Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:46 21 maja 2024 Imieniny: Jana, Kryspina
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
D. | 2010-05-17 19:56 | Rozmiar tekstu: A A A
Powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika

Warmia odda hołd astronomowi

Olsztyn24
Konferencja przyciągnęła liczne grono dziennikarzy | Więcej zdjęć »

Społeczeństwo Warmii w najbliższy weekend odda hołd Mikołajowi Kopernikowi, towarzysząc mu w ostatniej podróży do Fromborka. Tam jego szczątki spoczną w Katedrze, w której zostały w 2005 roku znalezione. O wydarzeniach towarzyszących powtórnemu pochówkowi wielkiego astronoma, kanonika, członka Kapituły Warmińskiej, mówiono dziś (17.05) podczas specjalnie zorganizowanej w tym celu konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

- Ponowny pochówek Mikołaja Kopernika to wielkie dla nas, mieszkańców Warmii, wydarzenie - powiedział Jacek Protas, marszałek województwa. - Chcielibyśmy, żeby ta uroczystość odbiła się dużym echem w całej Polsce i w Europie.

Pochówek szczątków Mikołaja Kopernika wpisuje się w uroczystości związane z obchodzonym w tym roku 750-leciem istnienia Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

- 750 lat istnienia Warmińskiej Kapituły Katedralnej jest wartością samą w sobie - stwierdził inny z uczestników konferencji - abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński. - Ukaże to z pewnością międzynarodowy kongres naukowy organizowany z okazji tego jubileuszu na UWM. W jubileuszu Kapituły pojawia się wiele interesujących wątków: Kapituła jako struktura kościelna, Kapituła jako samorządny administrator, Kapituła jako mecenas sztuki i nauki, czy wreszcie Mikołaj Kopernik - kanonik warmiński, administrator, lekarz i uczony astronom, jako symbol różnorakich zadań Kapituły.
R E K L A M A
Metropolita przypomniał ogromny wysiłek władz kościelnych i państwowych w uczczenie 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w 1973 roku. Zwrócił jednak uwagę na podwójny charakter ówczesnych uroczystości. Władze państwowe eksponowały Mikołaja Kopernika jako uczonego niemal skłóconego z Kościołem, natomiast Kościół starał się ukazać Kopernika w historycznych dla niego realiach.

- Bardzo się cieszymy, że dzisiaj wiele instytucji samorządowych, naukowych i kościelnych wspólnie oddaje cześć genialnemu uczonemu - stwierdził abp Ziemba. - Mam nadzieję, że uroczystości kapitulne i kopernikańskie staną się ważnym przyczynkiem w budowie lokalnego patriotyzmu. Niech wszyscy się dowiedzą, że nasza, warmińsko-mazurska ziemia nie zaczęła się w 1945 roku, ale ma wielowiekową przeszłość polityczną, ekonomiczną, a przede wszystkim przeszłość kulturalną.

Powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika zostanie poprzedzony Międzynarodową Konferencją Naukową w dniach 20-21 maja na Wydziale Humanistycznym UWM. Będzie ona poświęcona dziejom Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz jej najwybitniejszemu przedstawicielowi - Mikołajowi Kopernikowi.

W czwartek, 20 maja o godz. 18.30, będzie miało miejsce uroczyste przeniesienie trumny Kopernika z olsztyńskiego zamku do archikatedry św. Jakuba. O 19.00 odprawiona zostanie msza św., której będzie przewodniczył bp Andrzej Suski, biskup toruński, a homilię wygłosi abp Wojciech Ziemba.

Nazajutrz, 21 maja (piątek) o godz. 7.00, trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika w honorowej asyście wyruszy spod katedry św. Jakuba w Olsztynie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno i Braniewo do Fromborka. Wszystkie te miasta związane są z działalnością Mikołaja Kopernika jako kanonika warmińskiego, adminsitratora, lekarza i uczonego astronoma.

22 maja (sobota) o godz. 11.00 w katedrze we Fromborku rozpocznie się msza św. pogrzebowa. Eucharystii przewodniczył będzie abp. Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce i jednocześnie prymas Polski. Okolicznościową homilię wygłosi abp Józef Życiński, metropolita lubelski. Po mszy św. trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika spocznie w miejscu pierwotnego pochówku, pod posadzką w nawie bocznej fromborskiej katedry, obok ołtarza św. Krzyża, którym za życia opiekował się słyny astronom.

Po pogrzebie, o godz. 15.00, w Katedrze Fromborskiej rozpocznie się koncert w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Astrolabium WSzB w Toruniu z udziałem solistów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Uroczystości związane z pochówkiem Mikołaja Kopernika zakończy wieczorny (godz. 17.00) Koncert „Oratorium Braniewskie” w Bazylice NMP w Braniewie.

******

Program uroczystości (podane poniżej godziny mogą ulec zmianie) przewiduje:

* 20 maja, 18:30 (Olsztyn) - Wyprowadzenie trumny ze szczątkami Mikołaja Kopernika z Zamku Kapituły Warmińskiej. Kondukt żałobny uda się do Bazyliki Współkatedralnej Św. Jakuba.

* 20 maja, 19:00 (Olsztyn) - Msza św. w Bazylice Św. Jakuba.

* 21 maja, 07:00 (Olsztyn) - Modlitwa pożegnalna w Bazylice Św. Jakuba.

* 21 maja, 07:30 (Olsztyn) - Wyjazd w kierunku Dobrego Miasta.

* 21 maja, 08:00 (Dobre Miasto) - Postój na placu koło kolegiaty. Spotkanie z Kapitułą Kolegiacką Dobromiejską i społeczeństwem. Przemówi również Burmistrz Dobrego Miasta.

* 21 maja, 08:15 (Dobre Miasto) - Wyjazd do Lidzbarka Warmińskiego.

* 21 maja, 09:00 (Lidzbark Warm.) - Spotkanie ze społecznością Lidzbarka przy wjeździe do miasta.

* 21 maja, 16:00 (Lidzbark Warm.) - Wyjazd do Fromborka przez Ornetę, Pieniężno i Braniewo.

* 21 maja, 18:20 (Frombork) - Przekazanie przez Starostę Braniewskiego sarkofagu Warmińskiej Kapitule Katedralnej. Wprowadzenie sarkofagu do Archikatedry Wniebowzięcia NMP.

* 21 maja, 19:00 (Frombork) - Nabożeństwo żałobne w Katedrze.

* 22 maja, 11:00 (Frombork) - Uroczysta msza pogrzebowa w Katedrze.

* 22 maja, 15:00 (Frombork) - Koncert w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Astrolabium z udziałem solistów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

* 22 maja, 17:00 (Braniewo) - Koncert „Oratorium Braniewskie” w Bazylice NMP.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.