Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:35 08 maja 2024 Imieniny: Izy, Stanisława
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2009-12-02 21:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Społeczna Grupa Inicjatywna już działa

Olsztyn24
Na Wieczór Zamkowy przybyło wielu mieszkańców Olsztyna | Więcej zdjęć »

Powołana do życia 2 października br. Społeczna Grupa Inicjatywna do upamiętnienia miejsca zamieszkania w Olsztynie poetki, pisarki, działaczki warmińskiej, Marii Zientary-Malewskiej, przystąpiła do działania. Dziś (2.12) w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku, wspólnie z Muzeum Warmii i Mazur, zorganizowała Wieczór Zamkowy poświęcony 25. rocznicy śmierci wielkiej Warmianki.

- Z inicjatywy Elżbiety Fabisiak zawiązała się grupa, która postawiła sobie za cel upamiętnienie Marii Zientary-Malewskiej tablicą pamiątkową, która miałaby zawisnąć na domu, w którym poetka mieszkała przez kilkadziesiąt lat - powiedział Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, gospodarz wieczoru. - Hasło rzucone przez grono miłośników twórczości i osoby Zientary-Malewskiej chwyciło nas wszystkich za serce, czego dowodem są tłumy mieszkańców Olsztyna, którzy przybyli, by kupić cegiełkę i książkę, by w ten sposób wspomóc wykonanie tablicy.

Dyrektor Cygański przypomniał, że Maria Zientara-Malewska zmarła 25 lat temu (2.10.1984 r. w Olsztynie), ale w tym roku obchodziliśmy również „okrągłą” - 115. rocznicę urodzin (Zientara-Malewska urodziła się 4.10.1894 r. w Brąswałdzie).

- Mamy okrągły jubileusz, więc dzisiaj nie będzie „na smutno”, a „na wesoło” - mówił dyrektor Cygański. - Bo powód naszego spotkania jest radosny. Dzisiaj będziemy świętować narodziny nowej inicjatywy, dzięki której upamiętnimy jedną z najwspanialszych mieszkanek naszego miasta i regionu.
R E K L A M A
W trakcie zamkowego wieczoru, przed publicznością szczelnie wypełniającą Sale Kopernikowskie, wystąpili uczniowie dwóch szkół noszących imię Marii Zientary-Malewskiej: Szkoły Podstawowej nr 30 i Gimnazjum nr 15 w Olsztynie. Uczniowie zaprezentowali spektakle oparte na prozie i wierszach wielkiej Warmianki. Poezję Marii Zientary-Malewskiej można było też usłyszeć z ust olsztyńskiej aktorki Wiesławy Niemaszek. Było też trochę historii przekazanej przez dra Jana Chłostę i wspomnień autorki biografii Zientary-Malewskiej Hanny Sawickiej.

Na to szczególne spotkanie pracownicy Muzeum przygotowali też wystawę dokumentów z życia i twórczości Marii Zientary-Malewskiej.

- Na wystawie są głównie dary Marii Surynowicz, bratanicy Marii Zientary-Malewskiej, która w 2007 roku przekazała spuściznę po swojej ciotce do Muzeum Warmii i Mazur - powiedziała Barbara Michalska, kierownik muzealnej biblioteki. - Mamy tu m.in. fotografie, listy, książki, wiersze pisane ręką poetki, przedwojenne gazety i legitymacje członkowskie.

Wydarzeniem wieczoru było przekazanie do Muzeum przez Edwarda Lenkiewicza, nestora olsztyńskich okulistów, nieznanego dotąd wiersza Marii Zientary-Malewskiej. Wiersz z listopada 1975 roku, zatytułowany „Dar wdzięczności”, Edward Lenkiewicz otrzymał od Marii Zientary-Malewskiej. Od dziś wiersz będzie własnością Muzeum Warmii i Mazur.

- To cenny nabytek - powiedział Janusz Cygański. - Zapewne wyeksponujemy go na jakiś czas w Domu Gazety Olsztyńskiej, na ekspozycji poświęconej Marii Zientarze-Malewskiej.

Organizatorzy wieczoru zebrali też pierwsze pieniądze na wykonanie upamiętniającej poetkę tablicy. W zamku można było kupić cegiełki w cenie 10 zł oraz biografię Zientary-Malewskiej autorstwa Hanny Sawickiej. Hojność miłośników twórczości Marii Zientary Malewskiej była spora.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.