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Mniejszość ukraińska zorganizowała koncerty ku czci Tarasa Szewczenki

Olsztyn24
Koncert szewczenkowski w olsztyńskim CEiIK-u (fot. zbp - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Jak co roku, społeczność mniejszości ukraińskiej Warmii i Mazur organizuje w marcu koncerty poświęcone poecie - wieszczowi narodowemu Tarasowi Szewczence, który był jednocześnie etnografem, folklorystą i malarzem. W sobotę takie koncerty odbyły się w Kętrzynie i Dobrym Mieście, a w niedzielę (11.03) w olsztyńskim CEiK-u. Marcowa data nie jest przypadkowa. Taras Szewczenko bowiem urodził się 9 marca 1814 r., a zmarł 10 marca 1861 r.

Koncert rozpoczął Dziecięcy Zespół Wokalny Suzirjaczko z Olsztyna, którego członkowie uczą się języka ukraińskiego w Międzyszkolnym Zespole Nauczania Języka Ukraińskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie. Młodzi wykonawcy zaśpiewali bardzo żywiołowo i emocjonalnie piosenki do tekstów Tarasa Szewczenki w nowych aranżacjach. Warto nadmienić, że dyrygent zespołu, Andrzej Ciupa, specjalnie na tę okazję napisał muzykę do dwóch wierszy Szewczenki.

W drugiej części koncertu wystąpili goście z Kijowa. Zespół bandurzystów Szpylasti Kobzari, który powstał w 2010 roku, to pięciu absolwentów Stritiwskiej Szkoły Sztuki Kobziarskiej, obdarzonych nadzwyczajną biegłością techniczną w grze na bandurze. Publiczność usłyszała w ich wykonaniu nie tylko utworów do słów Szewczenki, ale i popularnych piosenek ukraińskich, a także kompozycji autorskich lidera zespołu Jarosława Dżusia. Artyści zafundowali olsztyńskiej widowni wielkie muzyczne show. Pokazali wirtuozerię gry na, wydawałoby się, nieco zapomnianym, ukraińskim instrumencie ludowym – bandurze, udowadniając, że może to być instrument koncertowy na scenach młodzieżowych. Wykorzystali także fragmenty coverów do własnych aranżacji popularnych piosenek ukraińskich.
R E K L A M A
banner
Szpylasti Kobzari w Polsce występowali już 7-krotnie, a także w Europie, Kanadzie i Chinach. Zespół koncertował podczas Euromajdanu w Kijowie, jak również na wschodzie Ukrainy dla mieszkańców okupowanych miast obwodu donieckiego.

zbp

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Tokyo / 2018-03-12 14:41
Ukraińcy u nas mają szkoły, media, czas antenowy. A Polacy na Ukrainie?? Należy stosować zasady wzajemności. Dać Ukraińcom tylko tyle ile Polacy dostają od nich na Ukrainie.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl