Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:23 18 maja 2024 Imieniny: Eryka, Feliksa
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-06-30 17:01 | Rozmiar tekstu: A A A
W sieci smaków z dr Russakiem

Kolejni w tradycyjnej sieci smaków

Olsztyn24
Dr Grzegorz Russak, Prezes Polskiej Izby produktu Regionalnego i Lokalnego

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Suszu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku oraz Elbląska Spółdzielnia Mleczarska - Zakład Produkcyjny w Młynarach otrzymają jutro (1.07) w Urzędzie Marszałkowskim certyfikaty wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego „Jakość Tradycja”. Certyfikaty i logo sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle odbierze też siedem przedsiębiorstw przyjętych do sieci. Gościem specjalnym uroczystości będzie dr Grzegorz Russak, Prezes Polskiej Izby produktu Regionalnego i Lokalnego.

- Województwo Warmińsko-Mazurskie jest pierwszym regionem polskim, który przystąpił do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego - podkreśla Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Do sieci należy 20 regionów z 8 państw europejskich: ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Hiszpanii i Polski. Pięć polskich regionów: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, opolskie, mazowieckie i wielkopolskie przystąpiły do sieci jako regiony kandydujące. Istotną rolę w Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego odgrywa powiązanie regionalnych producentów surowców, przetwórców żywności i podmiotów zajmujących się gastronomią, tworząc fundamenty funkcjonowania rynku lokalnego w dziedzinie produkcji surowców rolnych, żywności i usług gastronomicznych oraz sprzyjając rozwojowi bezpośredniej sprzedaży na miejscu. Przekłada się to bezpośrednio na kształtowanie się lokalnego i regionalnego rynku pracy. W dobie globalizacji coraz częściej poszukuje się tego, co jest oryginalne i niepowtarzalne. Dzięki zachowaniu i kultywowaniu własnego dziedzictwa kulinarnego każdy region w Europie zapewnia mieszkańcom i turystom wrażenia, z jakimi nie można się zetknąć gdzie indziej. W ten sposób dziedzictwo kulinarne, obecne w ofercie gastronomicznej danego regionu, daje olbrzymie możliwości wykorzystania go w rozwoju turystyki.Dziedzictwo kulinarne odgrywa ogromną rolę w promocji każdego regionu. Jego różnorodność, specyficzność typowych produktów rolnych żywnościowych i potraw wraz z tradycyjną oprawą spożywania posiłków i tradycyjnych obchodów świąt tworzą niepowtarzalny klimat doceniany przez odwiedzających region gości. Do sieci „Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle” należy łącznie z dziś obecnymi przedsiębiorcami 68 członków.

Przedsiębiorstwa, które otrzymają certyfikat sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle to:

- Piekarnia „Jaskółka”, Jaskulska Bogusława, Krokowo k. Jezioran
R E K L A M A
Piekarnia „Jaskółka” w Krokowie swoją działalność rozpoczęła w 2000r. Właścicielką piekarni jest Bogusława Jaskulska, która zamiłowanie do produkcji najważniejszego produktu spożywczego jakim jest chleb powszedni przeniosła do wsi Krokowo gm. Jeziorany. Piekarnia dostarcza swoje wyroby do odbiorców hurtowych na terenie Olsztyna, Barczewa, Jezioran, Biskupca itp. Wypieki przygotowywane są według oryginalnych receptur opartych na podstawie naturalnych składników oraz wypiekane w dobrych technologiach. Produkcja chlebów oparta jest na naturalnych kwasach i żurkach. Oprócz tradycyjnego chleba i zróżnicowanej produkcji bułek, w piekarni produkowane jest oczywiście pieczywo ciemne z dodatkami: dyni, słonecznika, soi, cebuli, czosnku, siemienia lnianego, mieszanek wieloziarnistych. Stosowane dodatki gwarantują walory smakowe, a przede wszystkim najważniejsze walory zdrowotne. Do produkcji pieczywa, piekarnia stosuje wysokiej jakości surowce, w które zaopatruje się u lokalnych dostawców.

- PPHU „Piekarnia Staropolska” Mirosław Łęczycki, Olsztyn

Doświadczenie Mirosława Łęczyckiego oraz chęć kultywowania i podtrzymania rodzinnych tradycji sięgających lat siedemdziesiątych były inspiracją do utworzenia w lipcu 2001 roku własnego zakładu PPHU „Piekarnia Staropolska”. Początkowo był to mały zakład, zaopatrujący w pieczywo rynek lokalny, zatrudniający kilku piekarzy. Zakład produkuje głównie wyroby piekarskie: pieczywo pszenne, żytnie, razowe, pełnoziarniste oraz chałki, pączki, strucle, bułeczki słodkie, wyroby z ciasta francuskiego oraz tradycyjne ciasta: babki, keksy, serniki, pierniki itp. Technologia produkcji pieczywa oparta jest na tradycyjnej metodzie prowadzenia kwasu, wyrabianiu ciasta, garowaniu i wypieku. Do wyrobu pieczywa stosuje się surowce naturalne, dobre jakościowo, posiadające atesty, pozbawione sztucznych dodatków i polepszaczy. Proces produkcji natomiast prowadzony jest z najwyższą starannością, zgodnie z zasadami i przepisami GHP, GMP oraz HACCAP. W surowce do produkcji pieczywa firma zaopatruje się głównie na rynku lokalnym i regionalnym, wspierając tym samym lokalny i regionalny biznes. Zboże, z którego pochodzi zakupiona mąka rośnie na terenie zielonych płuc Polski, w związku z tym jakość jej jest wysoka, a co za tym idzie jakość produkowanego z niej pieczywa.

- Piekarnia „Delicja”, Danuta Olszewska, Pieniężno

Piekarnia „Delicja” została założona w 1999 roku przez Panią Danutę Olszewską. W zakładzie produkuje się bogaty asortyment pieczywa, trzynaście gatunków chleba na naturalnych zakwasach. Piekarnia „Delicja” ściśle współpracuje z pobliskim młynem gospodarczym Pana Adama Tubisa, z którego dostarczana jest mąka do wypieku chleba. Podczas przemiału mąki w młynie nie dodawane są do niej żadne polepszacze. Wysokie parametry mąki, znajomość przez właścicielkę technik naturalnej fermentacji powodują, że chleb z Piekarni „Delicja” charakteryzuje się wyjątkowymi cechami smakowymi i zdrowotnymi.

- Piekarnia „Bogdanka”, Izabela i Jarosław Bogdanowicz, Elbląg

Piekarnia „Bogdanka” swoją działalność rozpoczęła w 1987 roku. Chleb w piekarni wypiekany jest metodą tradycyjną w piecu kaflowym z okresu powojennego z zastosowaniem technologii trójfazowej. Przykładowe wypieki Piekarni „Bogdanka” to chleb baltonowski, chleb razowy, chleb wiejski, chleb wieloziarnisty, bułka paryska.

- Zakład Przetwórstwa Mięsnego, Józef Malinowski, Rybno

Zakłady Mięsne Józef Malinowski w Rybnie zostały utworzone przez Józefa Malinowskiego 18 lutego 1992 roku. Zakłady oferują szeroki asortyment produktów wędliniarskich w oparciu o sprawdzone, tradycyjne polskie receptury.

Wiesław Dreszler, Nowe Miasto Lubawskie

Wytwórnia wędlin Dreszler Wiesław jest firmą rodzinną z 60-letnią tradycją. Początki firmy sięgają 1948 roku, kiedy to Benedykt Dreszler założył małą masarnię. Na początku lat 90-tych zakład został rozbudowany i zmodernizowany. Umożliwiło to produkcję wędlin w sposób tradycyjny, lecz z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Surowce potrzebne do wyrobu wędlin pozyskiwane są od okolicznych dostawców. Receptury wykorzystywane do produkcji wędlin pamiętają jeszcze czasy przedwojenne i oparte są na naturalnych przyprawach.

- Gospodarstwo Agroturystyczne i Ekofarma Vitalis, Tadeusz Kawa, Zastawno

Gospodarstwo agroturystyczne i ekofarma „Vitalis” położona jest malowniczo na ok. 90ha (grunty orne, łąki, pastwiska i lasy). Atutem gospodarstwa jest hodowla bydła rzadkich ras: Galloway, Highlander i Aubrac (wołowina, cielęcina na własny użytek). Zajmujemy się również hodowlą koni rasy sztumskiej (pociągowe, do bryczki, tramwaju konnego, sani), rasy wielkopolskiej (pod siodło), trakeny oraz kuce. Posiadamy typowe zwierzęta hodowlane tj.: owce, króliki, kury (świeże jaja), kaczki, gęsi, indyki, kozy (świeże sery, kozie mleko), krowy (pyszne świeże mleko). W gospodarstwie serwuje się dania kuchni regionalnej i lokalnej oparte na tradycyjnych domowych przepisach, na bazie surowców własnej produkcji.

Wręczenie certyfikatów krajowego systemu wyróżniania żywności wysokiej jakości „Jakość Tradycja”

- System jakościowy „Jakość Tradycja” jest to krajowy certyfikowany system jakości, stworzony przez Polska Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego we współpracy ze Związkiem Województw RP, służący wyróżnianiu produktów żywnościowych wysokiej jakości z uwzględnieniem produktów tradycyjnych, chroniący dziedzictwo kulinarne w grupie żywności naturalnej wysokiej jakości przez wspólny znak towarowo-gwarancyjny w oparciu o prawo własności przemysłowej.

- Decyzją z dnia 12 czerwca 2007r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznał system „Jakość Tradycja” za krajowy system jakości żywności. Znak Jakość Tradycja jest znakiem zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym pod numerem Z-307821 i chroniony zgodnie z prawem własności przemysłowej jako znak wspólny gwarancyjny. Właścicielem Znaku jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

System stawia na:

- Jakość produktu: do systemu są przyjmowane wyłącznie produkty wysokiej jakości wynikające z ich tradycyjnego charakteru, posiadające szczególną jakość, reputację lub inne cechy odróżniające je od innych należących do tej samej kategorii.

- Kontrolę jakości: producenci są zobowiązani do posiadania certyfikatu zgodności, potwierdzającego wytwarzanie produktu zgodnie ze specyfikacją.

- Otwartość systemu: do systemu mogą przystąpić wszyscy rolnicy, producenci rolni, przetwórcy w kraju i za granicą. Jedynym kryterium przyjęcia do systemu produktu jest jego jakość. Nie można odmówić, bez ważnych powodów, prawa używania znaku przedsiębiorcom, którzy spełniają kryteria określone w regulaminie. Uczestnictwo w systemie potwierdzania jakości żywności jest całkowicie dobrowolne.

- Przejrzystość i identyfikowalność produktu: tryb i zasady korzystania ze znaku określa regulamin. Producenci używający znaku są zobowiązani do określenia częstotliwości i zakresu kontroli oraz prowadzenia dokumentacji mającej na celu zapewnienie pełnej identyfikowalności produktu (traceability).

Certyfikat znaku „Jakość Tradycja” otrzymują jako pierwsze w Województwie Warmińsko-Mazurskim i jako drugie w kraju po trzech mleczarniach z Województwa Wielkopolskiego:

- Elbląska Spółdzielnia Mleczarska - Zakład Produkcyjny w Młynarach na produkty
* „Ser twarogowy naturalny z Warmii Mazur i Powiśla”
* „Masło naturalne z Warmii Mazur i Powiśla”
* „Ser naturalny Salami Królewieckie z Warmii Mazur i Powiśla”

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku na produkty
* „Ser twarogowy naturalny z Warmii Mazur i Powiśla”
* „Masło naturalne z Warmii Mazur i Powiśla”

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Suszu
* „Ser twarogowy naturalny z Warmii Mazur i Powiśla”
* „Masło naturalne z Warmii Mazur i Powiśla”.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.