Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:11 03 maja 2024 Imieniny: Marii, Marioli
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Oświata, edukacja
d. | 2023-05-04 09:00:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Matury 2023 rozpoczęte

Olsztyn24
(fot. archiwum)

0 godzinie 9.00 rozpoczęły się dzisiaj (4.05) matury. Ogółem w kraju przeprowadzonych zostanie około 583 600 egzaminów w części ustnej oraz blisko 1 437 000 egzaminów w części pisemnej.

W tym roku egzamin maturalny jest przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci czteroletniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci czteroletniego technikum, branżowej szkoły II stopnia oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015.

W województwie warmińsko-mazurskim w 205 szkołach do egzaminów dojrzałości przystąpi 10 407 abiturientów (1 563 poprawkowiczów - dotyczy tylko egzaminów w Formule 2015). W Olsztynie będzie to 2 662 uczniów z 35 szkół. Ponownie do matur natomiast podejdzie 433 (tylko w Formule 2015) poprawkowiczów.

Maturzysta musi przystąpić do 3 obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (oraz języka mniejszości narodowej - wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej), oraz 2 ustnych na poziomie podstawowym: języka polskiego i obcego (oraz języka mniejszości narodowej).
R E K L A M A
Każdy absolwent ma również obowiązek przystąpienia do 1 pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym). Osoby chętne mają możliwość przystąpienia maksymalnie do 6 egzaminów na tym poziomie. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

W bieżącym roku absolwenci czteroletniego technikum (z lat 2006-2023) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 i 2023 r.), nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym. W przypadku przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego (wynik z egzaminu służy do rekrutacji na studia).

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Egzaminy ustne rozpoczną się 10 maja i potrwają również do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja). Będą przeprowadzane według harmonogramu ustalonego przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sesja dodatkowa przewidziana została natomiast na termin 5-7 czerwca, zaś sesja poprawkowa na 21 i 22 sierpnia. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 7 lipca.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.