Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:12 26 maja 2024 Imieniny: Eweliny, Filipa
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
MBM | 2018-11-28 20:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Z szacunku do lokalności

Olsztyn24
 (fot. archiw. SP) | Więcej zdjęć »

Aż 37 certyfikatów zostało przyznanych podczas IX Gali Marki Lokalnej zorganizowanej 24 listopada przez Grupę Partnerską Gniazdo Warmińskie w Gadach w gminie Dywity. Dodatkowo specjalne wyróżnienia trafiły w ręce Kamili Michalskiej i Renaty Śliwki za działalność rękodzielniczą.

Od niemal dekady Grupa Partnerska „Gniazdo Warmińskie” przyznaje certyfikaty produktom wytwarzanym przez twórców z Warmii i Mazur. Beneficjent licencji musi spełnić określone warunki.

- Dziedzictwo kulturowe to wartość zastana, ale także proces, który postępuje z naszym udziałem, bo każde działanie twórcze wzbogaca je, a tym bardziej jest cenne, bo pochodzi z serca. Dlatego chcemy promować twórców, integrować ich i zachęcać do dalszej pracy. Certyfikat Marki Lokalnej przyznajemy produktom wytwarzanym lokalnie, w niedużych ilościach i w sposób przyjazny środowisku. O zdobycie licencji warto powalczyć, ponieważ może być źródłem satysfakcji, poza tym potwierdza, że osoba wytwarzająca dany produkt jest twórcą, co już jest ułatwieniem przy okazji choćby prowadzenia działalności wystawienniczej - tłumaczy prezes „Gniazda Warmińskiego” Teresa Kosińska.

Wśród produktów zgłoszonych do konkursu w 2018 roku znalazły się 22 rękodzieła, 11 produktów spożywczych i 4 wydarzenia kulturotwórcze. Ocenę powierzono Kapitule Konkursowej, w skład której weszli historyk, technolog żywności, edukator, kulturoznawcy, artyści, samorządowiec i przedstawiciel mediów.
R E K L A M A
- Wszystkich Państwa chcemy docenić, jednak pochylamy głowy przed dwiema paniami, które nas szczególnie ujęły. Kapituła nadaje wyróżnienia pani Kamili Michalskiej z Bukwałdu za świecę warmińską oraz pani Renacie Śliwce ze Szczęsnego za haft biały - werdykt ogłosiła przewodnicząca Kapituły Anna Rok.

- To jest docenienie mojej pracy i potwierdzenie, że to, co robię ma sens i że moja idea ubierania zwyczajności roślin w coś wyjątkowego, została zrozumiana - mówiła Kamila Michalska po otrzymaniu dyplomu. - Pomysł robienia świec warmińskich i innych produktów zrodził się z potrzeby powrotu do natury. Rośliny pozyskuję tam, gdzie mieszkam, czyli we własnym ogrodzie i na łące. W sezonie letnim jem chwasty i zioła, ale brakowało mi warmińskiej łąki zimą. Postanowiłam więc zamknąć letnie kwiaty w parafinie i oleju sojowym. Gdy świeca się pali, ma się wrażenie, jakby rośliny poruszały się. No i mam ten kawałek lata zimą - śmieje się. - Korzystania z ziół w kuchni nauczyła mnie babcia, z kolei mama, która była farmaceutką, mówiła kiedy zbierać zioła i które łączyć ze sobą, by wzmacniały swoje działanie.

Z wyróżnienia jest też zadowolona Renata Śliwka, socjolog z wykształcenia i etnograf z zamiłowania.

- Odczuwam niebywałą satysfakcję, tym bardziej, że haftem warmińskim zajmuję się od niedawna. To wyróżnienie traktuję jako wyraz szacunku dla lokalności i dawnej pracy kobiet. O hafcie typowym dla tych ziem w zasadzie się nie mówi. Pisząc pracę magisterską odwiedzałam autochtonki, a one pokazywały mi stare obrusy i serwetki, które kiedyś zdobiły domowe ołtarzyki i kredensy. Okazuje się, że inaczej wyglądał haft w bogatych domostwach na terenie Prus Wschodnich - tu wykorzystywano inne nici i tkaniny, przede wszystkim był to pracochłonny haft biały. Z kolei w domach chłopskich powszechny był haft kolorowy z wykorzystaniem brązu, zieleni i błękitu - chętnie opowiadała laureatka wyróżnienia.

Pełna uznania dla prac obu pań była Krystyna Szter, radna powiatu olsztyńskiego.

- Te prace naprawdę zasługują na wyróżnienie. Świece warmińskie są doskonałe jakościowo i bardzo pomysłowe, mogą być świetnym upominkiem jako produkt stąd. Z kolei hafty mają dodatkową wartość historyczną, są próbą ocalenia od zapomnienia elementu tradycji warmińskiej - mówiła radna.

Oto wszyscy laureaci tegorocznych certyfikatów Marki Lokalnej:

w kategorii RĘKODZIEŁO

» Alina Góralska - stroiki okolicznościowe, biżuteria, haft krzyżykowy, wyroby ze sznurka
» Grażyna Wolańska - deseczki warmińskie
» Anna Janikiewicz - biżuteria, bombki, dzianina, torby zakupowe
» Wiesława Kossakowska - „Obrazy z duszy”
» Władysława Wrotek - rysunek piórkiem, pejzaż
» Natalia Załęska-Pyć - mgiełki magnezowe
» Zuzanna Kozioł - malarstwo olejne - kwiaty, malarstwo olejne - sceny rodzajowe
» Renata Śliwka - hafty warmińskie, haft biały
» Kamila Michalska - „Ręcznie tworzona świeca warmińska”, „Mgiełka na dobry sen”
» Halina Stasikowska - „Igłą malowane” - haft gobelinowy
» Andrzej Dowiedczyk - „Świat kamieni”

w kategorii PRODUKTY SPOŻYWCZE

» Natalia Załęska-Pyć - herbaty fermentowane, Iwan Czaj
» Anna Radzio - zakwas buraczany, ocet jabłkowy, gruszkowy
» Anna Białoboki - cukierki dyniowe
» Andrzej Dowiedczyk - malinówka, pigwówka, nalewka z papryczek chilli
» Kazimierz Abramczyk - ciasteczka dyniowo-owsiane, herbata z kory modrzewiowej

w kategorii WYDARZENIA KULTUROTWÓRCZE

» Bogusław Dawidzionek - Kolekcja przedmiotów z duszą
» Ewa Domaradzka - Magazyn Dywity
» Wojciech Zenderowski - Barczewo - miasto z aniołami w herbie
» Joanna Kozłowska i Grażyna Wolańska - Galeryjka pod Ratuszem

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.