Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:38 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2024-01-02 15:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert marszałkowski już w piątek w filharmonii na muzyczne rozpoczęcie roku

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w piątek (5.01), o godzinie 19.00, na Koncert Marszałkowski – Z muzą, czarem i temperamentem.

Wystąpią:
» Maksym Dondalski - dyrygent
» Joanna Nawrot - sopran
» Paweł Skałuba - tenor
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
» Magdalena Bujewicz-Mydlak - prowadzenie koncertu

W programie najpiękniejsze arie z oper i operetek m.in.:
» Johann Strauss /syn - Uwertura do operetki Zemsta nietoperza
» Franz Lehár - Aria Giuditty Meine Lippen z operetki Giuditta
» Imre Kálmán - Uwertura do operetki Hrabina Marica
» Imre Kalman - Czardasz Silvy z operetki Księżniczka Czardasza
» Jacques Offenbach - Aria Pericholi Aria ze śmiechem z operetki La Perichola
» Jacques Offenbach - Barkarola z I aktu opery Opowieści Hoffmanna.

Maksym Dondalski - dyrygent
R E K L A M A
Skrzypek solista kameralista, doktor sztuk muzycznych pedagog, dyrygent. Urodził się w 1989 r. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem ojca, Jana Dondalskiego. W siódmym roku życia podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie fortepianu prof. Lidii Zaborskiej i skrzypiec pod kierunkiem prof. Zdzisława Wylonka.

W 2013 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. J. Kaliszewskiej i prof. M. Baranowskiego. W 2015 r. na tej uczelni ukończył studia dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Z. Rycherta i prof. P. Sułkowskiego.

Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych. Do jego największych osiągnięć należą m.in.: IV nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G.P. Telemana w Poznaniu (2004), I miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy (2004), I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Paganini 2004” we Wrocławiu (2004).

Swoje umiejętności doskonalił u K.A. Kulki, G. Zhislina, K. Jakowicza i A. Kosteckiego
Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Występuje jako solista, dyrygent z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Wielokrotnie występował jako solista w Filharmonii Berlińskiej z takimi dyrygentami jak: Scott Lawton, Igor Budinstein, Stanley Dodds czy Borislav Iwanov. Dyrygował wieloma zespołami, m.in. Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Filharmonii Koszalińskiej i Sinfonia Baltica w Słupsku.

Prowadzi orkiestrę na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. Adiunkt na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalizacja: skrzypce, orkiestra kameralna i zespoły kameralne. Prowadzi orkiestrę kameralną w ZPSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Koncertmistrz Opery Narodowej w Warszawie - Teatr Wielki.

Joanna Nawrot - sopran

Ukończyła z wyróżnieniem wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu solowego prof. dra hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego. Ukończyła także studia wyższe na wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, ponadto studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Moniki Swarowskiej-Walawskiej.

Jest związana z Operą Bałtycką w Gdańsku jako solistka współpracująca. Dwukrotnie otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. Uczestniczyła jako solistka w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej na Białorusi (w latach 2016, 2017, 2018, 2019). W latach 2018 i 2019 występowała jako solistka podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Winterreise w Moskwie. W 2018 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzyka u Źródeł w Lądku Zdroju. Jako solistka wystąpiła również na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. W 2018 roku występowała na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Finalistka IV i V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German w Warszawie (2017 i 2018). Wystąpiła podczas II Międzynarodowego Festiwalu Operetkowego im. Iwony Borowickiej Muzyka na Wiśle w Krakowie w 2019 roku. Występowała również podczas XXVI oraz XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, a także w XIX i XX Międzynarodowym Letnim Festiwalu Kultury i Sztuki w Helu. Była solistką podczas XXVI i XXVII Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Wystąpiła z recitalem pieśni polskich w Civica Scuola di Musica Claudio Abbado w Mediolanie oraz Casa Verdi, a także we Florencji.

Debiutowała partią Krystynki w operetce Ptasznik z Tyrolu Karla Zellera wystawionej na deskach Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz partią Vitelli w operze W.A. Mozarta Łaskawość Tytusa. Występuje w kraju i za granicą z repertuarem klasycznym - operowym i operetkowym oraz z piosenkami Anny German. Współpracuje z wieloma solistami, dyrygentami, artystami z kraju i ze świata.

Otrzymała nagrodę Człowiek Roku 2016 w kategorii Debiut organizowanym przez dziennik „Echo Dnia” oraz wyróżnienie w kategorii Kultura. W 2018 roku była nominowana do nagrody Osobowość Roku w kategorii Kultura. Laureatka pierwszego miejsca w regionalnych eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German w 2017 w Białymstoku. W 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną w VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie oraz wyróżnienie za wykonanie arii operowej Piotra Czajkowskiego. W latach 2017-2018 występowała w Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

Gościła na scenach Narodowej Filharmonii Uzbekistanu w Taszkencie, Filharmonii Brzeskiej na Białorusi, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Teatrze Polskim w Warszawie. W koncertach i recitalach solowych występowała również w Niemczech, we Włoszech i na Białorusi. Ukończyła wokalne kursy mistrzowskie u wybitnych polskich pedagogów śpiewu operowego, a także plastyki ruchu scenicznego i teatru (P. Kusiewicz, E. Iżykowska, R. Owsińska, P. Beczała, M. Kwiecień, B. Makal, J. Szymański, S. Rotem).

W repertuarze posiada partie operowe i operetkowe, muzykę sakralną, oratoryjną, pieśni. Wraz z solistami Andrzejem Wojciechowskim (klarnet), Pawłem Zawadą (fortepian), Jarosławem Stokowskim (kontrabas) i Grzegorzem Lewandowskim (perkusja) współtworzy Baltic Quasideon Group, z którą koncertuje w filharmoniach i salach koncertowych w Polsce i na świecie z autorskim programem Anna German. Niezapomniana z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych. Taki sam tytuł nosi solowa płyta nagrana z zespołem i gościnnym udziałem orkiestry kameralnej TriCity pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka.

Paweł Skałuba - tenor

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Debiutował w 1996 roku jako Ernesto w operze G. Donizettiego Don Pasquale na scenie Opery Bałtyckiej. W 1993 roku, jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik, został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu. W 1997 roku, z okazji obchodów 1000-lecia Miasta Gdańska, miał zaszczyt wystąpić w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra, biorąc udział w koncercie pod dyrekcją Jerzego Katlewicza w obecności papieża Jana Pawła II.

Wiele koncertuje i nagrywa. Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Był stypendystą firmy Yamaha. W roku 2000 był nominowany do prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za płytę z nagraniami Kanonów Stanisława Moniuszki.

Współpracuje z teatrami i filharmoniami w Polsce i za granicą. Występuje jako: Alfred w Traviacie, Stefan w Strasznym Dworze, Pinkerton w Madame Butterfly, Cavaradossi w Tosce, Edwin w Księżniczce Czardasza, Eisenstein w Zemście Nietoperza, Pollione w Normie, Książę w Rigoletto, Sandor Barinkay w Baronie Cygańskim, Don Ottavio w Don Giovanim, Leński w Eugeniuszu Onieginie, Jontek w Halce, Narraboth w Salome, Pierre w Madame Curie (spektakl zarejestrowany i wydany na nośniku DVD przez firmę DUX), Don Jose w Carmen, Wacław w Marii.

W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze mega produkcji pt. Ça Ira, autorstwa Rogera Watersa (Pink Floyd). W tym samym roku ukazała się solowa płyta artysty pt. Polish Songs entuzjastycznie przyjęta przez krytykę oraz słuchaczy, czego dowodem stała się nominacja do nagrody Fryderyk za rok 2006 r. Dokonał również wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W 2010 roku otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2016 został laureatem X edycji Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury - Najlepszy Śpiewak. Otrzymał także statuetkę i tytuł Osobowość Roku 2015.

W latach 2010 do 2013 w Gdańskiej Akademii Muzycznej pracował jako pedagog w klasie śpiewu solowego prof. Floriana Skulskiego. W 2019 roku otrzymał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w swojej macierzystej uczelni. Od roku 2022 jako adiunkt, prowadzi własną klasę śpiewu solowego w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Występuje w całej Europie, jak również w Kanadzie (Mississauga Living Arts Center), USA (Chicago Symphony Center) i w Chinach.

Zapraszamy!

logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.