Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:19 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
Stanisław Czachorowski | 2022-12-21 18:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Noc Biologów 2023 – ogólnopolski piknik naukowy także w Olsztynie

Olsztyn24

Trzynastego stycznia 2023 roku, dwunasty raz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (i w całej Polsce) odbędzie się Noc Biologów, w formie hybrydowej - część pokazów w kontakcie na terenie uniwersytetu, część zdalnie. Blisko 60 propozycji wykładów, warsztatów, gier, wystaw, pokazów, filmów z laboratoriów. Dla szkół, rodzin i ludzi ciekawych świata w każdym wieku.

Już po raz dwunasty Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie włącza się do ogólnopolskiej akcji popularyzacji nauk biologicznych i przyrodniczych poprzez udział w Nocy Biologów. Tegoroczna edycja Nocy Biologów odbywa się pod hasłem „Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość”. Na tę okazję przygotowywane są wykłady, pokazy, warsztaty w kontakcie bezpośrednim. Organizatorzy przygotowują także spotkania online w formie webinariów, gier internetowych i filmów. Duża część pokazów i warsztatów odbywać się będzie w godzinach przedpołudniowych, aby umożliwić udział młodzieży szkolnej. Program dostępny na stronie http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=olsztyn.

Na większość zajęć trzeba się wcześniej zarejestrować (wszystkie są bezpłatne). Szczegóły w programie; przy każdej pozycji wyszczególniony jest adres, pod którym należy dokonać rezerwacji. Kto pierwszy ten lepszy.

Noc Biologów jest ogólnopolskim festiwalem nauki, który ma na celu przekazanie szerokiej wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię.
R E K L A M A
Jednym z celów ogólnopolskiej Nocy Biologów jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi, a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów” w latach 2012-2022 r., przygotowana przez pracowników naukowych, a także doktorantów i studentów, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w Olsztynie i w całym województwie, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki (interesujące pokazy, aktywizujące warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie, m.in. blogi i portale społecznościowe) i niemalejącą potrzebę społeczną organizowania tego typu przedsięwzięć. Szczególnie ważna jest dla mieszkańców małych wsi i miasteczek z naszego regionu, jako forma upowszechniania najnowszej wiedzy biologicznej w formie kształcenia ustawicznego i pozaformalnego. Część pokazów i wykładów dostępna będzie online dzięki czemu łatwy dostęp będą miały osoby mieszkające daleko od Olsztyna. Kłopoty komunikacyjne nie są wiec przeszkodą by poznawać świat i zdobywać wiedze.

Zapraszamy na dwunastą edycję „Nocy Biologów”, w piątek, 13 stycznia 2023 r. oraz 14 stycznia do Jezioran.

Pierwszą Noc Biologów w styczniu 2012 r. organizowało 16 jednostek naukowych z całej Polski, w 2013 r., było już 19 instytucji. Jak będzie w 2023 roku? Łatwo sprawdzić na mapie: http://www.nocbiologow.pl/noc/index.php

Cele wydarzenia to upowszechnianie i popularyzacja nauki oraz instytucji zajmujących się problematyką przyrodniczą poprzez interesujące pokazy, warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie (m.in. blogi i portale społecznościowe). Wzbudzanie ciekawości oraz chęci do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej w celu kształtowania poglądów, pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na nieszkodliwe obcowanie ze światem żywym (biologicznym).

Celem jest również przedstawienie podstawowych, ale ważnych zagadnień, poszerzających wiedzę społeczeństwa na temat funkcjonowania świata przyrodniczego (m.in. problemy biogospodarki, biotechnologii, zdrowia ludzkiego czy ochrony przyrody) jak i zagadnień budzących wiele kontrowersji (m.in. organizmy modyfikowane genetycznie - GMO, energetyka odnawialna z wykorzystaniem biomasy, transplantacje, rozwój zrównoważony).

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.