Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:38 19 marca 2024 Imieniny: Józefa, Bogdana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
Ad-Ka | 2011-12-03 23:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Najlepsze smaki w regionie

Olsztyn24
| Więcej zdjęć »

Co roku fani dobrej kuchni oraz jury konkursowe z niecierpliwością oczekują na finał konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”. Co roku, już od 10 lat jest coraz smaczniej i coraz wspanialej. To, co jest serwowane, zachwyca wszystkich gości. Nie inaczej było również dziś (3.12) na jubileuszowym konkursie.

Stali bywalcy wiedzą, że na ten festiwal smaków przychodzi się z pustym żołądkiem, bo wypada spróbować wszystkiego, by tak jak jurorzy mieć własną ocenę i sprawdzić, czy opinia fachowców jest zgodna z opinią własną. Również w tym roku byli liderzy publiczności. Całkowitym fenomenem była wątróbka z pstrąga w sosie pomidorowym. Niezrównaną w smaku była wędzona słoninka i smalec z dzika „podszyty wiatrem”. Błyskawicznie zniknęły dziś torty bezowo-migdałowy oraz czekoladowo-orzechowy. Nie zabrakło amatorów dobrego chleba, wędlin i ryb. Zaskakującymi produktami były konfitury - z rokitnika oraz z jarzębiny. Trudno wymienić wszystkie łakocie. Tyle ich było.

W konkursie ocenie poddanych zostało 14 potraw i 26 produktów. Jury pod przewodnictwem Grzegorza Russaka przyznało nagrody najlepszym. Co zaskakujące, opinie jury pokryły się w tym roku z gustem publiczności.

W kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego - produkty i przetwory mięsne - pierwsze miejsce zdobyła szynka mazurska wędzona z Marcinkowa „Mazurskie Smaki”. Drugie miejsce zdobył smalec z dzika „wiatrem podszyty” Jadwigi Mackiewicz z Kaliczek, natomiast trzecie - pasztet z królika z Hotelu „Sajmino” w Kajkowie.
R E K L A M A
W kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego - produkty i przetwory z ryb - potwierdził się wybór publiczności. Zwycięzcą została wątróbka z pstrąga wykonana przez Dagmarę Gęstwińską z gospodarstwa Malinówka - Wzgórza Dylewskie z Pierzwałdu. Co roku to gospodarstwo zaskakuje wymyślnymi, a pysznymi produktami. Drugą lokatę zdobył węgorz wędzony w octowo-olejowej zalewie z Baru Restauracji Karczma Jagienka w Burdągu. Jako trzeci produkt sklasyfikowano leszcza wędzonego Marii Oleszkiewicz z Tolkmicka.

W produktach regionalnych pochodzenia zwierzęcego - miody - bezkonkurencyjne od lat jest Gospodarstwo Pasieczne Bartnik Mazurski z Kętrzyna. Tym razem najlepszy był ich miód lipowy. Zdobył on również Puchar Marszałka w swej kategorii. Z kolei na drugiej pozycji oceniono Pasiekę Dziadka Ignacego z Żabina z jego miodem wielokwiatowym. Trzecia pozycja to miód pszczeli Haliny Smyk z Pieniężna.

- Nie sądziłam, że znajdę się w finale - stwierdziła pani Halina. Jej miód pochodzi raptem z trzech uli, ale jaki? Istna fantazja dla podniebienia.

W kategorii produkty regionalne pochodzenia roślinnego - zbożowe - przyznano tylko dwie nagrody. Pierwszą Grzegorzowi Klemarowskiemu z Płociczna za chleb flisacki – również zdobywca Pucharu Marszałka, a drugą Weronice Czokało z Bezławki koło Reszla za chleb gryczany.

Z kolei w kategorii produkty regionalne pochodzenia roślinnego - wyroby cukiernicze - rywalizacja była bardzo silna. Bezkonkurencyjny był tort czekoladowo-orzechowy wykonany przez Janinę Hadałę z Wargielit. Ona też zdobyła w tej kategorii za swój tort Puchar Marszałka. Na drugim miejscu minimalnie niżej oceniony został torcik bezowo-migdałowy z Kawiarni „Moja” w Olsztynie. Na trzecim miejscu znalazł się sękacz Bożeny Mikielskiej z Lenkupia.

W produktach pochodzenia roślinnego, w przetworach owocowych najwyżej oceniono kompot z ulęgałek, produkt bardzo polski, jak stwierdził dr Russak. Smakołyk przyrządziło Gospodarstwo Agroturystyczne „Margot” Eulalii Paszkiewicz z Wilkas. Na drugim miejscu ulokowano Jesienny Dżem Cioci Agaty (jabłko i dynia z nutą imbiru i kardamonu) Krystyny Łuczyńskiej z Kurzętnika. Miejsce trzecie zdobyła witaminowa konfitura z rokitnika Anny Kobus ze Szczytna. Nie tylko zdrowe, ale też pyszny smakołyk.

W przetworach warzywnych najlepszym pod każdym względem była sałatka zimowa z czosnkiem wykonana przez Agnieszkę Karwecką z Pieniężna. W innych regionalnych produktach pierwsze miejsce zdobyły opieńki w pomidorach Teresy Szeląg z Nadbrzeża. Kolejne były Jarzębinowa Jesień Jadwigi Mackiewicz z Kaliczek i kurki w sosie własnym Danuty Marii Broch z Koła Gospodyń Wiejskich w Gryźlinach.

W kategorii napoje regionalne – w alkoholach co roku jest ostra rywalizacja. W tym też ścigały się rewelacyjne trunki. W tym roku najlepiej oceniono nalewkę z owoców dzikiej róży o nazwie „Moc natury”. Pyszna była też, co prawda nie nagrodzona naleweczka z PKWN (Pędzony Koniak w Nocy). W kategorii napojów nie przyznano nagrody marszałka. Za to Puchar Marszałka wręczono Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Szuszu za ser naturalny salami. Produkt ten oceniono najwyżej również w kategorii produktów regionalnych zwierzęcych - mlecznych.

W potrawach dominowała dziczyzna, która staje się coraz bardziej popularna. Jednak najlepiej oceniono karkówkę z kapustą przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych z Olsztyna. Również zdobywca Pucharu Marszałka. Na drugim miejscu znalazł się duszony comber jagnięcy w sosie agrestowym „Krys-Stan” z Olsztyna, a na trzecim gęsia rolada z cielęciną w sosie żurawinowo-chrzanowym przygotowana przez Karczmę „Nad Sandelą” z Lubawy.

W potrawach przygotowanych przez osoby fizyczne najlepiej oceniono Teresę Brodowską z Prawdowa koło Mikołajek. Przygotowała ona zrazy wieprzowe z farszem z kapusty kiszonej z grzybami (opieńki lub zielonki). Laureatka nie mogła uwierzyć w sukces. Tym bardziej, że zdobyła też Puchar Marszałka.

- Przecież to taka prosta, banalna potrawa - stwierdziła.

Na drugim miejscu była kaczka faszerowana z czerwoną zasmażaną kapustą z Koła Gospodyń Wiejskich z Mroczna, a na trzecim Anna i Wojciech Oczkowscy z Wężówka za kotlet ze skudda.

Wręczone zostały też nagrody specjalne Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Agencji Rynku Rolnego.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.