Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
patpul | 2010-01-07 23:04:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Spółdzielnia socjalna sposobem na bezdomność

Olsztyn24
O bezdomności mówiono dziś (7.01) w olsztyńskim ratuszu (fot. patpul) | Więcej zdjęć »
Miasto kontynuuje aktywizację bezdomnych. Jedną z metod ma być powołanie spółdzielni socjalnej. Dzięki temu osoby bez dachu nad głową mogłyby zarabiać.

Nawet 10 lat w jednym miejscu i bez dachu nad głową. Niektórzy są doskonale znani olsztyńskim pracownikom pomocy społecznej. Przychodzą po posiłki, ciepłe ubrania, proszą, nawet proszą, żeby ich podwieźć. Dla około 300 bezdomnych z Olsztyna ostatnie tygodnie to droga przez mękę – temperatury spadające nawet do kilkunastu stopni poniżej zera, potęgujący je przenikliwy wiatr i opady śniegu.

- Nikt nie zostanie bez pomocy, jeśli tylko będzie tego chcieć – zapewnia zastępca prezydenta Olsztyna, Jerzy Szmit. - Nie tylko samorząd, ale i szereg organizacji wspiera bezdomnych. Każdy kto chce się najeść, chce być ubranym, dostać nocleg, taką pomoc w stolicy regionu dostanie.
R E K L A M A
banner
W planach władz Olsztyna jest powiększenie bazy noclegowej. W schronisku przy ul. Towarowej jest 106 łóżek, a przebywa w nim niemal 150 osób. Dodatkowych 6 miejsc bezdomni mogą znaleźć także w Caritas Diecezji Warmińskiej. Wielu bezdomnych nie trafia jednak do takich miejsc.

- Każdego dnia odwiedzamy wszystkie znane nam koczowiska – tłumaczy Iwona Jurgielewicz z olsztyńskiej Straży Miejskiej. - Podczas tęgich mrozów zaglądamy tam nawet dwa razy dziennie. Część bezdomny prosi o odwiezienie do noclegowni, ale są i tacy, których nie da się przekonać, by się schronili. Zostawiamy ulotki, w których są informacje o miejscach, w których można zjeść, ogrzać się i przenocować. Poza tym numer infolinii dla bezdomnych 0 800 165 320.

Jednak miasto nie zamierza ograniczać swej aktywności jedynie do doraźnych działań.

- Trudno mówić o jednym systemie, bo każda osoba jest inna – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Elżbieta Bronakowska. - Przede wszystkim bazujemy na programach indywidualnego wychodzenia z bezdomności. W poprzednim roku usamodzielniliśmy sześciu bezdomnych. Niektórym może się to wydawać, że to kropla w morzu potrzeb, ale myślę, że usamodzielnić sześć osób to już jest jakiś sukces. Myślę, że w tym roku wyniki będą jeszcze lepsze. Pracowaliśmy przez długi czas z osobami, które były już w Klubie Integracji Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, przeszły pewne przeszkolenia w budownictwie. Mamy nadzieję, że uda nam się uruchomić spółdzielnię socjalną, w którą zaangażowane będą osoby bezdomne.

Każdego roku olsztyński magistrat przeznacza na pomoc bezdomnym kilka milionów złotych.

patpul


Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl