Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:35 03 czerwca 2024 Imieniny: Karola, Leszka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność polityczna
waclawbr | 2009-04-26 13:14 | Rozmiar tekstu: A A A
PO zainaugurowała kampanię wyborczą na Warmii i Mazurach

Ruszył wyścig do Europarlamentu

Olsztyn24
Konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej | Więcej zdjęć »

Konferencją prasową na olsztyńskim Starym Mieście Platforma Obywatelska zainaugurowała dziś (26.04) kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego na Warmii i Mazurach. W konferencji, oprócz szefa PO w naszym regionie Jacka Protasa, udział wzięli kandydaci na europarlamentarzystów: Krzysztof Lisek, Beata Bublewicz, Wiesława Bojarska i Paweł Sertel. Zabrakło „piątki” na liście kandydatów PO: Włodzimierza Szelążka z Ełku.

- Jako samorządowiec, marszałek województwa, mogę z całą pewnością powiedzieć, że nasza akcesja do Unii Europejskiej to niepodważalny sukces - powiedział Jacek Protas, rozpoczynając konferencję. - Nawet eurosceptycy muszą przyznać, że nasz kraj po roku 2004 rozwija się znacznie szybciej i energiczniej. W ostatnich latach osiągnęliśmy bardzo wiele sukcesów. Lata 2007-2013, to lata, kiedy Europa postawiła na Polskę. 67 mld euro, które otrzymamy w tych latach, to jest niebagatelna kwota, która pozwoli naszemu krajowi, naszemu regionowi rozwijać się w sposób dynamiczny.

Jacek Protas przypomniał, że następna na liście beneficjantów środków z budżetu europejskiego Hiszpania otrzymuje wsparcie o połowę mniejsze niż Polska.

- Musimy wykorzystać tę szansę, musimy pokazać Europie, że jesteśmy krajem, który bardzo dobrze potrafi wykorzystać każde euro - mówił marszałek. - Ale żeby liczyć się w Europie, żeby zadbać o to, co będzie za kilka lat, musimy mieć bardzo silną reprezentację w Parlamencie Europejskim. W tej chwili nasze interesy nie rozgrywają się tylko na poziomie regionu, czy na poziomie stolicy kraju, ale również w Brukseli i Strasburgu. Dlatego też Platforma Obywatelska wystawia w wyborach do PE bardzo silną reprezentację. Wiemy, że w Parlamencie Europejskim muszą być fachowcy, ludzie, którzy zadbają o interes naszego kraju, o interes naszego regionu.
R E K L A M A
- Zachęcamy wszystkich mieszkańców Warmii i Mazur, by poszli do wyborów, bo są to bardzo ważne wybory - apelował marszałek. - Zadbajmy o to, by reprezentowali nas ludzie, którzy potrafią pracować dla dobra naszego regionu.

- Kandyduję z trzech powodów: europejskiego, polskiego i regionalnego - powiedział Krzysztof Lisek, numer 1 na warmińsko-mazursko-podlaskiej liście kandydatów PO do europarlamentu. - Europejski: po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego stworzy się wspólna polityka europejska, m.in. wspólna polityka zagraniczna. To jest „działka”, którą razem z Beatą Bublewicz zajmujemy się w Sejmie. Chcielibyśmy, żeby Polacy w PE mieli silny wpływ na politykę zagraniczną. Drugi z powodów mojego kandydowania - polski - dotyczy polskiej reprezentacji na ważnych funkcjach w UE. Platforma należy do największej grupy politycznej w PE i dzisiaj tak się ułożyło, że tylko PO może dać Polsce szefa Parlamentu Europejskiego. Naszym kandydatem jest prof. Jerzy Buzek, były premier Polski. Od tego, ile PO będzie miała mandatów zależy, czy będziemy mieć szefa PE z Polski. Trzecia rzecz, to ta, która dotyczy regionów. Musimy mieć silną reprezentację, żeby pilnować naszych interesów. Parlament Europejski tworzy budżet i parlamentarzyści na kształt budżetu mogą wpływać. Będziemy zabiegać, by kraje które potrzebują wsparcia, dalej były wspierane prze UE. Będziemy też mieli otwarte drzwi przed samorządowcami, by być pasem transmisyjnym pomiędzy regionem a Unią Europejską.

- Na sali plenarnej PE wszyscy posłowie z danego kraju reprezentują rację stanu tego kraju - powiedziała m.in. Beata Bublewicz. - I my też będziemy reprezentowali polską rację stanu. Ale w kuluarach zawsze reprezentujemy swój region, region w którym mieszkamy, który kochamy, i o który będziemy zabiegać.

Wystąpienia pozostałych kandydatów: Alicji Bojarskiej i Pawła Sertela ograniczyły się do krótkiej autoprezentacji. Alicja Bojarska dodała, że chciałaby swoją osobą zwiększyć liczbę kobiet w Parlamencie Europejskim, które stanowią ok. 30% europarlamentarzystów. Natomiast Paweł Sertel stwierdził, że chciałby wspierać kolegów-europarlamentarzystów.

Uczestnicy konferencji apelowali o udział w wyborach do europarlamentu, bowiem od frekwencji zależy liczba mandatów, jakie przypadną danemu regionowi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego zostaną przeprowadzone w niedzielę, 7 czerwca 2008 roku.

******

KRZYSZTOF LISEK (numer 1 na liście)

Polityk i przedsiębiorca, poseł na Sejm V i VI kadencji. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu.

Po nauce w liceum ogólnokształcącym rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Był jednym z założycieli NZS, w latach 1991-1993 pełnił funkcję przewodniczącego tej organizacji. W 1993 r. poprzez Gdańską Fundację Integracji Europejskich wprowadził w Polsce kartę młodzieżową EURO<26.

Na początku lat 90. wstąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, był członkiem władz wojewódzkich i krajowych tej partii. Później należał do Unii Wolności, a której odszedł w 2001 roku do Platformy Obywatelskiej. Był sekretarzem regionu pomorskiego PO, a w 2006 roku został wiceprzewodniczącym.

W 2005 roku z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany posłem V kadencji w okręgu elbląskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski otrzymując 25 548 głosów.

Żonaty, ma dwójkę dzieci. Pochodzi z Iławy.


BEATA BUBLEWICZ (numer 3 na liście)

Socjolog. Absolwentka filologii angielskiej. Mężatka. Jedno dziecko.

Założycielka Fundacji im. Mariana Bublewicza, od 9 lat wspierającej Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie.

Poseł na Sejm RP V i VI kadencji. Członek Komisji Spraw Zagranicznych oraz wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

Pomysłodawca i współautor programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży”.

Założycielka oraz przewodnicząca parlamentarnego zespołu na rzecz Tybetu. Współorganizator wizyty Dalajlamy w Polsce w grudniu 2008 roku.

Przewodnicząca Polskiej Delegacji Parlamentarnej do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej oraz zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pasjonatka motoryzacji i golfa. Czynnie propaguje zdrowy styl życia oraz profilaktykę nowotworową wśród kobiet.

WŁODZIMIERZ SZELĄŻEK (numer 5 na liście)

Urodzony w Orzyszu w 1957 roku. Inżynier automatyk, absolwent Politechniki Warszawskiej. Podyplomowe studia menedżerskie i z zakresu matematyki. Zdał egzamin dla kandydatów członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa.

Od 1984 roku związany z edukacją, najpierw jako nauczyciel, a później jako dyrektor SP nr 1 w Ełku i GM nr 1 w Ełku.

W latach 2002-2006 radny powiatu ełckiego, w latach 2005-2006 - przewodniczący Rady Powiatu Ełckiego. Od lutego 2007 r. zastępca prezydenta Ełku.

Żonaty, dwoje dzieci.

PAWEŁ SERTEL (numer 7 na liście)

Student PWSZ w Elblągu na kierunku informatyki stosowanej. Administrator sieci komputerowej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Kawaler, 26 lat.

WIESŁAWA BOJARSKA (numer 9 na liście)

Mężatka, dwoje dzieci. Mieszkanka Szczytna.

Absolwentka ART w Olsztynie na wydziale technologii żywności. Studia podyplomowe z zakresu poradnictwa dietetycznego na SGGW oraz w zakresie prawa administracyjnego na UWM.

W 2006 roku powołana przez Radę Powiatu w Szczytnie na stanowisko Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Od 1.04 2008 roku zastępca dyrektora departamentu rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Sekretarz Koła Powiatowego Platformy Obywatelskiej w Szczytnie.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.