Koniec czerwca to tradycyjnie czas jednego z najważniejszych i najstarszych festiwali poezji śpiewanej w Polsce - Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Dzisiaj (19.05) w Auli im. Anny Wasilewskiej odbył się krótki briefing prasowy zapowiadający tegoroczną - 51. już edycję festiwalu. Oprócz Wioletty Jaskólskiej - dyrektorki Centrum Edukacji i Inicjatyw w Olsztynie (organizatora festiwalu), w spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: Marcin Kuchciński - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Maciej Wróbel - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
- Cieszę się, że mamy taką markę, takie wydarzenie, znane nie tylko w Olsztynie, ale w całym kraju - powiedział marszałek Marcin Kuchciński.
- Wielu artystów znanych w kraju zaczynało podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Myślę, że festiwal będzie doskonałym momentem na odrobinę refleksji i kontemplacji tego co usłyszymy.Festiwal jest finansowany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, ale w tym roku, po raz pierwszy od dziesięciu lat, został także dofinansowany przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.
- Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nie mogło nie wspierać tegorocznych Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, bo to takie wejście z impetem w drugie półwiecze festiwalu - powiedział minister Maciej Wróbel.
- Obiecuję, że to wsparcie będzie nadal, bo chcemy, aby moc słowa, moc muzyki wybrzmiewała ze stolicy Warmii i Mazur jak najgłośniej.
Tegoroczny festiwal rozpocznie się w czwartek, 26 czerwca w Olsztynie. Potrwa trzy dni. Niestety, koncerty nie będą odbywać się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku.
- W związku z nowymi przepisami przeciwpożarowymi i reorganizacją przestrzeni zamkowej, dziedziniec olsztyńskiego zamku nie będzie mógł już pełnić roli sceny koncertowej - poinformowała dyrektorka Wioletta Jaskólska.
- Tegoroczna edycja odbędzie się w kilku lokacjach - blisko zamku, ale także w symbolicznych przestrzeniach Olsztyna, zachowując jego poetycki, refleksyjny i kameralny charakter - dodała.
Przedstawiony przez dyrektorkę CEiIK program 51. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” przedstawia się następująco:
» 26.06 (czwartek)- godz. 18:00 - Filharmonia Warmińsko-Mazurska
„Nieobecność” - koncert poświęcony pamięci Ewy DemarczykProwadzenie: Bogusław Sobczuk
- godz. 20:30 - Klub SOWA
Na zakończenie Święta Muzyki w Olsztynie, Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” zapraszają na
koncert „Tymon Tymański akustycznie”» 27.06 (piątek)- godz. 18:00 - Amfiteatr im. Czesława Niemena na Starym Mieście
Konkurs Spotkań Zamkowych 2025 (jury: Joanna Kondrat, Basia Raduszkiewicz, Artur Andrus, Olaf Deriglasoff, Piotr Szauer)
Koncert o podróżach dalekich i bliskich - Artur Andrus z zespołem o miejscach, takich, w których autor był i takich, w których go nie było, bo niektóre nawet nie istnieją. O uczuciach. Własnych i cudzych. Przeżytych, zauważonych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie. Arturowi Andrusowi towarzyszyć będą muzycy: Wojciech Stec, Łukasz Borowiecki, Łukasz Poprawski, Paweł Żejmo.
» 28.06 (sobota)- godz. 18:00 - Amfiteatr im. Czesława Niemena na Starym Mieście
Koncert Laureata 2024 - zespół Przedwieczór
Koncert Laureatów Konkursu 51. OSZ „Śpiewajmy Poezję” 2025
Koncert Katarzyny Groniec z projektem „Konstelacje” - to opowieść o błądzeniu w ciemności. O szukaniu światła. O znikaniu i pojawianiu się. O odnajdywaniu się w świecie, którego nie sposób już rozpoznać. To pytanie o czas i o rzeczywistość. I o to, co z tymi, których już nie ma? Bo przecież energii nie można zniszczyć, można ją jedynie przetworzyć... To opowieść o nieuniknionym. Artystce towarzyszyć będą muzycy: Adam Skrzypek, Bogdan Skiedrzyński, Filip Miguła, Wojciech Buliński.
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie poleca również
koncert „Osiecka - Najpiękniejsze piosenki”, który doskonale wpasowuje się w klimat - 29.06., o godz. 19:00 w Klubie Sowa usłyszymy najpiękniejsze piosenki, napisane przez Agnieszkę Osiecką. O wspaniały klimat zadbają: Krzysztof Żesławski (gitarzysta), Olek Miśkiewicz (fortepian, akordeon) oraz charyzmatyczna wokalistka Natalia Lubrano.
Z D J Ę C I A
F I L M Y