Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:53 04 maja 2024 Imieniny: Floriana, Michała
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2009-07-29 20:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Nowe nazwy w mieście

Olsztyn24
SP 25 nosić będzie imię Hansa Christiana Andersena

Podczas dzisiejszej (29.07) XLVIII sesji Rady Miasta Olsztyna, radni przyjęli trzy uchwały nadające patronów: olsztyńskiemu Muzeum Sportu oraz Szkole Podstawowej Nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi. Swoje imię otrzymała także jedna z ulic na Osiedlu Generałów.

Olsztyńskie Muzeum Sportu funkcjonujące w strukturze organizacyjnej Ośrodka Sportu i rekreacji powstało z inicjatywy Mariana Tadeusza Rapackiego, który jest jedną z najwspanialszych postaci w historii sportu na Warmii i Mazurach. Był pionierem kajakarstwa, znakomitym polskim trenerem oraz promotorem sportu, który upowszechniał ideę ruchu olimpijskiego wśród dzieci i młodzieży. Obecne władze Muzeum, przyjmując jego imię, postanowiły w ten sposób uhonorować postać wieloletniego dyrektora.

O nadanie muzeum imienia Tadeusza Rapackiego zabiegał obecny prezes Olsztyńskiego Klubu Kajakowego Janusz Milewski. To on złożył w tej sprawie dokumenty.

- Mój wniosek został potraktowany bardzo przychylnie - mówi Janusz Milewski. - Wszyscy uprzedzali mnie, że na załatwienie takiej sprawy trzeba nawet pół roku. A tu, proszę! Dwa miesiące i muzeum ma patrona!
R E K L A M A
Uroczyste nadanie imienia nastąpi najprawdopodobniej we wrześniu. Janusz Milewski ma nadzieję, że w uroczystości weźmie udział 92-letnia żona Mariana Rapackiego.

Swojego patrona otrzymała także Szkoła Podstawowa nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Wańkowicza 1, która od tej pory będzie nosiła imię Hansa Christiana Andersena. Wraz ze zmianą nazwy, Rada Miasta zaakceptowała wygląd nowego sztandaru szkoły, który będzie zawierać wykonany złotą nicią napis „Właśnie z rzeczywistości rodzi się najdziwniejsza baśń w świecie”.

Z propozycją nadania imienia ks. Edmunda Friszke jednej z ulic w Olsztynie, wystąpiło do władz miasta Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie. W ten sposób chciało upamiętnić postać zasłużonego organizatora parafii ewangelickiej w Olsztynie oraz zwierzchnika diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Ulica ks. Edmunda Friszke położona jest w rejonie ulic Złotej i Srebrnej.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.