Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2010-05-19 16:10 | Rozmiar tekstu: A A A
Literacka Nagroda Warmii i Mazur

Wawrzyny dla Krzysztofa Beśki

Olsztyn24
Krzysztof Beśka odbiera Wawrzyn | Więcej zdjęć »
W Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie po raz szósty przyznano dziś (19.05) Wawrzyn 2009 - Literacką Nagrodę Warmii i Mazur i Wawrzyn 2009 - Nagrodę Czytelników. Po raz pierwszy w historii tych prestiżowych nagród, wyróżnienia trafiły w ręce jednego autora - Krzysztofa Beśki. Zarówno Kapituła Wawrzynu, jak i czytelnicy najwyżej ocenili wydaną w ubiegłym roku przez warszawskie wydawnictwo Nowy Świat książkę „Fabryka frajerów”, którą napisał właśnie Krzysztof Beśka.

Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur przyznawana jest od 2005 roku. Kapitułę Wawrzynu powołano z inicjatywy Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Czytelniczego, działającego przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. W skład Kapituły wchodzą: Marek Barański, Zbigniew Chojnowski, Bernadetta Darska, Sławomir Fafiński, Jarosław Kowalski, Andrzej Marcinkiewicz i Wojciech Ogrodziński.

Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z Warmią i Mazurami. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane do nagrody książki prezentowane są w mediach. Głosami czytelników i widzów przyznana jest Nagroda Czytelników.
R E K L A M A
banner
W 2010 roku nominacje do VI edycji nagrody Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2009 rok otrzymały książki:

- „Fabryka frajerów” Krzysztofa Beśka, wyd. Nowy Świat,
- „Polak, Niemiec i Pan Bóg: olsztyńskie szkice osobiste” Kazimierza Brakonieckiego, wyd. Borussia,
- „Spadek: zapiski mazurskie 2007-2008” Erwina Kruka, wyd. Retman oraz Polskie Towarzystwo Czytelnicze,
- „Moleskinie” Piotra Piaszczyńskiego, wyd. Portret,
- „Zaplecze” Marty Syrwid, wyd. WAB.

Autorzy wymienionych publikacji, z rąk marszałka województwa Jacka Protasa, odebrali dyplomy potwierdzające nominacje do nagrody. Nie wszyscy nominowani mogli jednak dziś pojawić się w Starym Ratuszu. W imieniu Kazimierza Brakonieckiego nominację odebrała żona - Hanna Brakoniecka, nominacja Piotra Piaszczyńskiego trafiła na razie do rąk Marka Parulskiego z wydawnictwa Portret, zaś nominację za Martę Syrwid odebrała jej mama - Danuta Syrwid.   

Mimo pewnych problemów, na uroczystość ogłoszenia decyzji Kapituły dojechał zwycięzca konkursu - Krzysztof Beśka, urodzony w Mrągowie, wykształcony w Olsztynie, a pracujący obecnie w Warszawie. I to jemu marszałek Protas przekazał główne trofea konkursu.

Krzysztof Beśka urodził się 2 kwietnia 1972 roku w Mrągowie. Uczył się w Liceum Wojskowym w Olsztynie, a potem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie na wydziale filologii polskiej. Jako poeta debiutował w 1990 roku na łamach Dziennika Północy. Pierwsze wiersze drukował m.in. w Borussi, Portrecie, Gazecie Olsztyńskiej i Wiadomościach Kulturalnych. Jest współautorem antologii młodej poezji Warszawa Miasto nowego Milenium: debiuty po 1988 (2001). Jest też autorem tekstów piosenek wykonywanych przez Piotra Banaszaka oraz olsztyński zespół folkowy Shantaż. Teatr Polskiego Radia realizował słuchowiska, których autorem jest Krzysztof Beśka.

Nagrodzona książka „Fabryka frajerów”, to fabularyzowane wspomnienia Krzysztofa Beśki - ucznia jednej z czterech w Polsce „szkół janczarów” - Liceum Wojskowego w Olsztynie przy ul. Leśnej 1. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, skąd wywodzą się ludzie, na których dziś opera się polska armia. Szokujące praktyki polskich „janczarów”, młodość spędzona za murem koszar, indoktrynacja i dyscyplina, śmiech i łzy, to rzeczywistość, którą w pełnej rozmachu powieści przywołuje Krzysztof Beśka.

Wręczono również Nagrodę specjalną za szczególne walory edytorskie i poznawcze. Tę nagrodę otrzymała książka „Księga ogniw - Mapy Pamięci”, wydana przez Stowarzyszenie „Tratwa”.

Tradycyjnie, dzisiejsza uroczystość była też okazją do wręczenia wyróżnień z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza. Tytuł „Bibliotheca Bona 2009” otrzymały:

- w kategorii bibliotek miejskich - Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach,
- w kategorii bibliotek miejsko-gminnych - Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu,
- w kategorii bibliotek gminnych - Gminna Biblioteka Publiczna w Kiwitach.

Przyznana została też nagroda „Bibliotekarza Roku” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Nagrodę tę odebrała Magdalena Strzyż - kierownik działu zbiorów specjalnych.

Ponadto dyrektor WBP Andrzej Marcinkiewicz wyróżnił awansami i nagrodami pieniężnymi kilkunastu innych pracowników swojej placówki.  

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl