Ważny krok w kierunku jednej z największych inwestycji drogowych w Olsztynie stał się faktem. Dzisiejsze (15.07) otwarcie ofert na budowę nowego przebiegu ulicy Bałtyckiej (potocznie nazywanej Nowobałtycką) oznacza, że projekt, o którym mówi się od lat, wkroczył w kolejną fazę.
Realizacja tego zadania nie tylko ułatwi życie kierowcom, ale też ma szansę zmienić oblicze północno-zachodniej części miasta. Obecna ulica Bałtycka z trudem radzi sobie z natężeniem ruchu, szczególnie w godzinach szczytu. Mieszkańcy osiedli Gutkowo i Likusy od dawna apelowali o zmiany, które poprawią bezpieczeństwo i komfort życia.
-
Nowa Bałtycka ma przede wszystkim wyprowadzić ruch z tej części miasta, w tym ciężki transport i autobusy, które dziś wciąż przeciskają się przez lokalne ulice - mówi Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna. -
Ale to tylko część korzyści. To przedsięwzięcie otwiera także nowe możliwości rozwoju, inwestycje w nowe osiedla mieszkalne i zwiększenie atrakcyjności miasta zarówno wśród mieszkańców, turystów, jak i przedsiębiorców.Nowy przebieg ulicy to również impuls rozwojowy dla całego regionu. Teren o powierzchni ok. 100 hektarów wzdłuż planowanej trasy zyska szansę na urbanizację. Dzięki temu może tam powstać nowe, dobrze skomunikowane osiedle mieszkaniowe z dostępem do infrastruktury, zieleni i ścieżek rowerowych.
Nowa ulica Bałtycka będzie zaczynać się w rejonie istniejącego wiaduktu kolejowego i prowadzić do granic miasta. Całkowita długość nowej trasy to niemal 6 kilometrów. Inwestycję zaprojektowano jako kompleksowe przedsięwzięcie infrastrukturalne takie, jak chodniki i ścieżki rowerowe, nowoczesne oświetlenie uliczne czy podziemne sieci kanalizacyjne i wodociągowe.
Na budowę ulicy Nowobałtyckiej w Olsztynie wpłynęło 10 ofert od firm z Polski i zagranicy. Najniższą cenę zaproponowała firma Budimex Budownictwo z Warszawy - 184 miliony 310 tysięcy złotych. Nieco droższa była oferta spółki Mirbud ze Skierniewic, która opiewała na 188 milionów 740 tysięcy złotych. Firma INTOP z Warszawy zaproponowała wykonanie inwestycji za 199 milionów 568 tysięcy złotych, a konsorcjum firm Aldesa z Warszawy i Madrytu - za 196 milionów 94 tysiące złotych. Mostostal Warszawa wycenił swoje prace na ponad 206 milionów 659 tysięcy złotych, natomiast Trakcja S.A., również z Warszawy, zaproponowała cenę 208 milionów 975 tysięcy złotych.
Wśród ofert znalazła się też propozycja firmy UNIBEP z Bielska Podlaskiego i jej oddziału z Białegostoku - 225 milionów 670 tysięcy złotych, a także oferta firmy STRABAG z Pruszkowa - 226 milionów 620 tysięcy złotych. Konsorcjum ROVERPOL z Warszawy i hiszpańskiej firmy ROVER INFRAESTRUCTURAS z Walencji wyceniło inwestycję na 262 miliony 236 tysięcy złotych. Najwyższą ofertę złożyła firma EUROBET z Olsztynka, która zaproponowała kwotę aż 357 milionów 23 tysięcy złotych. Miasto planuje przeznaczyć na realizację tego zadania 259 milionów 896 tysięcy złotych, co oznacza, że większość złożonych propozycji mieści się w planowanym budżecie.
Na realizację tego zadania zabezpieczyliśmy blisko 260 mln zł, z czego 168 mln stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Obecnie trwa szczegółowa analiza ofert (pod względem formalnym i finansowym).