Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:55 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
inf. pras. | 2021-01-07 14:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Prof. Mariusz Piskuła będzie po raz trzeci dyrektorem IRZiBŻ PAN w Olsztynie

Olsztyn24
Prof. Mariusz Piskuła (fot. archiw. IRZiBŻ PAN)

Prof. dr hab. Mariusz K. Piskuła będzie po raz trzeci pełnił funkcję dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. W wyniku przeprowadzonego konkursu na 4-letnią kadencję powołał go prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński.

Prof. Mariusz Piskuła jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN pracuje od początku jego działalności, tj. od 1988 roku, a jednostką zarządza od 2012 roku. Jest członkiem korespondentem PAN, a w latach 2015-2019 pełnił funkcję prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku. Wyróżniony wśród TOP 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie w prestiżowym rankingu Uniwersytetu Stanforda. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” i Laurem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” za zasługi na rzecz polskiej nauki i jej promocję za granicą. Jest aktywnym członkiem Międzynarodowej Unii Nauk o Żywności i Technologii (IUFoST), pełniąc funkcję członka Rady Zarządzającej oraz Komitetu Nominującego. Jest też członkiem Międzynarodowej Akademii Nauk o Żywności i Technologii (IAFoST).

W pracy naukowo-badawczej profesor Piskuła zajmuje się m.in. relacją pomiędzy przeciwutleniającymi właściwościami składników żywności pochodzenia roślinnego, ich wchłanianiem i metabolizmem, a profilaktyką chorób dietozależnych. Ze względu na charakter prowadzonych badań, aktywnie integruje środowiska nauk rolniczych i biologicznych z naukami medycznymi. Jest autorem około 200 publikacji, w tym ponad 80 oryginalnych prac badawczych. Obecnie koordynuje wart 2,5 mln euro projekt ERA Chairs z programu Horyzont 2020, który umożliwi powołanie w Instytucie Centrum Doskonałości w obszarze nutrigenomiki.

Druga kadencja dyrektora Mariusza Piskuły upłynęła pod znakiem wielu wyzwań, z których najbardziej wymagającym było uzyskanie finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur 2014-2020 na wybudowanie nowej siedziby Instytutu przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. 6-letnie zabiegi zostały zwieńczone sukcesem i w październiku 2020 roku doszło do podpisania umowy na realizację wartej 113 mln złotych inwestycji (dofinansowanie z RPO Warmii i Mazur 94 mln). Rozpoczynająca się właśnie trzecia kadencja Dyrektora Piskuły będzie więc w dużej mierze skierowana na realizację tego, największego w historii Instytutu wyzwania. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2023.
R E K L A M A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.