Uroczysty wojskowy apel, w południe 13 maja, zakończył trzydniowe obchody święta 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W uroczystości, zorganizowanej na placu apelowym olsztyńskich koszar przy ul. Saperskiej, uczestniczył gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, najmłodszego rodzaju sił zbrojnych, w którym służy już ponad 42 tysiące żołnierzy.
- 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy obecnie ponad 3,5 tysiąca żołnierzy i jest to największa brygada w Wojskach Obrony Terytorialnej - podkreślał podczas apelu dowódca WOT.
A płk Jarosław Kowalski, dowódca czwartej brygady, zwracając się do uczestników apelu, stwierdził:
- Nasza brygada to nie tylko jednostka wojskowa. To wspólnota ludzi, którzy razem podejmują wyzwania i budują silne fundamenty dla przyszłych pokoleń.
Apel poprzedziło odsłonięcie obelisku upamiętniającego patrona 4. WMBOT, kpt. Gracjana Klaudiusza „Fróga”. To wspólna inicjatywa warmińsko-mazurskich terytorialsów i historyków olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Pomnik stanął na terenie olsztyńskich koszar przy ul. Saperskiej, obok siedziby dowództwa brygady.
Kultywowanie pamięci o kpt. Frógu i żołnierzach Armii Krajowej to jeden z filarów, na których budowane są wartości, przyświecające terytorialsom z Warmii i Mazur. Dlatego obchody święta 4. WMBOT rozpoczęły się 11 maja, wizytą w dawnym więzieniu, a obecnie - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. To tam, 11 maja 1951 roku zamordowany został kpt. Fróg.
Dzień później, 12 maja, warmińsko-mazurscy terytorialsi zorganizowali uroczystą galę w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Była ona przede wszystkim okazją do podziękowania za codzienną służbę i pracę osób, które tworzą brygadę, a także do podziękowania instytucjom i organizacjom, z którymi 4. WMBOT współpracuje na co dzień.
Z D J Ę C I A