Smętek na murze przy ul. Zamkowej
Kłobuk, Barstuk, Perkun – nawet ich imiona brzmią nieco złowrogo. Są z brązu, mają po około 40 cm wysokości i… zdecydowanie zaciekawiają. Od pewnego czasu można się na nie natknąć w olsztyńskim Śródmieściu. Dzięki projektowi zrealizowanemu z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego olsztynianie i turyści mogą poznać je osobiście.
Nieco po cichu, bez większego rozgłosu, na początku wakacji stolica Warmii i Mazur wzbogaciła się o nową atrakcję turystyczną. Starówkę i okolice „zaludniło” 15 rzeźbionych figurek. Imiona niektórych postaci kojarzymy z bajek z dzieciństwa, inne znamy nieco mniej. Łączy je jedno - o wszystkich możemy przeczytać w legendach, mitach i klechdach z Warmii i Mazur.
- Ci nowi „mieszkańcy” Śródmieścia zawitali do nas dzięki realizacji projektu „Tropami Baśni i Legend z Warmii i Mazur - niewielkie formy rzeźbiarskie w przestrzeni miejskiej” - informuje Sylwia Naruszewicz, dyrektor ratuszowego wydziału kultury.
- Autorem projektu był Jarosław Łaskarzewski, zaś same figurki wyrzeźbił olsztyński artysta Dawid Gołębiowski.Wystarczy dłuższy spacer po starówce i okolicach, żeby zobaczyć Kobietę o Bursztynowych Włosach, Kłobuka, Kamienną Dłoń, Czarownicę znad Bełdan, Królową Jezior, Czarta z Tałckiego Bagna, Titelitury, Barstuka, Karczmarkę z Nakomiad, Ałnę, Diabelską Kładkę, Smętka, Perkuna, Królową Róż i Topnika.
- Każdą z rzeźb umieszczono w charakterystycznym miejscu tak, by wtopić ją w przestrzeń miejską, ale jednocześnie przyciągać wzrok przechodniów - dodaje Sylwia Naruszewicz.
Książeczki z opisem postaci i mapką są do nabycia w punkcie Informacji Turystycznej przy Wysokiej Bramie (ul. Staromiejska 1).