Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:40 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
ATK | 2012-07-04 00:21 | Rozmiar tekstu: A A A

W Salonie Mendelsohna o Bet Taharze

Olsztyn24
Salon w całości poświęcony był prezentacji działań w domu Mendelsohna (fot. ATK - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Mieszkańcy Osiedla Grunwaldzkiego mieli dziś (3.07) okazję uczestniczyć w Salonie Mendelsohna pt. „Przestrzeń Dialogu” poświęconym tematowi Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” i Fundacji „Borussia”. Spotkanie odbyło się w stołówce Gimnazjum nr 5, przy ul. Marii Konopnickiej. Niewielką salkę szczelnie wypełnili zainteresowani tematem. Przybyło także sporo młodych ludzi.

Salon w całości poświęcony był prezentacji działań w domu Mendelsohna i programowi przyszłego Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna”. Kornelia Kurowska, przewodnicząca zarządu „Borussi” pokrótce przedstawiła główne cele działalności stowarzyszenia i fundacji. Podkreślała, że celem nadrzędnym jest budowanie jak najszerszego dialogu i wzmacniania wielokulturowaości.

Potem szczegółowo, z wykorzystaniem slajdów, pokazano stan prac przy Bet Taharze, czyli w przedpogrzebowym żydowskim domu oczyszczeń oraz na cmentarzu do niego przylegającym.

- To ostatni żydowski zabytek w Olsztynie, który się zachował - powiedziała Ewa Romanowska, skarbnik „Borussi” - Przypomina tu o Żydach, którzy mieszkali w Olsztynie, a była tu na początku XX wieku dość liczna gmina żydowska. Dopiero lata 30. ubiegłego wieku spowodowały, że większość Żydów wyjechała lub została wywieziona. Ten dom to także przypomnienie pracy wybitnego architekta niemieckiego żydowskiego pochodzenia Ericha Mendelsohna. To był jego pierwszy projekt zrobiony na prośbę gminy żydowskiej. Dzieło bardzo oryginalne i piękne.
R E K L A M A
Mieszkańcy ponadto dowiedzieli się, że Bet Tahara i sąsiadujący z nią cmentarz po wojnie zostały mocno zdewastowane. Dom przebudowano na potrzeby ówczesnego Archiwum Państwowego (był tam magazyn archiwum). Natomiast macewy (nagrobki żydowskie) rozbito w 1968 roku i wykonano z nich podmurówkę Kasyna Oficerskiego na ul. Zamkowej. Teraz odzyskano te płyty. Te mniej zniszczone trafią na samodzielne nagrobki. Natomiast te pokruszone znajdą się na jednej ścianie pamięci.

O pracy przy Bet Taharze mówiła też menadżerka kultury w „Borussi”. Anna Verena Wagner, wolontariuszka z Niemiec, która zaangażowana jest przy rozwijaniu dialogu i wymianie kulturowej. Była także runda pytań na tematy związane ze spotkaniem. Potem mieszkańcy udali się obejrzeć postęp prac przy Bet Taharze i na cmentarzu żydowskim.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.