Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:49 01 czerwca 2024 Imieniny: Jakuba, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Anna Szapiel-Danylczuk | 2022-03-04 20:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Instytucje samorządu województwa zapraszają na konferencję „Siostrzeństwo. Wynalazek XXI wieku?”

Olsztyn24
 

Czy kobiety więcej łączy czy dzieli? Czy na co dzień mogą na sobie polegać? Na te i wiele innych pytań ma dać odpowiedź konferencja, którą we wtorek, 8 marca, organizują instytucje samorządu województwa.

- Gdy planowałyśmy tę konferencję, chciałyśmy skoncentrować się na rozumieniu siostrzeństwa w pracy, życiu codziennym, w odniesieniu do robienia kariery czy wychowania dzieci, przyjrzeć się krytycznie samym sobie, ile w nas sióstr, a ile rywalek. Dziś jesteśmy w całkiem innej rzeczywistości. Rzeczywistości, która na nowo każe nam zdefiniować moc takich pojęć jak siostrzeństwo i braterstwo. Dziś mówiąc o siostrzeństwie chcemy mówić o dzielności kobiet walczących na froncie, tych, które z jedną torbą i dzieckiem na ręku uciekają ze strefy wojny i o kobietach, które na nie czekają tu, z bezpiecznym domem, ciepłym posiłkiem i dobrym słowem - mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Coroczna konferencja organizowana 8 marca przez jednostki kultury samorządu województwa w tym roku będzie nadawana z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, a wszyscy chętni będą mogli ją śledzić na facebooku Muzeum Warmii i Mazur. Otworzy ją wykład profesor Marii Korybut-Marciniak.

- Pani profesor opowie o korzeniach pojęcia siostrzeństwo, a także przybliży zagadnienie solidarności kobiecej w ujęciu historycznym - mówi Kinga Raińska, zastępca dyrektora Muzeum Warmii i Mazur. - Następnie zaprosimy państwa na spotkanie z niezwykłymi kobietami. Do udziału w dyskusji, którą poprowadzi dziennikarka Joanna Warecha, zaproszenia przyjęły Irena Telesz-Burczyk, aktorka Teatru Jaracza i honorowa obywatelka Olsztyna, posłanka PSL Urszula Pasławska, pisarki Marta Szarejko i Małgorzata Manelska, prezes fundacji „Sztuka Wolności” Olga Żmijewska oraz Jarosława Chrunik - dziennikarka redakcji ukraińskiej w Radiu Olsztyn.
R E K L A M A
- Jarka odwiedzi nas wraz z uchodźczyniami, które za chwilę dotrą do Olsztyna. To dziewczyny związane z ukraińskim teatrem - dodaje Jolanta Wiszniewska z olsztyńskiego CEIiK-u.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie chyba najpopularniejsza obecnie polska pisarka - Natalia de Barbaro, której „Czuła przewodniczka” stała się pozycją obowiązkową w kobiecej bibliotece.

- Autorka z czułością i troską prowadzi swoje czytelniczki przez drogę, której celem jest zrozumienie własnych potrzeb i pragnień, życie w zgodzie z samą sobą, gotowość na nowe wyzwania. A tych, szczególnie w obecnej rzeczywistości, nie brakuje - dodaje Adrianna Walendziak, wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Zapraszamy do udziału w konferencji na profilu facebookowym Muzeum Warmii i Mazur, 8 marca o godz. 16. - https://www.facebook.com/muzeumolsztyn/

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.