Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie i Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim zapraszają na finisaż wystawy „Bajki poszły na wędrówkę”, który odbędzie się w piątek (30.05), o godz. 17.00, w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie.
„Bajki poszły na wędrówkę” to wystawa przygotowana z okazji 290 rocznicy urodzin Ignacego Krasickiego. Eksponowane na niej są ilustracje były przygotowane przez najlepsze polskie ilustratorki i ilustratorów do czterotomowego, pełnego wydania wszystkich bajek Księcia Poetów Polskich. Poszczególne tomy ukazywały się w latach 2021-2024 z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia” oraz Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej - Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.
Wydawcy książek, a zarazem kuratorzy wystawy, zaproponowali nowy układ bajek Ignacego Krasickiego. Można więc zobaczyć zilustrowane utwory z następujących tomów: „Bajki o zwierzętach”, „Bajki o ludziach”, „Bajki z natury” i „Bajki pozostałe” przygotowane przez 36 polskich Twórców XXI wieku.
I tak z tomu „Bajki o zwierzętach” przedstawiamy Józefa Wilkonia. „Bajki o ludziach” to artyści z Warmii i Mazur w osobach: Ity Haręzy, Wioletty Jaskólskiej, Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej, Katarzyny Kaldowskiej, Mariusza Kaldowskiego, Adama Kurłowicza, Agnieszki Markowicz, Ewy Pohlke, Anny Stankiewicz, Weroniki Tadaj-Królikiewicz, Julity Wiench i Renaty Zimnickiej-Prabuckiej. „Bajki z natury„” - Krystyna Lipka-Sztarbałło, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Zuzanna Orlińska, Ewa Poklewska-Koziełło, Jolanta Richter-Magnuszewska, Anna Sędziwy, Elżbieta Wasiuczyńska i Agnieszka Żelewska. Natomiast „Bajki pozostałe” zilustrowali polscy ilustratorzy: Mateusz Minor, Roch Urbaniak, Wojciech Tomaszewski-Kołyszko, Robert Czajka, Daniel de Latour, Piotr Fąfrowicz, Jarosław Gach, Mikołaj Kamler, Zbigniew Kołaczek, Tomasz Broda, Artur Gołębiowski i Adam Pękalski.
Oprawę graficzną wystawy przygotował Piotr Gil.
Cieszy nas, że możemy przypomnieć kunszt literacki Ignacego Krasickiego w otoczeniu mistrzowskich obrazów Twórców XXI wieku. Czytając osiemnastowieczne bajki, być może napotkamy słowne wyzwania: jednakże w treści, wymowie, morałach są to jakże aktualne tematy, charaktery, postacie. Na eksponowanych pracach mądrość i filozofia tekstu zostały połączone z pięknem i artyzmem ilustracji. Dzięki udziałowi znakomitych artystów powstała swoista galeria współczesnej sztuki polskiej, w której możemy podziwiać nie tylko różnorodne techniki, lecz także przekonać się, jak istotę utworów Księcia Poetów Polskich poszczególni twórcy przefiltrowali przez swoją wrażliwość, przekazując nam swoje dzieła.
Wystawy ilustracji powstałych do poszczególnych tytułów były prezentowane podczas spotkań premierowych do kolejnych tomów oraz na ekspozycjach w Warszawie, Piasecznie, Olsztynie, Horyńcu i Fromborku. Natomiast po raz pierwszy na jednej wystawie prezentujemy przekrój dzieł wszystkich 36 twórców, pragnąc jednocześnie zaznaczyć, iż jest to 1/5 kolekcji powstałej do 195 bajek Ignacego Krasickiego. Jest to dotychczas jedyne wydanie bajek Krasickiego, w którym każdy utwór ma swoją malarską wizytówkę.
Wystawa to znakomita okazja do popularyzacji twórczości literackiej Ignacego Krasickiego, ale także współczesnych twórców - Mistrzów Ilustracji.
Anna Puszcz - Dyrektor Oranżerii Kultury - Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim
prezes Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”