Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:29 20 maja 2024 Imieniny: Bazylego, Bernardyna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
AS/Mas. | 2021-12-10 21:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Ból pod pachami, ból jąder. Różne oblicza bólu

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Każdy z nas odczuwa w nieco trochę inny sposób ból. Może mieć on inny stopień nasilenia i to, co dla kogoś będzie lekkim i mało dokuczliwym bólem to dla innej osoby może być to duże cierpienie. Dodatkowo każdy powinien mieć z nas świadomość, że ból potrafi być różnorodny i powstawać z różnego typu przyczyn, dlatego sama świadomość, z jakim rodzajem bólu masz do czynienia pozwoli Ci go zniwelować lub zmniejszyć jego intensywność.

Ból zapalny receptorowy na przykładzie choroby zwyrodnieniowej stawów

Zapalenie w organizmie człowieka jest traktowany przez niego jako efekt obronny przed wirusami oraz bakteriami. Jednak w momencie, gdy jest on mocny to może być szkodliwy dla naszego organizmu. Zapalenie powstaje w momencie pojawienia się zanieczyszczenia lub jakiejś infekcji np. rany, powstałej po operacji. Objawami zapalenia jest słabszy lub mocniejszy ból. Zepsuta tkanka ma uszkodzone komórki, które uwalniają jony wodorowe, potasowe, bradykininy, histaminy, serotoniny, a także tlenek azotu. Kolejnym efektem zapalenia są pojawiające się uszkodzone komórki układu immunologiczne, które stają się również źródłem składników, które powodują stan zapalny. Istotne jest również osłabienie aktywności, które zastępują układu antynocyceptywnego, który jest jednym z ważnych czynników przyczyniających się do powstawania przewlekłego bólu.

Jednocześnie podkreśla się fakt, że zapalenie objawia się w postaci bólu, który powstaje podczas wzmożonej aktywności fizycznej, którą na czas występowania schorzenia trzeba ograniczyć. Chorobą zwyrodnieniowa stawów jest osteoartroza. Należy ona do najczęstszego rodzaju schorzenia, który atakuje stawy. Z reguły osteoporoza objawia się u osób w podeszłym wieku. Objawy tej choroby występują u około 37% osób powyżej 60 roku życia. W przeciągu zaledwie kilku lat liczba osób, która miała lub ma do czynienia z tego typu schorzeniem wzrosła z 21 mln do prawie 27 mln w Stanach Zjednoczonych, co jest oznaką, że ludzi w podeszłym wieku przybywa ma terenie USA. Zmianom zwyrodnieniowym ulegają najczęściej również więzadła, torebka stawowa, błona maziowa, kaletki, przyczepy ścięgien, mięśnie, często z wtórnym uszkodzeniem nerwów i naczyń. Sam przebieg choroby polega na stopniowej degradacji oraz wyniszczaniu się chrząstki stawowej oraz okołostawowych obszarów kości. Takim procesom najczęściej towarzyszy pojawiający się z czasem stan zapalny.

Ból neuropatyczny

Ból neuropatyczny ma związek z somatosensorycznym układem nerwowym i powstaje w wyniku jego uszkodzenia. Tego typu uszkodzenie będzie najczęściej występować na poziomie nerwu obwodowego, rdzenia lub ośrodkowego układu nerwowego. Do niedawna po opublikowanych badaniach ludzie myśleli, że na tego typu schorzenie cierpi 1 do 2% osób. Jednak powtórzone kilka lat później badania wykazały, że zachorowanie na tą chorobę wynosi 8%. Z czasem liczba ta z miesiąca na miesiąc rosła i w Krakowie potwierdzono, że ból neuropatyczny dotyka już obecnie 22% ludzi. Występujące różnice mają miejsce przez brak jednoznacznych kryteriów diagnostycznych. Większość testów w celu oceny bólu neuropatycznego ma związek z obwodem części układu nerwowego.
R E K L A M A
Badania, które dotyczą zmian jakie zachodzą w grubszych włóknach nerwowych przeprowadza się na poziomie rdzenia na zwierzętach służących w tym przypadku za modele. W ten sposób poszukiwana jest odpowiedź na to dlaczego u ponad 80% zwierząt laboratoryjnych podczas bólu neuropatycznego rozwija, a nawet pogłębia się ból, a u ludzi jest to mały odsetek osób, które mają do czynienia z objawami, które się pogłębiają. Jednak u ludzi tego typu schorzenie może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet lat, gdzie u zwierząt choroba ta trwa od 3 do 21 dni. W przypadku zwierząt jak i ludzi duże znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne. Ból neuropatyczny u ludzi powstaje najczęściej w wyniku przebytej infekcji wirusowej, cukrzycy oraz półpaśca. Szacuje się, że zapadalność na półpasiec wynosi rocznie od 0,8 do 4,8/1000 co odpowiada liczbie od 15300 do 25500 nowym zachorowaniom w Polsce. U około 10-20% z tych osób rozwinie się neuralgia popółpaścowa. Co powoduje przyrost osób chorych do 36000. Oczywiście wpływ na zachorowanie ma wiek. W ten sposób rocznie około 0,6% to osoby dorosłe poniżej 60 rż i około 7,8% populacji to osoby mające powyżej 60 rż. Z kolei do czynienia z bolesna polineuropatią cukrzycową ma około 8-26% chorych na cukrzycę, co biorąc pod uwagę, iż cukrzyca dotyka około 7% populacji Polski, daje liczbę 179 000-581 000 chorych.

Ból oczodołu - zatoki

Oczodół jako struktura anatomiczna otoczona jest zatokami obocznymi nosa. U góry występuje zatoka czołowa. Natomiast od dołu zatoka szczękowa, a od strony nosowej zatoka sitowa. Od tyłu jest to zatoka klinowa. Boczne zatoki nosa są najczęściej źródłem zapalenia, które występuje przez ciągłość do oczodołu. Często takiemu schorzeniu towarzyszy ból głowy od zatok, który potrafi być uporczywy. Jest on stały i mocny i może promieniować do oczodołu. Dochodzi także do tak zwanej ropowica oczodołu, która prowadzi do powstania zapalenia bakteryjnego. Zapalenie jamy oczodołu to wynik infekcji zatok przynosowych, szczególnie sitowych i czołowych

Najczęstsze przyczyny bólu pod pachą

Nadwyrężenie mięśni

Nie jest to ciężkie schorzenie i nie wymaga ono konsultacji z lekarzem. Ból w wyniku nadwyrężonych mięśni mimo iż potrafi być dokuczliwy to po jakimś czasie samoczynnie zanika w ciągu kilku dni. Pojawia się on podczas nieumiejętnego wykonywania ćwiczeń lub w wyniku przeciążenia organizmu podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Problem występuje wtedy, gdy podczas ćwiczeń dojdzie do naderwania ścięgien i mięśni. Wtedy trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Zapalenie mieszków włosowych

Ból pod pachami może być objawem zapalenia mieszków włosowych. W takim przypadku poza typowym objawem jaki jest ból można zaobserwować występujące czerwone kropki, które co jakiś czas ropieją i mogą się dodatkowo powiększać. do zapalenia mieszków włosowych dochodzi najczęściej w wyniku złej higieny. Wymagana jest w takim przypadku wizyta u dermatologa.

Reakcja alergiczna

Ból pod pachą może powstać w wyniku wystąpienia alergii. Najczęściej objawia się ona podczas używania płynu do płukania lub proszku do prania. Podczas występowania tego typu schorzenia pojawia się swędząca wysypka, zmiany skórne, ból pod pachą, pieczenie i drobne grudki. W momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy to należy niezwłocznie pozbyć się czynnika alergicznego.

Powiększone węzły chłonne

Ból pod pachą mogą powodować także powiększone węzły chłonne. Powiększenie węzłów chłonnych pojawia się w wyniku wystąpienia infekcji wirusowych, które powstają w momencie, gdy dojdzie do przeziębień. Uporczywy objaw ustępuje po wyleczeniu zakażenia. Warto dodać, że do powiększenia węzłów chłonnych dochodzi też w przypadku przebiegu różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych, np. tocznia rumieniowatego układowego czy reumatoidalnego zapalenia stawów. W takim przypadku wymagana jest konsultacja z lekarzem.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.