Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Robert Waraksa | 2018-04-24 13:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Jarmark, wrzawa i zabawa, czyli majówka w skansenie

Olsztyn24
Majówka w skansenie (fot. archiw. MBL-PE w Olsztynku - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Wiejskie jarmarki od zawsze miały charakter wydarzeń jedynych w swoim rodzaju. Wyjątkowa mieszanka handlu i rozrywki, ale także przestrzeń do nawiązywania znajomości i toczenia zażartych dyskusji. To także niepowtarzalna atmosfera pozwalająca obserwować wiejskie życie jak w soczewce. Jednym słowem dawny jarmark to wrzawa i zabawa. Będzie można się o tym przekonać podczas majówki w skansenie w Olsztynku.

W tym roku majówkę w skansenie otworzy 1 maja impreza „Jarmark, wrzawa i zabawa”, która odbędzie się w godz. 10:00-16:00. Wydarzenie rozpocznie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów, w którym udział zapowiedziało ponad 80 wystawców. Odbędą się pokazy kowalstwa, tkania oraz strzyżenia owiec. Z okazji majówki uruchomiony zostanie wiatrak z Wodzian. W 2017 roku została przeprowadzona jego kompleksowa konserwacja.

W programie zaplanowano również warsztaty „Polskie tańce i zabawy tradycyjne”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak to dawniej grywano i tańczono na wsi polskiej oraz zapoznają się z instrumentami wykorzystywanymi przez wiejską kapelę. Dla najmłodszych uczestników jarmarku przygotowano między innymi ludowy plac zabaw, spektakl pt. „Najprawdziwsza opowieść” w wykonaniu Teatru Form Niezależnych Korzunowicz oraz „Zabawy naszych pradziadków”, czyli śpiewanki, które będą wymagały stworzenia wspólnej oprawy muzycznej do zabawy.
R E K L A M A
banner
Ponadto imprezie towarzyszyć będą scenki rodzajowe z wiejskiego życia w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej ze stowarzyszenia Radzanovia. Każdy będzie mógł spodziewać się, że nagle znajdzie się w centrum akcji, która przeniesie go w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz.

Na scenie wystąpią Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni oraz Zespół Babsztyl.

To jednak nie koniec majówkowych atrakcji. 2 maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje w wozowni karczmy z Małszewa filmu pt. Kołysanka”. Seanse rozpoczną się o godz. 11 i 13.

Natomiast 3 maja muzeum zaprasza na kolejną edycję imprezy edukacyjnej „Tajemnice ciesiołki - jak dawniej budowano”. Tego dnia pracownicy Muzeum opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną.

Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki drewna. Zaprezentowany zostanie także tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala.

Ponadto nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, poukładać architektoniczne puzzle oraz klocki na drewnianym placu zabaw.

Wszystkie działania odbędą się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku w godz. 10:00-16:00.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl