Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:20 01 maja 2024 Imieniny: Józefa, Filipa
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2023-11-16 16:13 | Rozmiar tekstu: A A A

„Celebrating The Journey”. Jazz w Filharmonii już w niedzielę

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w niedzielę (19.11), o godzinie 18.00, na koncert z cyklu Jazz w Filharmonii - „Celebrating The Journey”.

Przedstawiony zostanie najnowszy, długo wyczekiwany projekt Najlepszego Polskiego Wokalisty Jazzowego, niezmiennie od 7 lat docenianego jako nr 1 w rankingu czytelników Jazz Forum.

Cechy szczególne: muzykalny, profesjonalny, pomysłowy i do tego Myrczek!
- Jan Ptaszyn Wróblewski

On i trzech znakomitych instrumentalistów: Bogusław Kaczmar - fortepian, Michał Kapczuk - kontrabas i Szymon Madej - perkusja, zabierają słuchaczy w podróż do świata swingu, wzbogaconego elementami nowoczesnych stylów i technik, bawiąc się konwencjami i tworząc niepowtarzalny klimat.
R E K L A M A
Wojciech Myrczek jawi się jako wytrawny mag jazzowego śpiewu, pogodnej, swingowej wokalistyki zawieszonej gdzieś między elegancją Franka Sinatry a przebojowością Michaela Buble.
- Dionizy Piątkowski (jazz.pl)

Ze sceny zabrzmią przepiękne, ponadczasowe standardy w nowych aranżacjach, m.in.: „Stolen Moments”, „A Child is Born”, „Blue Monk”. Obok utworów amerykańskich w programie znajduje się także kompozycja z repertuaru Piotra Szczepanika „Pójdę drogą w świat daleki”.

„(...) Myrczek pełnymi garściami czerpie z tradycji swingu, z niebywałym feelingiem i wyczuciem (...), ale też z poczuciem humoru i dystansem do samego siebie (...). W swym śpiewie z równą swobodą posługuje się tekstem, jak i fantazyjnie improwizowanym scatem. Dzięki temu nienaganny styl i elegancja na „Celebrating The Journey”, idą w parze z pierwiastkiem nieprzewidywalności i naturalną swobodą”
- Robert Ratajczak (Jazz Forum)

Wrodzony styl i elegancję muzyki jazzowej artyści uzupełniają rozsądną dawką dobrego humoru, otwierając publiczność na prawdziwy wachlarz emocji, pozostając jednocześnie przy lekkiej, nienachalnej konwencji koncertu. Całość spaja aksamitny głos - ostrzegamy - silnie uzależniający. „Celebrating The Journey” to jazzowy mainstream w najlepszym wydaniu.

„(...) So yes, Myrczek is still a formidable vocalist,
with a velvety voice and superb feel for the Swing.”
- Adam Baruch (adambaruch.com)

Tak o swoim albumie pisze sam artysta:

Z radością przedstawiam Państwu album „Celebrating the Journey”, na którego realizację przyszło mi poczekać kilka dobrych lat. Wiem, że wyczekiwała go także część słucha- czy, posiadających w swojej kolekcji płytę „Love Revisited”. Dlaczego tak długo? Co to za podróż? Na te pytania odpowie, być może, sama muzyka. Nie mogę jednak oprzeć się pokusie, aby zostawić Państwu kilka wskazówek. Przenieśmy się zatem do roku 2010. Wtedy światło dzienne ujrzał mój fonograficzny debiut zatytułowany „We’ll Be Together Again”. Pracowałem nad nim jeszcze jako student trzeciego roku, na wskroś przesiąknięty artystycznymi ideałami, pasją, nadzieją, ale też niepozbawiony obaw o to, jak moja muzyka zostanie odebrana. Jednocześnie przez cały czas towarzyszyło mi subtelne, ale silne i nieustępliwe przekonanie, by iść za wewnętrznym głosem, że będzie dobrze i prędzej czy później my - czyli ja i Państwo - będziemy znów razem za sprawą muzyki. Od wydania debiutanckiego krążka mija ponad jedenaście lat. Był to czas poszukiwań, niełatwych decyzji, nadziei i zawodów, porażek i sukcesów, zwątpienia i wiary. Czas podróży, niekiedy upływającej błogo na wygodnej kanapie limuzyny, a innym razem ciągnącej się w nieskończoność za kierownicą zardzewiałego kompaktu. Droga usłana niespodziankami, cennymi lekcjami, a przede wszystkim spotkaniami z wyjątkowymi ludźmi, którzy inspirowali mnie do tego, by poszukiwać piękna i do niego dążyć. Cieszę się z tej podróży. Chcę jednak zaznaczyć, że „Celebrating the Journey” nie jest jej podsumowaniem czy kresem. Jest jedynie przystankiem w miejscu dobrze znanym i bliskim, choć nieodwiedzanym przez lata. Wszystko wokół, tak znajome, choć postrzegane teraz inaczej... Miejsce pozostało takie samo. Zmienił się człowiek. Nie zmieniła się natomiast dawna wewnętrzna pewność ... została jedynie utrwalona wiarą w to, że każda podróż ma swój sens i cel. Nie zawsze są one widoczne, ale kiedy znikają za mgłą, warto wierzyć, że niebawem ukażą się wraz ze świtem. Trzeba w to wierzyć. You Must Believe in Spring.”

Wojciech Myrczek - śpiew

Wokalista jazzowy. W swoim dorobku fonograficznym posiada trzy albumy solowe „Celebrating the Journey” (2022 r.), „Love Revisited” (2014 r.) oraz „We’ll Be Together Again” (2010 r.), oraz gościnny udział w licznych wydawnictwach muzyki jazzowej, popowej i poważnej.

Inspiracje wokalne czerpie ze swingowej tradycji, wzbogacając ją o elementy nowoczesnych stylów i technik. W swoim śpiewie swobodnie posługuje się zarówno słowem jak i scatem.

Laureat polskich i zagranicznych nagród, m.in.:

» I miejsce Jazz Top miesięcznika Jazz Forum w kategorii Wokalista Roku w latach 2015-2021,
» I miejsce i nagroda publiczności w konkursie Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii (2013 r.),
» Grand Prix w międzynarodowym konkursie Jazz Voices na Litwie (2011 r.),
» Nagroda dla Największej Indywidualności Konkursu Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa (2010 r.),
» I nagroda w konkursie Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2007 r.),
» Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2014 r.).

Swoją muzykę prezentował na scenach festiwali takich jak Montreux Jazz Festival, The Hague Jazz, Bielska Zadymka Jazzowa, Brisbane Jazz Festival, Kolory Polski, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Sofia Jazz Peak Festival, Celje International Jazz Festival oraz w salach koncertowych NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Filharmonia „Sinfonia Baltica”, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu, Opus Jazz Club w Budapeszcie, Teatr Roma w Warszawie, Hudson Studios w Nowym Jorku i wielu innych.

Współpracował z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Robertem Majewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Lorą Szafran, Bernardem Maselim, Pawłem Tomaszewskim, Krzysztofem Herdzinem, Orkiestrą Aukso, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i innymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (od 2018 r.) oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (w latach 2012-2019). W roku 2020 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

Bogusław Kaczmar - fortepian

Pianista jazzowy, pedagog. Absolwent i wykładowca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Współpracował i koncertował m.in. z Beatą Przybytek, Mattem Duskiem, Gordonem Haskellem, Garym Guthmanem, Ewą Urygą, Bernardem Maselim, Januszem Muniakiem i Marcinem Wyrostkiem. Jako członek big bandów, orkiestr i sekcji rytmicznych akompaniował wielu gwiazdom estrady, takim jak: Bonnie Tyler, Limahl, Eric Marienthal, Tomasz Stańko, Baptiste Herbin, Zbigniew Wodecki, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Kayah, Mieczysław Szcześniak, Piotr Cugowski, Krystyna Prońko, Marek Piekarczyk, Kuba Badach, Kasia Moś, Anna Serafińska, Sławek Uniatowski, Łukasz Zagrobelny, Natalia Szroeder, Patrycja Gola, Igor Herbut, Aleskandra Kurzak czy Andrzej Lampert.

Występował na wielu scenach i festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą (Rumunia, Turcja, Białoruś, Słowacja, Ukraina, Niemcy, Węgry, Wielka Brytania, Katar). Bogusław Kaczmar jest także laureatem licznych nagród w konkursach jazzowych, w tym:

» III miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (2008),
» III Nagrody w Konkursie na Indywidualność Jazzową podczas Festiwalu Jazz nad Odrą (2009),
» Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Powiew Młodego Jazzu” podczas Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze (2010),
» Grand Prix w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2011),
» I miejsca w 4. Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Jazzową w Katowicach (2017).

Michał Kapczuk - kontrabas

Kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej w klasie Zbigniewa Wegehaupta oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach. Kilkunastokrotnie zdobywał zespołowe Grand Prix na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Jako solista otrzymał I miejsce w konkursie na Indywidualność Jazzową Festiwalu „Jazz Nad Odrą 2013”, a także wyróżnienia na „Gnesin Jazz Festival 2012” w Moskwie, „Krokus Jazz Festiwal 2009” w Jeleniej Górze i „Tarnów Jazz Contest 2008”. W 2012 roku zdobył z autorskim projektem Michał Kapczuk Trio Grand Prix w „XI Międzynarodowym Krokus Jazz Festival”. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2012”.

Szymon Madej - perkusja

Perkusista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Artystycznie związany z zespołami Aga Derlak Trio, Bartosz Dworak Quartet, Joachim Mencel Artisena oraz Sabina Meck Sextet.

Współpracował z takimi artystami jak: Leszek Możdżer, Andy Middleton, Victor.

Mendoza, Rafael Alcala, Peter Francis, Gerald T. Smith, Colin Vassel, Adam Sztaba, Joachim Mencel, Marcin Pospieszalski, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach, Katarzyna Cerekwicka, TGD i inni . Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, m. in. Grand

Prix w konkursie Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa (2013, 2014), nagrodę indywidualną na Krokus Jazz Festival (2013), Grand Prix na festiwalu Jazz Juniors (2013), Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą (2015). Jako muzyk sesyjny w swoim dorobku posiada ponad 30 albumów studyjnych.

Zapraszamy!

logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.