Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:47 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Finanse, gospodarka
AS/Profi Credit | 2024-04-16 09:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Czy płatności odroczone to dobre rozwiązanie przy kłopotach finansowych?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Zakupy online, ogromne centra handlowe, promocje, rabaty, reklamy. Praktycznie z każdej strony widzimy przekaz, aby kupić nowe buty, telewizory, samochody, aby skorzystać z zabiegów na ciało i twarz, wyjechać na urlop, zjeść pyszny obiad w klimatycznej restauracji, czy zamieszkać w nowym, pięknym domu. Nic więc dziwnego, że faktycznie chcemy kupować, smakować i budować. Często jednak nie mamy na to wystarczających środków. Dlatego wspieramy się kredytami, pożyczkami, karatami kredytowymi, a ostatnio jeszcze płatnościami odroczonymi. Czy płatności odroczone są dobrym pomysłem? Kiedy warto z nich korzystać, a kiedy unikać? Jakie są ich wady i zalety? Odpowiadamy w artykule.

Czym są płatności odroczone?

Płatności odroczone to ciesząca się coraz większą popularnością usługa finansowa, która dostępna jest podczas zakupów w sklepach internetowych. Zakupy z odroczoną płatnością - z języka angielskiego buy now, pay later (BNPL), oznaczają, że konsument otrzyma towar, za który zapłaci po czasie. Oferują je głównie sklepy internetowe, zdarza się, że możemy z nich skorzystać również podczas korzystania z usług stacjonarnych. Jak takie zakupy wyglądają w praktyce?

Przypuśćmy, że jesteś na etapie wyboru drobnego sprzętu AGD. Sklepy oferują wiele produktów różnych marek i różnych modeli. Nie jesteś jednak pewien, czy wybrany przez ciebie model spełnia twoje oczekiwania lub aktualnie nie masz środków na jego zakup. Jeśli zdecydujesz się na zakupy z odroczoną płatnością, po sfinalizowaniu transakcji, sklep wyśle do ciebie towar, za który zapłacisz po upływie określonego terminu. Jeżeli jesteś zadowolony z produktu, jedyne co musisz zrobić to zapłacić za niego przed upływem ustalonego terminu. Możesz także odstąpić od umowy i odesłać towar. Jedyne koszty, które poniesiesz w tym przypadku to ewentualne koszty przesyłki.

Każdy sklep może indywidualnie określić termin zwrotu środków. Czasami jest to płatność do 30 dni, czasami nawet do 45 dni i dłużej. Warto również podkreślić, że pomimo odroczonej spłaty, konsument nie płaci dodatkowo za możliwość skorzystania z tej opcji. Należy jednak pamiętać o tym, aby spłaty dokonać w terminie - sklep zacznie naliczać dodatkowe koszty, jeżeli konsument nie wywiąże się z postanowień umowy. Jeśli jednak klient nie ma środków na spłatę, wówczas istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty. Koszty związane z rozłożeniem płatności na raty mogą być inne w każdym sklepie. Nie mogą jednak przekraczać kosztów wynikających z przepisów polskiego prawa. Więcej informacji o kosztach różnych produktów finansowych można znaleźć na stronie internetowej lendup.pl.
R E K L A M A

Kiedy warto skorzystać z płatności odroczonych?

Płatności odroczone dlatego cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ umożliwiają zaspokojenie potrzeb coraz bardziej wymagających, a zarazem coraz mniej cierpliwych konsumentów. Obecnie w Internecie jest tak duża konkurencja, że każdy sklep stara się nie tylko o uwagę klienta, ale także o dopasowanie swoich usług do potrzeb konsumentów. Oprócz jakości towaru i obsługi klienci w dużym stopniu zwracają uwagę np. na czas dostawy. Im szybciej możemy otrzymać towar, tym lepiej. Co więcej, jesteśmy w stanie zapłacić więcej za ten sam towar, jeśli przesyłkę otrzymamy szybciej np. następnego dnia.

Podobnym udogodnieniem są właśnie płatności odroczone, szczególnie, gdy klient chce sprawdzić i porównać kilka towarów. Co więcej, jeśli sklep oferuje także darmową dostawę i zwrot, klient bez wychodzenia z domu i bez zamrażania środków może na spokojnie podjąć ostateczną decyzję.

Za przykład może nam posłużyć zakup butów. Jeśli poszukujesz nowych butów na wiosnę w Internecie, możesz zamówić kilka modeli bez konieczności płacenia za nie. Decyzję możesz podjąć bez wychodzenia z domu. To szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób z mniejszych miejscowości, w których nie ma sklepu z ulubioną marką obuwia. To także świetna opcja dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na poszukiwania w sklepach stacjonarnych.

Czy płatności odroczone zawsze są dobrym wyborem?

Analizując różne produkty finansowe, można powiedzieć, że każdy ma swoje zalety i wady. Co więcej, dla jednych konsumentów coś może być zaletą, a dla innych wadą. Podobnie jest w przypadku płatności odroczonych. Nie da się ukryć, że sklep osiąga zysk na sprzedaży towaru. Z kolei firmy, które obsługują płatności odroczone, zyskują wówczas, gdy klient nie zapłaci za towar w terminie. Powyżej przytoczyliśmy zalety tego rozwiązania, jakie są jego wady?

Płatności odroczone są świetnym rozwiązaniem dla osób, które potrafią kontrolować swoje finanse, a także potrafią się pohamować przez impulsywnymi zakupami. Spore grono osób podejmuje bowiem decyzje zakupowe pod wpływem chwili, czy nastroju. Jeśli dodatkowo mogą za zakupy zapłacić z opóźnieniem, chętniej klikną „kup”. Może zatem dochodzić do sytuacji, w której konsument zrobi zakupy na wyższą kwotę, niż jest w stanie zapłacić. W momencie, gdy nie spłaci swoich zakupów, z dnia na dzień ich koszt będzie rósł. W konsekwencji będą zmuszeni do rozłożenia spłaty na raty, które nie zawsze są korzystne cenowo. W tym przypadku ze świetnej okazji i promocyjnej ceny robi się spory koszt i niemały kłopot.

Kolejną grupą osób, które muszą uważać na zakupy z odroczoną spłatą, są osoby zadłużone. Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny na mieszkanie, kredyt gotówkowy na remont i kilka mniejszych zobowiązań na różne inne potrzeby, może w końcu zabraknąć ci środków na życie. Jeżeli nie masz pewności, że za 30 dni będziesz miał pieniądze na spłatę zakupów, lepiej wstrzymać się od tej decyzji. Wiele osób, posiłkuje się później pożyczkami dla zadłużonych, aby podołać wszystkim zobowiązaniom. Więcej na temat pożyczek dla zadłużonych można przeczytać, klikając link: https://lendup.pl/pozyczka-dla-zadluzonych/.

Należy wspomnieć również o tym, że niekiedy płatności odroczone odnotowywane są w bazach informacji kredytowej i gospodarczej. Jeśli płatność nie nastąpi w terminie, konsument może spodziewać się negatywnego wpisu do historii kredytowej. Taka negatywna opinia wpłynie niekorzystnie, gdy konsument będzie się starał o inne zobowiązanie, np. kredyt na samochód.

Podsumowanie

Płatności odroczone są coraz bardziej popularne i nie można się temu dziwić. To świetna opcja na zakupy w sklepach online. Bez wychodzenia z domu i bez konieczności zamrażania środków możemy porównać kilka produktów. Ponadto, jeśli nasz zakup wynika z sytuacji awaryjnej, możemy zareagować na problem praktycznie natychmiast. Zapłacimy za towar z najbliższej wypłaty. Jednak aby odroczona spłata spełniała swoją funkcję, musimy ją kontrolować. Nie możemy dopuścić do tego, że nie wiemy, ile kupiliśmy i ile musimy zapłacić. Na płatności odroczone muszą także uważać osoby, które spłacają obecnie inne zobowiązania finansowe. Nie mogą bowiem dopuścić do sytuacji, w której brakuje im środków na spłatę zobowiązań.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.