Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:41 20 maja 2024 Imieniny: Bazylego, Bernardyna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Działalność polityczna
inf. pras. | 2009-09-28 00:58 | Rozmiar tekstu: A A A
Z konferencji prasowej Rady Miejskiej SLD

SLD o religii w szkołach

Olsztyn24
Od lewej: Krzysztof Kacprzycki i Bartłomiej Jasiński (fot. archiwum)

Na niedzielnej (27.09) konferencji prasowej działacze olsztyńskiej Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej podjęli temat kosztów nauczania religii w szkołach.

- Z informacji publicznej udzielonej przez Urząd Miasta Olsztyn wynika, że utrzymanie etatów katechetów kosztuje miesięcznie ponad 362 tys. złotych, co rocznie daje kwotę ponad 4 milionów 320 tys. złotych - stwierdził Krzysztof Kacprzycki Przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Olsztynie.

- To jest tylko koszt prowadzenia zajęć, który nie obejmuje użytkowania sal, wyposażenia, sprzętu i mediów, a także przywilejów z Karty Nauczyciela - dodał wiceprzewodniczący Bartłomiej Jasiński. - Tygodniowo, w 130 szkołach publicznych, odbywa się blisko 2 tys. godzin lekcyjnych, do których obsługi istnieje blisko 107 etatów - wyliczał Jasiński.

- Zaskakująco wypada zestawienie liczby godzin religii i przedmiotów ścisłych. Zajęć z matematyki jest tylko o 800 godz. więcej, co niepokoi szczególnie w dobie wprowadzenia obowiązkowego egzaminu z tego przedmiotu na maturze - twierdził Jasiński.
R E K L A M A
- Wydatki ponoszone przez miasto na lekcje religii często przewyższają środki jakimi dysponuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie, są wyższe od kwoty przeznaczonej na dożywianie (o 7%), na zasiłki, pomoc w naturze i ubezpieczenia społeczne (o 16%), szczególnie zaś rażące dysproporcje występują w odniesieniu do środków na zasiłki celowe takie jak opał, żywność, leki (o 48%) - ocenił Kacprzycki.

Działacze SLD zaproponowali różne warianty rozwiązania tej sytuacji. Wśród nich jest propozycja finansowania etatów katechetów przez Kościół.

- W czasach kryzysu gospodarczego, kiedy liczy się każdy publiczny grosz, także Kościół Katolicki powinien oszczędzać i odciążyć budżet państwa i gminy - oświadczył Kacprzycki.

Zdaniem działaczy olsztyńskiego SLD, opinia publiczna powinna powinna bacznie się przyglądać wydatkom budżetowym na lekcje religii.

Inną propozycją jest finansowanie zajęć religii przez samych rodziców. - Skoro istnieje wolny rynek, to jego zasady także mogą uregulować tę kwestię - stwierdził Jasiński. - To rodzice powinni zdecydować, czy chcą by dzieci uczestniczyły w tych lekcjach, ponosząc przy tym ich koszty.

Poruszono także kwestię uczestnictwa w zajęciach z religii samych zainteresowanych uczniów.

- To rodzice i pełnoletni uczniowie decydują czy chcą w religii uczestniczyć, to nie są zajęcia obowiązkowe. W związku z tym należy zaplanować je na pierwszych bądź ostatnich godzinach lekcyjnych, by osoby nie uczęszczające nie były z tego powodu dyskryminowane koniecznością spędzania czasu na korytarzu - postulował Kacprzycki.

- Konstytucja RP w art. 53 pkt. 6 i 7 gwarantuje, że „Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania” - dodał Jasiński.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.