Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:01 24 kwietnia 2024 Imieniny: Aleksego, Grzegorza
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2011-04-21 18:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Apel katyński w policyjnej jednostce

Olsztyn24
Przy kamieniu i dębie upamiętniającym asp. Wolskiego złożono kwiaty i zapalono znicze (fot. KWP) | Więcej zdjęć »

Olsztyńscy policjanci uczcili dziś (21.04) 71. rocznicę zbrodni katyńskiej. Razem z rodziną asp. Policji Państwowej, Konstantego Wolskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy kamieniu i dębie upamiętniającym policjanta zgładzonego wiosną 1940 roku na sowieckiej ziemi, podobnie jak blisko 7 tys. innych pracowników i funkcjonariuszy przedwojennego resortu spraw wewnętrznych.

- Spotykamy się w 71. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, zbrodni na jeńcach wojennych pojmanych przez Rosjan po 17 września 1939 roku - powiedział insp. Sławomir Mierzwa, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. - W rocznicę ofiary złożonej przez polskich oficerów, policjantów, funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zostali zabici we wschodnich katowniach na mocy decyzji Biura Politycznego KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Asp. Konstanty Wolski służył w Policji w Jabłonowie Pomorskim. Jego ostatnim zadaniem było konwojowanie jeńców niemieckich w kierunku wschodnich rubieży Polski. Z tego zadania nie powrócił. Przez długie lata rodzina była przekonana, że zginął z rąk Niemców. Dopiero w 1996 roku krewni asp. Wolskiego otrzymali wiarygodną informację o tym, że Konstanty Wolski s. Piotra figuruje na liście osób przekazanych do dyspozycji zarządu NKWD w Kalininie (obecnie Twer), co oznaczało, ze został zgładzony wiosną 1940 roku.

We wrześniu 1999 r. rodzina przedwojennego policjanta otrzymała pismo z Centralnego Archiwum MSWiA, w którym Anna Lasek z Wydziału ds. Dokumentacji Administracji Rządowej napisała: „Konstanty Ludwik Wolski był jeńcem obozu w Ostaszkowie, został zamordowany w Twerze przez NKWD i pogrzebany w lesie opodal wsi Miednoje wśród pozostałych 6311 funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej”.
R E K L A M A
- Dzisiaj z nami są potomkowie aspiranta Konstantego Wolskiego, pan Piotr Rafalski i jego bliscy - mówił insp. Mierzwa. - Są dowodem na to, że historia zbrodni katyńskiej to nie tylko wspomnienia w mediach, ale też historia ludzi, z którymi żyjemy i pracujemy na co dzień.

Uroczystość odbyła się na placu jednostki Policji przy ul. Pstrowskiego 3 w Olsztynie. Uczestniczyli w niej, oprócz rodziny Konstantego Wolskiego i policjantów, przedstawiciele władz państwowych i kościelnych województwa oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.