06:30 02 czerwca 2024 Imieniny: Marzanny, Marianny

Justyna Grzywaczewska | 2020-03-26 17:38 | Rozmiar tekstu: A A A

CITY TRAIL. Olsztyńska rywalizacja skrócona do pięciu biegów

CITY TRAIL (fot. Kacper Kirklewski - wszystkie) | Więcej zdjęć »

To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii ogólnopolskiego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden organizatorzy zmuszeni byli odwołać bieg, a w zasadzie siedem biegów szóstej - ostatniej serii sezonu 2019/2020. Olsztyn znalazł się wśród miast, w których rywalizację zakończono po pięciu biegach, a klasyfikację generalną stworzono na podstawie trzech (a nie czterech jak dotychczas) najlepszych występów. Z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie odbędzie się także uroczyste podsumowanie edycji, podczas którego miały być wręczone nagrody oraz medale.

Olsztyńska rywalizacja rozpoczęła się 26 października 2019, a zakończyła 29 lutego 2020. W pięciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 749 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 2156 razy. Kobiety stanowiły ponad 35% wszystkich zawodników, którzy pojawili się nad Jeziorem Długim. Największym biegiem był ten rozegrany w listopadzie - 483 uczestników, a średnia frekwencja to 431 osób. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej trzech biegach) zostało 454 biegaczy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Konrad Nosarzewski. Drugie miejsce zajął Bartek Osior, trzecie - Wiktor Kujawa. Tuż poza podium znalazł się Paweł Najmowicz, a piąte - ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Paweł Pszczółkowski. Wśród kobiet triumfowała Martyna Budziłek, drugą lokatę wywalczyła Magdalena Trzeciak, trzecie miejsce zajęła Milena Kędzia, czwarte - Izabela Wujkowska, a na piątym uplasowała się Justyna Kaczmarczyk. Zwycięskie drużyny to z kolei: Mazury Running Team, pierwszy zespół AZS UWM Olsztyn oraz forBET Runners.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży - CITY TRAIL Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 301, a liczba osobostartów - 768. Średnia frekwencja wyniosła 154 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 147 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg listopadowy - wzięło w nim udział 160 zawodników.
Odwołanie uroczystej gali podsumowującej edycję oznacza zmianę formuły wręczenia medali i nagród. - Ogromnie żałujemy, że nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z naszymi biegaczami w odświętnej atmosferze, która zawsze towarzyszy galom. Ta olsztyńska miała odbyć się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - mówi Justyna Grzywaczewska z ekipy organizacyjnej CITY TRAIL. - Sytuacja jest dynamiczna, na ten moment odłożyliśmy w czasie możliwość odbierania pamiątkowych medali w formule, jaką wymyśliliśmy - w Olsztynie medale przekazaliśmy do zaprzyjaźnionego Clubu Fitness Sylwetka, który jest aktualnie zamknięty. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wydarzeń. Gorąco zachęcamy naszych biegaczy do śledzenia strony www.citytrail.pl oraz naszego profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o sytuacji.

Zawody CITY TRAIL odbywają się w dziesięciu lokalizacjach - poza Olsztynem są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W 53. biegach sezonu 2019/2020 wzięło udział łącznie 9049 unikalnych biegaczy, z czego blisko 37 % stanowiły kobiety. Liczba osobostartów to 25 809 osób, a średnia frekwencja to 492 osoby. Sklasyfikowanych zostało 5044 biegaczek i biegaczy. W zawodach CITY TRAIL Junior pobiegło 3571 unikalnych młodych sportowców, którzy linię mety mijali 10 081 razy. Średnia frekwencja z 53. biegów dziecięco-młodzieżowych to 191 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 1936.

- W edycji 2019/2020 Olsztyn bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Był to nasz rekordowy sezon - zdecydowanie lepszy niż poprzedni. W biegu głównym odnotowaliśmy wzrost średniej frekwencji aż o 64 osoby - z 367 do 431. Również w biegach dla juniorów mamy się czym pochwalić - w każdym biegu startowało średnio o 30 młodych biegaczy więcej - zaznacza Piotr Książkiewicz, pomysłodawca cyklu CITY TRAIL, który powstał w 2010 roku w Poznaniu.

Informacje o biegach CITY TRAIL znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Sponsorem tytularnym cyklu jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy główni to marki Salomon i Suunto. Parterami są sieć Sklep Biegacza oraz Good Food, Wydawnictwo Galaktyka i i-Sport. Biegi CITY TRAIL w Olsztynie są współfinansowane przez Miasto Olsztyn.