01:12 29 maja 2024 Imieniny: Magdaleny, Teodozji

Newsroom24 Sport, rekreacja
Marek Wieczorek | 2018-10-28 23:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńscy karatecy wracają do domu z workiem medali

Olsztyn24
Zawodnicy OKKK w weekend wywalczyli sporo medali (fot. archiw. klubu) | Więcej zdjęć »

Ostatni weekend znowu był dla karateków z Olsztyna bardzo intensywny. Kadra zawodnicza z Olsztyńskiego Klubu Kyokushin Karate musiała rozdzielić się na dwie ekipy, ale to nie zdołało ich zatrzymać w drodze na najwyższe stopnie podium. W sobotę (27.10) karatecy wzięli udział w Pucharze Polski w Karate Olimpijskim w Legnicy oraz w II Międzynarodowym Turnieju „IKO Mazury Cup 2018” w Ostródzie.

Pierwsza grupa, która reprezentowała Olsztyn na międzynarodowym turnieju w Ostródzie spisała się na medal - olsztyniacy zdobyli 3. miejsce drużynowo. Zawody były bardzo mocno obsadzone - przyjechały 33 kluby z całej Polski oraz 3 kluby z Rosji, łącznie 360 zawodników.

Już po pierwszych konkurencjach kata (układy) olsztyniacy mieli w kieszeni 6 medali: złoto powędrowało do zdolnej Aishy Ndiaye, srebro zdobył Paweł Krawczyk, a cztery brązy wywalczyli: Patrycja Block, Anna Komorowska, Paweł Krawczyk i Julia Komorowska.

Ale to był dopiero początek wysypu medali. Po konkurencjach kata rozpoczęły się konkurencje kumite (walk), gdzie swoich sił mogli spróbować karatecy już od 6 roku życia. Młodzi sportowcy po serii walk, dogrywek i nokautów, oprócz cennego doświadczenia i siniaków, przywożą do domu kolejne nagrody. Srebrnymi medalistami zostali: Jan Stańczyk, Julia Węgrodzka, Dominika Pogłód, Monika Czupryńska i Zuzanna Dąbkowska. Brązowe krążki zawisły na szyjach Julii Komorowskiej, Szymona Sobocińskiego, Aleksandra Gralewicza, Patrycji Block, Zuzanny Węgrodzkiej, Amelii Kurylak, Martina Schmiela oraz Aishy Ndiaye.
Oprócz konkurencji dla młodych adeptów sztuk walk, w zawodach udział wzięli starsi koledzy z klubu. Finał kategorii senior 35 lat+ powyżej 80 kg należał do olsztyniaków. Sebastian Czywil i Adam Penger starli się w bratobójczej walce o złoto, które powędrowało do Sebastiana. Bezkonkurencyjny wśród seniorów okazał się Marcin Niebrzydowski, aktualny Akademicki Mistrz Polski - po dwóch zaciętych walkach zdobył drugie złoto w kategorii -80 kg i rozbudził nadzieję na kolejny medal podczas Mistrzostw Polski Młodzieżowców, które odbędą się 10 listopada w Ełku.

Natomiast druga grupa karateków z Olsztyna uczestniczyła w Pucharze Polski w Karate Olimpijskim, który odbył się w Legnicy. Zawody zgromadziły 250 zawodników z 27 klubów, reprezentujących trzy najbardziej popularne style karate: Tradycyjne, Shotokan i Kyokushin. Mimo małej choć silnej reprezentacji klubu, każda osoba wraca z medalem. Aleksandra Wieczorek zwyciężyła w konkurencji kata (układy) seniorek, Marika Zembek zdobyła 3. miejsce w kumite (walki) w kategorii kadetek i była bardzo blisko zdobycia drugiego brązu w kata. Bardzo dobrym wynikiem pochwalić się może również Maurycy Otremba, który wywalczył srebrny medal w kumite juniorów oraz Wiktoria Witkowicz, która wywalczyła dwa brązowe medale w konkurencji kata i kumite juniorek. Przypomnijmy, iż Wiktoria jest aktualną brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorów z Warny.

Medale cieszą tym bardziej, że zawodnicy walczyli w formule karate, która ma zadebiutować na najważniejszej imprezie sportowej - Olimpiadzie w Tokio w 2020 roku.