Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:37 08 maja 2024 Imieniny: Izy, Stanisława
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Religia, wiara, kult
waclawbr | 2007-08-11 07:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Sanktuarium Maryjne w Stoczku

Olsztyn24
Sanktuarium w Stoczku Klasztornym | Więcej zdjęć »

Wieś Stoczek Warmiński [lub Klasztorny] jest położona w środkowej Warmii, prawie w jej sercu, w odległości 12 km na wschód od Lidzbarka Warmińskiego, na trasie Lidzbark - Reszel.

Początek Stoczka sięga czasów średniowiecza. Został założony na mocy dekretu lokacyjnego wydanego przez biskupa Hermana z Pragi w dniu 18 listopada 1349 roku. Biskup wydzielił ze swych dóbr ziemskich czterdzieści łanów i podarował je niejakiemu Gotfrydowi, który był jego domownikiem. Darowizna miała być dziedziczona przez spadkobierców.

Powstanie Stoczka przypada na czas rozkwitu gospodarczego Warmii, do którego wielce przyczynił się biskup Jan II Stryprock. To za jego radą sporządzono akt lokacyjny Stoczka.

Stoczkowskie sanktuarium należy do najstarszych polskich sanktuariów. Jego początki związane są z bolesnymi doświadczeniami naszej Ojczyzny w XVII wieku, kiedy musiała nieustannie bronić wolności i życia w pokoju. W tych okolicznościach zrodziła się myśl biskupa warmińskiego, Mikołaja Szyszkowskiego, aby wybudować Świątynię Pokoju i sprawy Ojczyzny powierzyć Maryji - Matce Pokoju. W ten sposób w Stoczku na Warmii, na miejscu istniejącego już kultu Matki Bożej, powstało sanktuarium pokoju z cudownym obrazem Niepokalanej Matki Pokoju, będącego kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej. Sanktuarium posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II 19 maja 1987 r.
R E K L A M A
Losy sanktuarium były ściśle związane z historią Polski, od siedemnastowiecznych wojen, przez czas zaborów i dwóch wojen światowych, aż po okres komunizmu. W najbardziej mrocznych czasach komunistycznego totalitaryzmu Stoczek był miejscem uwięzienia Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego [12.X.1953 - 6.X.1954].

Wyjątkowe znaczenie dla dziejów sanktuarium miała koronacja obrazu matki Pokoju przez Jana Pawła II na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r. Sam Papież-Polak do Stoczka nie dotarł, aczkolwiek organizatorzy Jego wizyty na Warmii i Mazurach w 1991 r. byli przygotowani na spełnienie ewentualnego życzenia Ojca Świętego, aby nawiedzić Stoczek. M.in. położona została nowa nawierzchnia asfaltowa na drodze z Lidzbarka Warmińskiego do sanktuarium w Stoczku.

Obecnie Sanktuarium maryjne w Stoczku jest intensywnie restaurowane. Szczególnie dużo wysiłku i nakładów finansowych wymaga odnowienie krużganków. Dociekliwi pielgrzymi mogą obejrzeć pomieszczenia i sprzęty, jakimi w czasie swojego uwięzienia w Stoczku Warmińskim dysponował ks. kard. Wyszyński. Po sanktuarium oprowadzają nad wyraz gościnni opiekunowie obiektu - księża marianie. W klasztornym kiosku można kupić pamiątki, dewocjonalia, jak i ciekawą literaturę. Szczególnie polecić należy opracowanie ks. Janusza Kumali MIC pt. „Sanktuarium Niepokalanej Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim”, z którego pochodzi większość zawartych w tym artykule informacji.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A :
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.