Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:51 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
waclawbr | 2023-12-07 11:21 | Rozmiar tekstu: A A A

W Muzeum Warmii i Mazur naukowo o dawnych muzeach w Prusach Wschodnich

Olsztyn24
Konferencja naukowa w Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »

Do zadań większości muzeów należy nie tylko pozyskiwanie i eksponowanie zabytków, ale także prowadzenie badań naukowych tychże zabytków. Dlatego w Olsztynie, w Muzeum Warmii i Mazur oraz w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwa dwudniowa (6-7.12) konferencja naukowa poświęcona przedwojennym muzeum regionalnym z terenu dawnych Prus Wschodnich i losom ich kolekcji.

- Konferencja jest efektem wspólnego projektu Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur i Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - wyjaśnia Kacper Martyka z Muzeum Warmii i mazur w Olsztynie. - W ramach tego projektu staramy się uzyskać maksymalnie dużo informacji na temat przedwojennych zbiorów, przede wszystkim Heimatmuseum Allenstein, ale również innych - tych, które były gromadzone przez dawne niemieckie placówki, aż do 1945 roku, jako że niezależnie od czasami wybitnie propagandowego charakteru tych placówek, zbiory, które były wówczas gromadzone, do dziś są istotnym świadectwem przeszłości tych terenów - przeszłości, którą teraz nam przyszło się opiekować.

Podczas konferencji wyniki swoich prac badawczych przedstawili pracownicy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz innych placówek muzealnych z Warmii i Mazur (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Pogranicza w Działdowie, Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku), naukowcy z uniwersytetów w Polsce (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie), Instytutu Północnego w Olsztynie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, a także przedstawiciel Centre for Baltic and Scandinavian Archeology w Szlezwiku.

Ze spraw związanych z organizacją i przebiegiem konferencji na uwagę zasługuje fakt wykorzystania przez organizatorów wydarzenia nowego sprzętu do transmisji konferencji w sieci. Sprzęt ten umożliwiał każdemu nie tylko śledzenie wydarzenia w internecie, ale także interaktywny udział w dyskusji z naukowcami. Taki sprzęt Muzeum Warmii i Mazur pozyskało w ostatnim czasie w ramach projektu „Mikołaj Kopernik na zamku w Olsztynie i jego tablica astronomiczna - dostosowanie Muzeum Warmii i Mazur do utrzymania dotychczasowej i prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalnej.” Organizatorzy konferencji wykorzystali też nowoczesny sprzęt nagłaśniający kupiony przez Muzeum Warmii i Mazur w ramach tego samego projektu. Otwierający konferencję dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski zwrócił też uwagę, że uczestnicy konferencji usiedli na zupełnie nowych krzesłach.
R E K L A M A
Nagranie wideo całej konferencji będzie udostępnione przez organizatorów w sieci internetowej, zaś w przyszłym roku planowana jest publikacja wygłoszonych podczas konferencji referatów.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie konferencji naukowej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
06-12-2023
image galeria
Referat Andrzeja Rzempołucha nt. „Muzea historyczno-artystyczne w d. Prusach wschodnich”
06-12-2023
image galeria
Kacper Martyka o konferencji naukowej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
06-12-2023
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.