Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:28 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
MBM | 2016-10-18 14:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Zbadaj płuca w starostwie

Olsztyn24

Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne badania spirometryczne w najbliższy poniedziałek (24.10), w godzinach 10.00–14.00, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie przy Placu Bema 5. Badania będą przeprowadzać specjaliści z Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Wyniki można będzie na miejscu skonsultować z lekarzem.

Spirometria jest to rodzaj badania medycznego, podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływ znajdującego się w nich, a także w oskrzelach powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. Pomiary uzyskiwane są za pomocą specjalnych aparatów (spirometrów, spirografów) połączonych zwykle z komputerem.

Jest to badanie niezbędne do diagnozowania i kontrolowania leczenia chorób obturacyjnych, czyli takich, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej i jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP jest jedną z głównych chorób odtytoniowych, zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie, a jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć).

Spirometrię powinien robić raz na dwa lata każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia, niezależnie od tego, czy ma objawy choroby. Badanie zaleca się też osobom, które mają kaszel, duszność, łatwo się męczą, bez względu na to, czy są palaczami.
R E K L A M A
Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej lub na stojąco. Wargami trzeba objąć dokładnie ustnik aparatu i dokładnie wykonywać polecenia technika prowadzącego badanie. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z podaniem wartości liczbowych badanych parametrów, niekiedy z dołączonymi wykresami. Badanie trwa zwykle kilka minut. Początkowo oddychamy spokojnie. Następnie na dany znak nabieramy maksymalnie głęboko powietrza i wykonujemy jak najmocniejszy, najszybszy wydech.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.