Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
AS/LH 1039 | 2018-04-26 00:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak dbać o narzędzia ogrodowe?

Olsztyn24
 
Zadbaj o swoje narzędzia ogrodowe, a one będą się opiekować Twoim ogrodem! Łatwo powiedzieć, ale ostatnią rzecz, którą chcemy zrobić po dniu spędzonym w ogrodzie, jest czyszczenie i oliwienie sprzętów ogrodowych. Twoje narzędzia ogrodowe przetrwają o wiele dłużej, jeśli okażesz im trochę miłości raz na jakiś czas.

Czystość to podstawa

 
R E K L A M A
banner
Wyczyść wszystkie narzędzia wiadrem ciepłej wody i drucianą lub szczecinową szczotką. Najpierw pozbądź się większości ziemi na narzędziach. Po usunięciu brudu zmyj resztki ciepłą wodą. Następnie spłucz i pozwól im wyschnąć na powietrzu, uprzednio ocierając je ręcznikiem. Gdy Twoje narzędzia są suche, nadszedł czas na wyszlifowanie wszystkich drewnianych uchwytów. Wilgoć, czy to z wody w glebie, rosy, czy deszczu rozwarstwia strukturę drewna, przez co jest szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Przejechanie rękojeści papierem ściernym powinno załatwić sprawę. Również teraz jest dobry moment, aby zadbać o rdzewiejące narzędzia. Szczotka druciana to dobry sposób na zdrapanie większości rdzy, ale przekonasz się, że papier ścierny o ziarnie 80 przyniesie lepszy rezultat. Jeśli masz małą szlifierkę elektryczną, proces ten przebiegnie znacznie szybciej. Możesz naostrzyć swoje narzędzia za pomocą szeregu metod, ale większość ogrodników uważa, że płaski pilnik lub osełka wystarczają do wszystkiego.

Jak zadbać o nasmarowanie i impregnację?

Zacznijmy od zasady, aby nie używać oleju na bazie ropy naftowej do swoich narzędzi ogrodniczych. Po prostu naturalnie trafią do gleby w naszym ogrodzie. Do impregnacji najlepiej używać tylko rafinowanego oleju lnianego. Jest to naturalny produkt z nasion lnu (z wyjątkiem rozpuszczalnika stosowanego w celu utrzymania go w puszce w stanie ciekłym) i może być stosowany na metalowych i drewnianych elementach narzędzi. Po prostu zastosuj go swobodnie na każdym narzędziu i pozwól mu wchłaniać się przez około 15 minut, a następnie zetrzyj nadmiar przy użyciu papierowego ręcznika. Ogrodnicy żyjący w bardziej suchych klimatach powinni częściej smarować swoje uchwyty, aby uchronić się przed wysychaniem i pękaniem. Rdza na którymkolwiek z Twoich narzędzi jest wynikiem reakcji tlenu i wody z metalem, więc celem tego oleju jest stworzenie bariery między metalem a tlenem i wodą. Części ruchome (np. w sekatorze) zachowają dzięki niemu sprawność i nie będą się zacinać.

W przypadku mechanicznych narzędzi, jak kosiarka czy opryskiwacz spalinowy, należy sprawdzić, jakie oleje i smary są dopuszczane przez producenta. Warto wtedy dobrać taki, który nie będzie szkodliwy w przypadku np. wycieku.

AS
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl