Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:12 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
Marcin Szczepkowski/Edyta Maciejewska | 2010-04-27 22:28 | Rozmiar tekstu: A A A
Dzień Milczenia w Olsztynie

Milczą, by ich usłyszano

Olsztyn24
Dzień Milczenia w Olsztynie (fot. KPH)

„Zrozum moje powody nie odzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, który jest protestem przeciw milczeniu, w jakim lesbijki, geje, osoby biseksualne, transseksualne i im przychylne są zmuszone pozostawać. Ta cisza jest echem ich milczenia, spowodowanego prześladowaniem i dyskryminacją. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?”

Ulotki o takiej treści rozdawała grupa osób w sobotnie popołudnie na rynku Starego Miasta w Olsztynie. 24 kwietnia 2010 r. podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce i nie tylko, odbył się Dzień Milczenia. Białe maski, zaklejone usta, czarne stroje, nieużywanie słów- tym inicjatorzy akcji zwrócili uwagę przechodniów.

Dzień Milczenia jest międzynarodowym wyrazem solidarności z osobami LGBT (lesbijkami, gejami, osobami bi- i transseksualnymi). Tego dnia na świecie organizowane są milczące manifestacje i happeningi mające zwrócić uwagę społeczeństwa na problem homofobii. Uczestnicy akcji milczą, aby w ten sposób pokazać jak każdego dnia prześladowania, uprzedzenia i dyskryminacja skazują osoby nieheteroseksualne na milczenie.

Dlaczego w Olsztynie założono maski? Aby pokazać, że osoby nieheteroseksualne na co dzień muszą przybierać maskę. Muszą udawać kogoś kim tak naprawdę nie są - czyli osobę heteroseksualną. Osoby nie mieszczące się w ramach hetero normatywności, ukrywają się. W przeciwnym razie narażeni są na wykluczenie społeczne, odrzucenie ze strony osób najbliższych, a także narażone na przejawy przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
R E K L A M A
Celem Dnia Milczenia jest wywołanie dyskusji, uświadomienia społeczeństwa i uwrażliwienia na problemy środowiska LGBT, ale także integracja i zaangażowanie osób nieheteronormatywnych.

W tym roku Dniem Milczenia upamiętniono ofiary zamachu w Tel Avive z 2 sierpnia 2009 r., kiedy to zamaskowany napastnik z karabinem maszynowym wdarł się do izraelskiego centrum dla młodzieży LGBT „Cafe Noir” i otworzył ogień. W wyniku tego zdarzenia zginęły dwie osoby: 16-letnia Liz Trubeshi i 26-letni, Nir Katz, a piętnaście innych zostało ciężko rannych. Zginęli, ponieważ ośmielili się być sobą. Napastnika do dziś nie ujęto.

Organizatorami Dnia Milczenia w Olsztynie był oddział Kampanii Przeciw Homofobii w Olsztynie.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.