Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2011-05-15 16:07 | Rozmiar tekstu: A A A
Europejska Noc Muzeów

Olsztynianie namalowali Kosmos!

Olsztyn24
Dopchać się do sztalugi nie było łatwo | Więcej zdjęć »
Wysiłkiem kilkuset olsztynian, w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, powstał  wczoraj (14.05) olbrzymi obraz. To efekt zrealizowania kolejnego, niecodziennego pomysłu prof. Eugeniusza Geno Małkowskiego, którego do współpracy w ramach imprezy przygotowanej z okazji Europejskiej Nocy Muzeów zachęcił olsztyński MOK.

- Wspólne malowanie obrazów to historia „stara jak świat” - powiedział nam wczoraj prof. Geno Małkowski. - Pierwszy obraz wspólnie malowany robiłem jeszcze w latach 70. w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Ten obraz, który dzisiaj będziemy malować, będzie nawiązywał do tamtego, chociaż taktyka malowania będzie inna. W latach 70. nie wiedziałem jeszcze, że taki obraz, podobnie jak miasto, musi być podzielony na „działki”. Te „działki” wymyśliłem później, przechadzając się ulicami Paryża i obserwując pracę setek tamtejszych malarzy, starających się zarobić parę franków. Chciałbym, żeby dziasiaj co najmniej 1000 osób pomalowało taką swoją „działkę”. Nie chciałbym, żeby to był obraz wyłącznie związany z kolorem i formą, ale żeby miał treść, a nawet żeby zawierał pewne kalambury czy teksty. Myślę, że to będzie jedna, wielka abstrakcja, inaczej - taki olsztyński Kosmos!

Nie wszystkie plany profesora udało się zrealizować. Po pierwsze, nie udało się przygotować płótna o rozmiarach, jakie zamówił artysta: 2 x 2 metry. - Nie ma tak dużych płócien - tłumaczyli pracownicy MOK profesorowi. - Aż w Lublinie udało nam się znaleźć takie o wymiarach 180x180 centymetrów i to płótno ściągnęliśmy do Olsztyna.
R E K L A M A
banner
Ale większe o kilkadziesiąt centymetrów płótno i tak nic by nie zmieniło, bo olsztynianie tak bardzo chcieli się artystycznie wyżyć, że powierzchnię płótna zamalowali kilkakrotnie. Na próżno więc ci, którzy malowali jako pierwsi, będą poszukiwać swoich kresek, kółek, kwiatków, domów, chmurek czy napisów. Zostały one przykryte kolejnymi warstwami farby przez tych, którzy malowali później. 

Nie udało się też potwierdzić udziału we wspólnym malowaniu obrazu 1000 osób. Na listach będących potwierdzeniem udziału w projekcie, organizatorzy doliczyli się trochę mniej niż 350 podpisów. Ale to też nie jest powód do zmartwienia, bo po pierwsze, wielu „malarzy” nie złożyło swojego podpisu na wiszących na ścianach Galerii Rynek listach, a po drugie, spora grupa odwiedzających galerię nie doczekała się wolnego miejsca przy sztaludze.

Spełniło się natomiast przewidywanie profesora Geno Małkowskiego, że końcowym efektem wspólnego malowania obrazu będzie „olsztyński Kosmos!”. Obraz jest kosmiczny! - Może być przez muzea świta kupowany - podsumował z uśmiechem na twarzy artysta.

Kto nie wierzy, nich zajrzy do Galerii Rynek.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Nokturn Muzealny w Galerii Rynek MOK

»

14-05-2011

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.