Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
03:08 26 kwietnia 2024 Imieniny: Klaudiusza, Marzeny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2010-04-06 14:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Nagrody dla dyrektorek

Olsztyn24
Zajęcia w Przedszkolu „Szesnastka” | Więcej zdjęć »

Dwie dyrektorki olsztyńskich przedszkoli - Jolanta Jastrzębska i Czesława Polakowska, znalazły się w gronie tegorocznych laureatów Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłowicz. Nagroda została ustanowiona i jest przyznawana przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola” dla promocji działań na rzecz wszechstronnego rozwoju małego dziecka. Ma na celu uhonorowanie i popularyzowanie osiągnięć, mających duży wpływ nie tylko na rozwój edukacji przedszkolnej, lecz przede wszystkim na cały proces edukacyjno-wychowawczy dziecka w wieku przedszkolnym.

Jolanta Jastrzębska kieruje Przedszkolem „Szesnastka” im. Ireny Kwintowej przy ul. Zamenhofa w Olsztynie oraz Zespołem Wychowania Przedszkolnego „Piotruś”. Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Dziecko”, wiceprezesem Związku Zawodowego Kadry Kierowniczej Placówek Oświatowych. Ma 27-letni staż w pracy pedagogicznej.

Współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Prowadzi praktyki śródroczne ze studentami Wczesnej Edukacji. Jest współautorką programów studiów podyplomowych: Przyroda w Edukacji Przedszkolnej i Edukacja Elementarna w zakresie przedmiotów: metodyka i umiejętności kluczowe.

Jest też współautorką i realizatorką licznych projektów edukacyjnych adresowanych do dzieci rodzicow i pracowników olsztyńskich przedszkoli: „Jabłko, gruszka i pietruszka dla każdego łakomczuszka”, „Przedszkolak bezpieczny na drodze”, „Sezamie otwórz się”, „Dziękuję, że przy mnie nie palisz”.
R E K L A M A
Była inicjatorką budowanej, wspólnie z rodzicami i Radą Pedagogiczna, koncepcji pracy przedszkola opartej na założeniach Szkoły Promującej Zdrowie. Realizację projektu potwierdza przyznany Przedszkolu Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty - 2003 i 2006.

W styczniu 2008 r. Jolanta Jastrzębska założyła Zespół Wychowania Przedszkolnego „Piotruś”. To alternatywna forma wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 2,5 - 4 lata, które nie uczęszczają do przedszkola ze względu na brak miejsc. Przywiązuje dużą uwagę do edukacji rodziców, którzy podobnie jak ich dzieci przygotowywani są do przekroczenia progu przedszkola.

Wyprzedziła założenia nowej reformy programowej wychowania przedszkolnego, wprowadzając różne rozwiązania w zakresie wychowania, dydaktyki i opieki przy dużej aprobacie rodziców. W 2006 r. zrezygnowała z podręczników i kart pracy, na rzecz metod aktywizujących działanie i myślenie dzieci. W 2006 roku wdrożyła innowację pedagogiczną „Klucz do uczenia się”.

W roku 2008 została powołana przez MEN do zespołu pracującego nad projektem nowej Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego. Zaangażowała się w prowadzenie szkoleń dla nauczycieli, dotyczących wdrażania nowej podstawy w wielu przedszkolach w Olsztynie w celu poprawienia jakości kształcenia i zrozumienia istoty wychowania przedszkolnego.

Za zaangażowanie w pracę i działalność społeczną otrzymała Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyn - 1997, 1999, 2004, Medal Komisji Edukacji Narodowej - 2002, Srebrny Krzyż Zasługi - 2007.

Czesława Polakowska jest dyrektorem Przedszkola „Bajkowy Dom” przy ul. Wyszyńskiego 22. Pedagogiem jest od 32 lat, w tym 22 lata była dyrektorem Przedszkola Miejskiego nr 26 w Olsztynie. W 2007 roku przekształciła przedszkole w placówkę niepubliczną.

W swoim przedszkolu zainicjowała wiele projektów podnoszących jakość pracy we wszystkich obszarach. Autorka i współautorka programów i projektów dla dzieci w wieku przedszkolnym „Bądźmy razem, a nie obok”, „Jesteśmy zdrowi”, „Witamy w przedszkolu”, „Do startu gotowi-hop”, „Przedszkolak bezpieczny na drodze”, „Co słychać na wsi?”. Włączyła społeczność swojego przedszkola do aktywnego uczestnictwa w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Prowadziła cykliczne akcje pozyskiwania surowców wtórnych w ramach realizacji projektu „Papier nie rośnie na drzewie”, oraz „Zużyta bateria”. Za uzyskane fundusze ze sprzedaży surowców wtórnych zakupiono sprzęt na plac zabaw. Propaguje spędzanie wolnego czasu we wspólnych z rodzicami rajdach, kuligach. Rodzice z dziećmi oraz pracownicy przedszkola mają okazję do poznawania ciekawych zakątków i okolic Olsztyna.

Od 1999 roku współpracuje z przedszkolem w Chateauroux we Francji oraz przedszkolem „Bajka” w Solecznikach na Litwie. Dzieci poznają tradycje i zwyczaje tych krajów, poznają elementy języka francuskiego. Rokrocznie organizuje zbiórkę zabawek, książek i pomocy dydaktycznych dla dzieci z przedszkola na Litwie.

Czesława Polakowska współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim prowadzi i opiekuje się studentami w ramach praktyk ciągłych i okresowych. Była powołana przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty do Komisji przyznawania nagród i odznaczeń ministra dla nauczycieli.

Od 2002 roku Przedszkole należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W 2004 roku Przedszkolu został nadany Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie potwierdzający jakość pracy pedagogicznej. Za zaangażowanie w pracę pedagogiczną i aktywną działalność podejmowaną na rzecz środowiska otrzymała Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyn (1994, 1999, 2003) oraz Medal KEN.

Uroczyste wręczenie Nagród im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz odbędzie się podczas 5. Ogólnopolskiego Forum Edukacyjnego, 14 kwietnia 2010 r. w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.