W Olsztynie rozpoczął się we wtorek, 6 listopada, cykl dwudniowych szkoleń ratowniczych organizowanych przez PCK dla nauczycieli.
W Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Turowskiego w Olsztynie uwijają się ludzie w czerwonych bluzach z biało-czerwonym znakiem krzyża. To instruktorzy i ich asystenci okręgu PCK w Olsztynie, którzy szkolą nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów z udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas różnych wypadków i ogólnego bezpieczeństwa osobistego.
Andrzej Karski, dyrektor okręgu PCK mówi, że jest to pierwszy z 23 kursów, jakie PCK organizuje dla nauczycieli w okresie 6 listopada - 7 grudnia. Takie 20-godzinne kursy odbędą się w Olsztynie, Elblągu, Bartoszycach, Morągu, Nowym Mieście Lubawskim, Iławie, Działdowie, Nidzicy, Szczytnie, Kętrzynie, Mrągowie i Ełku.
- W każdym uczestniczy 15 osób, czyli przeszkolimy 365 nauczycieli - dodaje Andrzej Karski.
Kursanci otrzymają nowoczesną wiedzę z udzielania pierwszej pomocy (16 godzin, pięć praktycznych ćwiczeń ) oraz zasad osobistego bezpieczeństwa ogólnego (4 godziny), którą będą przekazywać uczniom w swoich szkołach. Każdy dostanie też specjalny zeszyt do ćwiczeń oraz zestaw środków do pozoracji (m.in. specjalne barwniki). Po zakończeniu otrzymają certyfikaty PCK z atestem Unii Europejskiej, ponieważ instruktorzy PCK (9 osób) przeszli również specjalistyczne szkolenie z realistycznego przedstawiania wypadków (pozoracji) w Heringsdorf (Niemcy). Przebywali tam na początku listopada cztery dni, szkoląc się z zasad rozpoznawania urazów oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem nowoczesnego sprzętu ratowniczego.
- Niemcy używają do szkolenia profesjonalnych zestawów „artystyczno-kosmetycznych”, ale my pokazaliśmy im, jak radzić sobie w warunkach polowych z użyciem np. zwykłej mąki ziemniaczanej do przedstawienia twarzy człowieka bladego z przerażenia lub nieprzytomności. Mamy więc bardzo dobrych i pomysłowych instruktorów - ratowników - nie bez dumy powiedział Andrzej Karski.
Gazeta On Line Olsztyn24 trafiła akurat na praktyczne ćwiczenia z użyciem fantomu i automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Instruktażu udzielał Stanisław Makowski wraz z asystentami: Piotrem Śmiglem i Bartoszem Romanowskim.
Z D J Ę C I A