Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
red. | 2018-03-27 17:40 | Rozmiar tekstu: A A A
Pogrzeb legendarnego fotoreportera

Pożegnaliśmy Wacława Kapusto

Olsztyn24
Pogrzeb Wacława Kapusto (fot. Janusz Ulatowski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Rodzina, przyjaciele, koledzy i sąsiedzi pożegnali dzisiaj (27.03) wybitnego fotografika i fotoreportera Wacława Kapusto. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że Jego bogata spuścizna artystyczna nie zostanie zaprzepaszczona.

Wacław Kapusto, rocznik 1925, zmarł w miniony poniedziałek (19.03) w mieście, do którego wraz z żoną przybyli w 1951 roku. Od tej pory związał się z Olsztynem na dobre i na złe, pracował najpierw jako urzędnik administracji państwowej, potem został fotoreporterem „Głosu Olsztyńskiego”, a z chwilą powstania „Panoramy Północy” (1951) związał się z tym ilustrowanym tygodnikiem do jego likwidacji w stanie wojennym. Później Kapusto pracował w dwutygodniku „Warmia i Mazury” i współpracował z Biurem Wystaw Artystycznych. Miał na swoim koncie wiele wystaw fotograficznych, pokazywanych w kraju i za granicą.

Za swoje zawodowe zasługi był honorowany przez prezydentów Olsztyna, Jego zdjęcia ozdabiały wiele wydawnictw regionu Warmii i Mazur, wzbudzając powszechny podziw i uznanie dla Autora. Zawsze skromny, zawsze uśmiechnięty, ale profesjonalista w każdym calu, w pełni zasłużył na miano Mistrza obiektywu.
R E K L A M A
banner
Msza żałobna w intencji Zmarłego została odprawiona w kościele NSPJ przy ul. Kopernika, dokładnie naprzeciw kamienicy, w której wiele lat mieszkał Wacław Kapusto z żoną Genowefą oraz trójką dzieci. Wdowa ze względów zdrowotnych nie była obecna na pogrzebie, ale z okna swego mieszkania mogła obserwować wyprowadzenie prochów męża. Na uroczystości pogrzebowe przybyli za to potomkowie fotoreportera z mieszkającym na stałe w USA synem Andrzejem i córką Barbarą z Olsztyna. Prochy spoczęły na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, w grobowcu rodzinnym, gdzie pochowany jest młodszy syn Kapustów – Bogusław, który kilkanaście lat temu zmarł za Oceanem.

Artystę pożegnał prezydent miasta Piotr Grzymowicz, zapewniając obecnych, że dorobek twórczy Zmarłego nie zostanie zaprzepaszczony. W imieniu środowiska dziennikarskiego pożegnalne słowa wygłosił red. Marek Książek, autor przygotowanej już do druku biografii fotografika. Przypomniał między innymi, że podczas wojny Wacław Kapusto walczył na swojej rodzinnej Wileńszczyźnie o wolną Polskę, za co został aresztowany przez NKWD i zesłany do obozu pracy w głębi Rosji. Mimo gorzkich doświadczeń nie narzekał na swój los i zawsze podkreślał, że mógł trafić gorzej. Po ponad 92 latach swego życia pozostaną dzieła Artysty spełnionego, człowieka szanowanego i kochanego.

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Barbara Kapusto / 2018-03-31 05:24
Dziękuje
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl