Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:57 26 kwietnia 2024 Imieniny: Klaudiusza, Marzeny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2009-11-30 06:00:00 | Rozmiar tekstu: A A A
Nagrody Fundacji Środowisk Twórczych

Lista talentów

Fundacja Środowisk Twórczych w Olsztynie po raz trzeci wręczy tytuły Talent Roku. Kapituła pod przewodnictwem prezes Fundacji Anny Wakar wyłoniła z licznych kandydatur zgłoszonych do konkursu grupę tegorocznych laureatów. Każdej dziedzinie zostaje przypisana muza - opiekunka działalności, w której według Kapituły zgłoszony kandydat zasługuje na zaszczytne wyróżnienie publiczne.

- Zauważam niejednokrotnie, że talenty rodzą się przeważnie na tak zwanej. prowincji i że trzeba je wybierać jak perły, bo nikt ich w piasku komercji nie zauważy - twierdzi Anna Wakar. - Stąd wręcz konieczność urządzania konkursów czy przeglądów, w których pewnym osobom można pogratulować działalności publicznie, pokazać, że ich praca została dostrzeżona i zmotywować do dalszej kreatywności. Nagrody Fundacji Środowisk Twórczych nazwaliśmy Talentami Roku, wierząc w to, że dla laureatów jest to rok otwarcia drzwi do szerszego świata.

Uroczystość wręczenia nagród tegorocznym laureatom odbędzie się 5 grudnia o godz. 17 w olsztyńskim zamku wraz z promocją kolejnego wydania Kalendarza Olsztyńskiego. Oprawę wieczoru reżyseruje Andrzej Fabisiak. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy.

Laureaci Nagrody Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie
R E K L A M A
TALENT ROKU 2009

Jury składające się z członków Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie, w dniu 16 listopada 2009 roku poddało osądowi i rozpatrzyło 15 zgłoszonych z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wniosków o tytuł Talent Roku 2009, przyznając go ośmiu osobom w 7 kategoriach antycznych muz i 1 współczesnej:

ERATO (poezja)

W 2009 - dziewiąty tomik poetycki Żabi Romantyzm

Ks. Jan PIETRZYK: ur. 1956 r. w Olecku, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Butrynach, członek olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autor tomików poezji: Dotykając stron, Zatańczę z wiatrem (2002), Niebieskie koła (2003), Pochylone lampy (2004), Zdziwienie w chmurach (2005), Złamane patyki (2006), Niespokojne szuwary (2007), Legendy Olsztyńskie, Żabi Romantyzm (2009). Współpracownik Posłańca Warmińskiego, publikuje w czasopismach literackich, jego wiersze znajdują się w kilku antologiach, m.in. Przed i za. Antologia Literacka, Paciorki. Antologia maryjna z Warmii (2007).

EUTERPE (muzyka instrumentalna-skrzypce)

W 2009 - wyróżnienie na XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Hohenhole (Niemcy)

Karolina NOWOTCZYŃSKA: ur. 1992 r. w Elblągu, uczennica II klasy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu w grze na skrzypcach. Swoje umiejętności ustawicznie doskonali pod okiem znanych muzyków, w tym swego czasu Andrzeja Kulki i Wandy Wiłkomirskiej. Jest finalistką V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Telemanna w Poznaniu (2008), laureatką konkursów w Słowacji - I miejsce (2008) oraz III miejsce (2007/08). W 2009 roku wyróżniona na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Hohenlohe (Niemcy). Stypendystka artystyczna Elbląga (2008), laureatka Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2009).

KLIO (historia, filozofia, edytorstwo)

W 2009 - scenariusz do filmu Napoleon na Warmii w 1807 roku oraz wydanie kolejnej książki z cyklu Przygody Pana Samochodzika pod tytułem Pan Samochodzik i napoleoński dragon -

Sebastian MIERZYŃSKI: ur. 1972 r. w Biskupcu, pisarz, publicysta, dziennikarz, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie na kierunku historycznym, obecnie pracownik Muzeum Warmii i Mazur. Pisał etatowo w Gazecie Warmińskiej, Dzienniku Pojezierza, w Gazecie Olsztyńskiej, ale największy jego dorobek literacki (Oficyna Wydawnicza Warmia), to już prawie trzydzieści tomów książek, będących kontynuacją przygód Pana Samochodzika, autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Tworzy je pod pseudonimem Sebastian Miernicki. Zajmował się również testowaniem gier komputerowych, a obecnie (po godzinach) pisze scenariusze na potrzeby komiksów oraz filmów dokumentalnych o tematyce historycznej.

KALIOPE (sztuki piękne)

W 2009 - I nagroda w Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska

Jarosław JAROSZUK: ur. 1969 w Pasłęku, od 1997 r. związany ze środowiskiem artystycznym Elbląga. Jego pasją jest sztuka fotograficzna penetrująca tajemnice świata przyrody; pierwszy ważny sukces, to główna nagroda w konkursie fotograficznym czasopisma Przyroda Polska (1986). W latach późniejszych (1988/97) jest laureatem wielu innych nagród (miesięczniki FOTO, Przyroda Polska). Najważniejsza to I miejsce w Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska 2009 w kategorii Pejzaż Polski za pracę Tatry (12 tysięcy uczestników i 70 tysięcy nadesłanych prac). Jego zdjęcia można podziwiać na wybranych portalach internetowych.

MELPOMENE (teatr)

W 2009 - kreacja aktorska w Szelmostwie Skapena

Joanna GRUSZKA: studentka III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Znajduje się w gronie adeptów sztuki aktorskiej często angażowanych przez reżyserów do profesjonalnych inscenizacji teatralnych: Skąpiec Moliera i Kopciuch Janusza Głowackiego, a przede wszystkim rola Hiacynty w spektaklu dyplomowym Szelmostwo Skapena w reż. Piotra Jędrzejasa. Chętnie uczestniczy w licznych działaniach parateatralnych, w rodzaju akcji czytania dzieciom bajek, warsztaty teatralne, występy w domach opieki społecznej.

TALIA (komedia, estrada)

W 2009 - nagroda Superjedynki w kategorii Zespół roku

Wojciech Łozowski, autor tekstów i muzyki dla grupy AFROMENTAL: pochodząca z Olsztyna grupa estradowa grająca muzykę z pogranicza reggae, R&B, hip-hopu i soul. Skład: Wojciech Łozowski, Tomasz Lach, Bartosz Śniadecki, Tomasz Torres, Wojciech Witczak, Aleksander Milwiw-Baron, Grzegorz Dziamka. Debiut na I Przeglądzie Kapel Gazety Olsztyńskiej, potem miejsce w Złotej 10 konkursu GAMA w Kołobrzegu i wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Pierwszy album to The Breakthur (2007); jeden z utworów dostał się do Top Trendy w Sopocie. 2009 rok: udział zespołu w serialu TVP 39 i pół, piosenka do filmu Kochaj i tańcz, nagroda Superjedynki w kategorii Zespół roku. Drugi album nosi tytuł Playing With Pop.

URANIA (astronomia, geometria)

W 2009 - twórca dookolnych obrazów do celów pokazowych All Sky System

Leszek BŁASZKIEWICZ: absolwent Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktor nauk fizycznych ze specjalnością radioastronomia (2001). Od 2005 roku pracuje w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Przygotowuje z myślą o zajęciach dydaktycznych dla młodzieży w Planetarium programy widowiskowe, jednym z nich są dookolne zestawy obrazów nazwanych All Sky System. Publikuje w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, jego zainteresowania koncentrują się wokół problemów z zakresu radioastronomii, a konkretnie obszarów gdzie powstają nowe gwiazdy. Laureat Nagrody im. Mikołaja Kopernika, przyznawanej przez Radę Miasta Krakowa.

MULTIMEDIA (działania w sztukach współczesnych)

W 2009 - mając 17 lat tworzy wizję urbanistycznego rozwoju Olsztyna

Grzegorz KRAJEWSKI: ur. 1992 w Olsztynie, jeszcze gimnazjalista, popierany przez Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna, jako pasjonat tworzenia wizji rozwoju miasta. Rysuje, maluje, zajmuje się kartografią wsi, projektuje ulice, modeluje budynki w trójwymiarze, realizuje wspólnie z FRO poważne projekty urbanistyczne. Autor filmu promocyjnego o mieście Olsztyński ekspress, jego pomysły funkcjonują w internecie (Przestrzeń i wygląd miasta, Olsztyn w budowie relacje fotograficzne z powstających budynków, Nowości i zapowiedzi - inwestycje). Swój dalszy rozwój i przyszłość widzi po dostaniu się na politechniczne studia.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.