Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
red. | 2009-03-27 00:58:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Dwa wernisaże w BWA

Olsztyn24
Otwarcie wystawy Iwana Kulika | Więcej zdjęć »

W czwartkowe (26.03) w Galerii Sztuki Współczesnej olsztyńskiego BWA otwarte zostały dwie nowe wystawy. Cykl zatytułowany „Mit i realizm” przywiózł do Olsztyna mieszkający od 1990 roku w Polsce Ukrainiec Iwan Kulik. Druga z ekspozycji to cykl poświęconych Marilyn Monroe obrazów i rysunków Andrzeja Stroki.  

Iwan Kulik urodził się w 1959 roku na Ukrainie. W latach 1983-1989 studiował architekturę wnętrz i malarstwo monumentalne w Instytucie Sztuk Użytkowych w Charkowie. W 1990 roku przyjechał do Polski i osiedlił się w Warszawie. Teraz mieszka w Łodzi.

Dominującą część jego twórczości stanowią obrazy olejne, które łączą się w cykle tematyczne. Najważniejsze z nich to cykle inspirowane wielkimi postaciami historii i sztuki, nastrojem miejsc, portrety.
R E K L A M A
banner
Swoistym wkładem polskim w twórczość Iwana Kulika jest postać Stańczyka, któremu poświecił znakomitą część swoich obrazów. Od 2001 roku artysta tworzy także gwasze związane tematycznie z wybitnymi dziełami literackimi. Pierwszym utworem, który go zainspirował był „Mistrz i Małgorzata”. W tym cyklu powstało około 700 gwaszy, z czego 125 zostało wykorzystanych w wydawnictwach galerii „Adi Art”, a około 90 w pięknym wydaniu „Mistrza i Małgorzaty” (wydawnictwo MUZA , wyd. I 2003, wyd. II 2004).

W latach 2003-2004 powstał kolejny cykl: „Folwark zwierzęcy”. Obecnie artysta pracuje nad „Don Kichotem”.

Pierwsza wystawa indywidualna prac Iwana Kulika w Polsce odbyła się w 1991 roku w gmachu Sejmu RP. Od tego artysta miał kilkanaście wystaw indywidualnych, głównie w Warszawie, Łodzi i Sopocie, a także w Wiedniu. W 2001 roku Iwan Kulik został zaproszony przez znaną włoską winnicę Cormons do zaprojektowania etykiety na „Vino della Pace”.

Obrazy olejne i gwasze, których podczas pobytu artysty w Polsce powstalo około 4000, znajdują się w rękach kolekcjonerów prywatnych na całym świecie.

Andrzej Stroka uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, projektuje i aranżuje wystawy. Jest współwłaścicielem Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, danii, Francji, Włoszech, USA, Szwajcarii, Meksyku, Kanadzie, Anglii i Kuwejcie. Od 1979mroku zorganizował i zaaranżował kilkadziesiąt wystaw sztuki polskiej w kraju i za granicą, współpracując z wieloma znaczącymi galeriami w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz galeriami w Niemczech, szwajcarii, USA, Rosji. Stale współpracuje z galerią Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie

We wstępie do katalogu wystawy „Marylin Monroe” Andrzej Matynia napisał m.in.:„Andrzej pierwszy raz zafascynował się jej (Marilyn Monroe - przyp. red.) fenomenem w 1981 roku. namalował wówczas cykl obrazów i pokazał w Galerii Art. Po ćwierćwieczu powraca do tego tematu. Podobnie jak przed laty, maluje akrylem, buduje obrazy dużymi płaszczyznami koloru. Nieby podobnie, a jednak w ostatnich obrazach artysta oddala się od ludycznego wizerunku Marilyn, pokazuje bardzo wyraźnie idola, ikonę, pokazuje nostalgicznie, przepuszcza jej wizerunek poprzez własny temperament i osobowość, które zmieniły się przez te dwadzieścia pięć lat.”

Obie wystawy będą czynne do 3 maja br.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl