Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2011-09-01 23:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Pożegnali babę, ale nie na długo

Olsztyn24
Ach, te baby... | Więcej zdjęć »
Na Starym Mieście w Olsztynie pożegnano dzisiaj (1.09) barwnych gości, którzy zawładnęli przestrzenią miejską w okresie minionych wakacji. Mowa oczywiście o kolorowych figurach baby pruskiej, najsilniejszej kandydatki na maskotkę stolicy Warmii i Mazur, które pojawiły się na starówce z inicjatywy olsztyńskiego architekta Tomasza Lelli i wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyna.

Na placu przed apteką, na który przeniesiono bohaterki uroczystości, zgromadzili się uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie wraz z dyrektorem szkoły, Aleksandrem Kuberskim, odpowiedzialni za kulturę i promocję miasta pracownicy Urzędu Miasta, prof. Piotr Obarek, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz arch. Tomasz Lella, pomysłodawca projektu „Olsztyn babą stoi”, w ramach którego uczniowie „Plastyka”, studenci Wydziału Sztuki UWM oraz olsztyńscy plastycy stworzyli podziwiane przez mieszkańców miasta oraz turystów projekty baby.  

- Ten performance artystyczny przyniósł ze sobą niewątpliwy sukces promocyjny naszego miasta - powiedział Tomasz Lella. - Promocja Olsztyna była głównym celem tego projektu. Tegoroczna edycja już się praktycznie zakończyła, ale mamy pomysł na przyszłoroczną, która odbędzie się po nazwą „Eurobaba z Olsztyna, czyli wszystkie baby do Olsztyna” i będzie powiązana z Euro2012. Będziemy bić rekord Guinessa w malowaniu największej baby. Chcielibyśmy także wykorzystać wodę, ponieważ Olsztyn jest miastem jezior. Myślimy więc nad widowiskiem teatralno-muzycznym nad Jeziorem Krzywym, którego główną bohaterką będzie oczywiście baba.  
R E K L A M A
banner
Wykonane w tym roku baby pruskie zostaną przekazane swoim patronom w ramach podziękowania za włączenie się do projektu. Pięć z nich, zasponsorowanych przez miasto, zostanie jeszcze przed ratuszem. Jednak to nie jedyny pomysł na zachowanie bab w miejskiej świadomości do przyszłego roku.

- Chcielibyśmy wydać książkę podsumowującą ten blisko trzymiesięczny pobyt bab na terenie Starego Miasta - zdradził prof. Piotr Obarek. - Pamięć ludzka jest zawodna, a taki album byłby sympatyczną pamiątką dla mieszkańców i turystów. Mamy już wykonaną dokumentację fotograficzną przez kilku znanych olsztyńskich artystów fotografików, teraz będziemy szukać środków na wydanie tego albumu.

Kolejne pomysły na wykorzystanie baby pruskiej w promocji Olsztyna przedstawił nam również Maciej Rytczak, dyrektor wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta. 

 - Mamy dużo pomysłów na wykorzystanie baby pruskiej do promocji naszego miasta - przyznał. - Na przykład konkurs fotograficzny na letnie zdjęcie z babą z Olsztyna. Chcielibyśmy uruchomić także serię gadżetów miejskich i pozorumieć się ze szpitalami na terenie miasta, aby wszystkim urodzonym w nich dziewczynkom wręczano certyfikat „Babeczka z Olsztyna”. Moglibyśmy również zaprosić olsztyńskie firmy, instytucje oraz mieszkańców miasta do stworzenia własnych bab. Mamy także informacje, że jedna z olsztyńskich kawiarni ma w planach przygotowanie w październiku Babafest, do udziału w którym mają zostać zaproszone między innymi Dorota Wellman i Grażyna Dobroń z radiowej Trójki. Happening ten uruchomił wiele pomysłów oraz nowe inicjatywy i , co równie ważne, dostajemy wiele sygnałów od mieszkańców miasta oraz turystów potwierdzających, że baba pruska została przez nich pozytywnie odebrana.

Pozostaje zatem czekać na ustanowienie przez miasto baby oficjalną maskotką Olsztyna.  

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Koniec happeningu z pruskimi babami

01-09-2011

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl