Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk przywiózł dzisiaj (15.05) do Olsztyna ważne przesłanie, które przecina spekulacje: fabryka Michelin nie tylko zostaje w stolicy Warmii i Mazur, ale też inwestuje tu miliard złotych w rozwój.
Wizytę w regionie minister rozpoczął w Michelin, największej fabryce tej marki w Europie i jednej z największych na świecie.
-
Miliard złotych zainwestowany przez Michelin w Olsztynie to imponująca liczba, ale to także wyraz zaufania do Polski jako kraju bezpiecznego dla inwestycji. Również tu - na Warmii i Mazurach - jedynym regionie UE graniczącym z Federacją Rosyjską - powiedział Krzysztof Paszyk. -
Dlatego dziś razem z władzami Michelin wysyłamy światu sygnał: Polska ma przyszłość. Warmia i Mazury mają przyszłość. A państwo polskie i moje ministerstwo są gwarantem tej przyszłości.W Michelin rocznie powstają miliony opon, ale obok produkcji fabryka dba o to, aby być firmą odpowiedzialną ekologicznie i społecznie.
-
Jesteśmy dumni z obecności Michelin na Warmii i Mazurach. Rok 2025 to 30-lecie obecności firmy w Olsztynie i 60-lecie fabryki. Inwestujemy miliard złotych w rozwój, innowacje, ochronę środowiska i lokalną społeczność. Michelin Polska to wciąż największy pracodawca w regionie - podkreślił Juan Antonio Alvarez Ossorio, Prezes Michelin Polska.
Po wizycie w zakładzie odbyła się konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Oprócz ministra Paszyka głos zabrali: wojewoda Radosław Król, posłanka Urszula Pasławska oraz prezesi WMSSE - Marcin Tumasz i Marcin Adamczyk.
Radosław Król chce, aby Warmia i Mazury były nie tylko atrakcyjną strefą inwestycyjną, ale również „strefą wpływu” na stanowienie dobrego prawa gospodarczego.
-
Minister Paszyk jest liderem deregulacji, więc w jego obecności deklaruję, że powołam dwie izby gospodarcze: osobno dla Warmii i osobno dla Mazur. Będę aktywnym ambasadorem naszych przedsiębiorców w Warszawie. Potrzebujemy prawa skrojonego na miarę naszych firm z regionu, bo Kętrzyn czy Ełk to nie Katowice - powiedział Radosław Król.
Na konferencji podpisano również nową umowę inwestycyjną. Firma „PYZAK” zyska 12 mln zł ulgi podatkowej dzięki wsparciu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE). To część programu Polskiej Strefy Inwestycyjnej mechanizmu wsparcia inwestorów, bez zbędnej biurokracji.
-
Nasza strefa to realne pieniądze, które zostają w firmie, a nie odpływają do fiskusa. Tylko w tym roku wartość decyzji inwestycyjnych wzrosła o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim - zaznaczył Marcin Tumasz, prezes WMSSE.
-
Inwestycje to nie tylko liczby. To także wartości i ludzie - powiedziała na konferencji posłanka Urszula Pasławska. -
Dlatego w czerwcu kończymy procedurę nadania imienia Mikołaja Kopernika nowemu dworcowi PKP w Olsztynie. Odsłonimy tam tablicę pamiątkową, a faksymile dzieła Kopernika poleci już za niecały miesiąc w kosmos z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim w misji IGNIS realizowanej pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jestem dumna, że Warmia i Mazury mają wpływ na globalną narrację o współczesnej Polsce.Delegacja ministra Paszyka zakończy dzień w Waplewie, gdzie odbywa się ogólnopolskie spotkanie Rad Rozwoju Obszaru Gospodarczego. Inwestorzy, samorządowcy i przedsiębiorcy z całej Polski dyskutują tam, jak budować lokalny biznes, który nie boi się globalnego rozwoju.
-
Miliard od Michelin dla regionu, 12 milionów dla firmy z regionu - dziś oczy całej gospodarnej Polski są skierowane na Warmię i Mazury - podsumował swoją wizytę w regionie minister Krzysztof Paszyk.
Z D J Ę C I A