Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:51 07 lipca 2025 Imieniny: Benedykta, Cyryla
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
inf. pras. | 2025-07-07 19:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Bitwa, której nie było – i chleb, który połączył narody

Olsztyn24
Wydarzenia „Bitwa, której nie było” w Kurzetniku | Więcej zdjęć »

Kurzętnik – niewielka miejscowość na północy Polski – stał się w tym roku miejscem niezwykłego spotkania z historią. To tutaj, podczas wydarzenia pod symbolicznym tytułem „Bitwa, której nie było”, ożyła przeszłość, przypominając, że czasem nie miecz, lecz rozwaga decyduje o losach narodów.

W lipcu 1410 roku król Władysław Jagiełło mógł stoczyć bitwę właśnie pod Kurzętnikiem. Jednak trudny teren sprzyjał Krzyżakom, a starcie mogło zakończyć się klęską wojsk polsko-litewskich. Jagiełło zdecydował się wycofać - i dzięki tej mądrej decyzji, tydzień później, pod Grunwaldem, narodziło się jedno z największych zwycięstw średniowiecznej Europy. Dlatego w Kurzętniku nie świętuje się samej bitwy, lecz rozsądek i siłę polsko-litewskiego sojuszu, który zmienił bieg historii.

Wydarzenie zbiegło się z ważną datą dla Litwy - rocznicą koronacji Mendoga, pierwszego i jedynego króla tego kraju. Postać ta, legendarna i symboliczna, została uwieczniona w dramacie „Mindowe” autorstwa Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych poetów romantyzmu. To kolejny dowód na głębokie więzi łączące nasze narody - zarówno w historii, jak i kulturze.

Z tej wyjątkowej okazji przygotowano coś niezwykłego - chleb wypieczony z litewskiej mąki, według XV-wiecznej receptury z czasów dynastii Jagiellonów. Inicjatywa ta zrodziła się dzięki współpracy Stefana Duka, konsula honorowego Republiki Litewskiej, oraz Jarosława Goszczyckiego, właściciela Piekarni Tyrolskiej. Mąkę sprowadzono z okolic Kowna, a przepis pochodził z historycznych źródeł.
R E K L A M A
Podczas uroczystego otwarcia konsul Duk przekazał 200 bochenków historycznego chleba oraz przekazał uczestnikom życzenia od Valdemarasa Sarapinasa, ambasadora Republiki Litewskiej w Polsce.

Choć pod Kurzętnikiem nie doszło do starcia oręża, organizatorzy przygotowali emocjonującą inscenizację - rekonstrukcję wydarzeń z lat 1409-1411, czyli tzw. Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Widowisko miało charakter edukacyjny i symboliczny - przypomniało, jak ważne są wspólnota, rozsądek i solidarność w obliczu wyzwań.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.