05:09 02 maja 2024 Imieniny: Anatola, Zygmunta

Monika Wysocka-Kawa | 2022-05-05 19:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Młodzi szachiści z Warmii i Mazur uczestnikami mistrzostw świata w Grecji

Mistrzostwa Świata Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych Rodos | Więcej zdjęć »

W dniach 30.04-4.05.2022 roku w Grecji rozegrane zostały Mistrzostwa Świata Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych Rodos (World Cadet & Youth Rapid and Blitz Chess Championships Rhodes, Greece 2022), w których wzięło udział 331 zawodników z 40 krajów. W tym gronie znalazło miejsce 18 zawodniczek i 16 zawodników z Polski. Byli wśród nich reprezentanci Warmii i Mazur: Lidia Czarnecka z UKS Skoczek Elbląg (kategoria G18), Anna Kawa z LZS CKTiS Biskupiec (kategoria G14), Karolina Gawerska z MKSz Hetman-Pionier Kętrzyn (kategoria G10) oraz Tomasz Hartliński z UKS Kopernik Olsztyn (kategoria U12).

Zgodnie z końcową klasyfikacją wszystkich kategorii wiekowych najwięcej medali zdobyła Ukraina - 14 medali, w tym 6 złotych; następnie Polska - 11 medali, w tym 2 złote; Anglia - 10 medali, w tym 4 złote oraz Turcja - 7 medali, w tym 3 złote.

Na gali wręczania nagród, która miała miejsce 3 maja - w dniu polskiego święta narodowego - hymn Polski zabrzmiał dwukrotnie: po wręczeniu nagród Jakubowi Chyżemu za wywalczenie przez niego tytułu Mistrza Świata Juniorów w Szachach Szybkich w kategorii chłopców do lat 16 nagrody oraz po wręczeniu nagród Poli Seemann za wywalczenie przez nią tytułu Mistrzyni Świata Juniorów w Szachach Błyskawicznych w kategorii dziewcząt do lat 14.

Najwyższym wynikiem wśród reprezentantów województwa warmińsko-mazurskiego może szczycić się Lidia Czarnecka z Elbląga, wielokrotna reprezentantka Polski na arenie międzynarodowej w kategoriach juniorskich w szachach szybkich i błyskawicznych, która na greckim festiwalu szachowym wywalczyła dwa tytuły wicemistrzowskie!
Świetnym wynikiem może również pochwalić się Anna Kawa z Olsztyna (podopieczna Fundacji Szalony Krasnolud, reprezentująca LZS CKTiS Biskupiec), której debiut na imprezie rangi mistrzostw świata wsparł samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Ania po siedmiu partiach zajęła siódme miejsce w turnieju szachów szybkich. W jej grupie wiekowej zawody wygrała Eugenia Karas z Anglii, druga była Margarita Bendik grająca pod flagą FIDE, zaś trzecia Taja Guid ze Słowenii. Warto zaznaczyć, że dziewczęta z miejsc 4-7 miały po 4 punkty.

W turnieju szachów błyskawicznych Ania rozegrała również siedem partii, tym razem zajęła świetne czwarte miejsce. Zawodniczki: Eugenia Karas z Anglii (brązowa medalistka), Ania oraz zawodniczka z piątego miejsca - Maria Ioanna Haapsal z Estonii - wszystkie miały po 4,5 punktu.

W grupie G14, podczas gali wręczania nagród, na pierwszych dwóch stopniach podium stanęły Polki: Pola Seemann i Zuzanna Gaszka, zaś na trzecim - Eugenia Karas z Anglii.

Wyniki najmłodszych mieszkańców regionu są równie satysfakcjonujące. Karolina Gawerska z Kętrzyna zajęła odpowiednio szóste miejsce w turnieju szachów szybkich i piąte miejsce w turnieju szachów błyskawicznych, zaś Tomasz Hartliński z Olsztyna zajął odpowiednio 20. miejsce w turnieju szachów szybkich i 24. miejsce w turnieju szachów błyskawicznych.