Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:22 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
waclawbr | 2013-02-14 18:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Józef Skrzek wystąpi pod kopułą olsztyńskiego planetarium

Olsztyn24
W niedzielę w planetarium wystąpi Józef Skrzek

Tylko 160 osób będzie mogło wysłuchać niedzielnego (17.02) koncertu Józefa Skrzeka, ikony polskiej muzyki elektronicznej, pod kopułą olsztyńskiego planetarium. Muzyk przyjedzie do stolicy Warmii i Mazur, by godzinnym koncertem uświetnić program trzeciego dnia obchodów 540. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i 40. rocznicy otwarcia Planetarium. Towarzyszyć mu będzie wokalnie żona - Alina Skrzek.

- Na jubileusz przygotowywaliśmy w planetarium wirtualną podróż po kosmosie, a z takimi wielkimi, kosmicznymi przestrzeniami doskonale współgra muzyka elektroniczna, można wręcz powiedzieć, że kosmos i muzyka elektroniczna to ta sama filozofia - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Zastanawialiśmy się więc, jakiego muzyka zaprosić, by zagrał muzykę do naszej prezentacji. Padało wiele nazwisk, chociaż myśleliśmy raczej o artystach młodego pokolenia. Aż w końcu ktoś powiedział, że jest jeszcze przecież nestor muzyki elektronicznej, Józef Skrzek, który w historii polskiej muzyki zapisał piękną kartę.

Ponieważ zaplanowane na niedzielę rocznicowe wydarzenia skierowane są raczej do ludzi dorosłych - takich, którzy mieli naście lub niewiele więcej lat, gdy Józef Skrzek i jego zespół SBB byli u szczytu sławy, więc wybór padł na Skrzeka.

- No i chyba trafiliśmy, bo darmowe wejściówki na koncert się nam dosyć dobrze rozeszły, na dziś mamy ich jeszcze tylko kilkanaście - dodaje dyrektor Szubiakowski. - To świadczy, że artysta znalazł odbiorców w Olsztynie.
R E K L A M A
Józef Skrzek propozycję zagrania w Olsztynie przyjął, nieco tylko narzekając, że z Michałkowic, dzielnicy Siemianowic Śląskich, gdzie mieszka, do Olsztyna jest dość daleko.

Start niedzielnych wydarzeń w planetarium zaplanowano na godz. 16.00. Na początek będzie finał konkursu o tytuł Slamera Science Fiction. Wystartuje trzech wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach poetów-performerów, którzy na żywo tworzyć będą wiersze o tematyce science fiction. Popisy oceniać będzie trzyosobowa komisja w składzie: Józef Jacek Rojek, Marek Serenko i Leszek Błaszkiewicz.

- Potem chcemy pokazać coś, co się wiąże z 40-leciem planetarium i z muzyką Skrzeka jednocześnie, bo pochodzi właśnie z tamtych czasów - mówi Jacek Szubiakowski. - Chcemy pokazać film z 1978 roku, który był pracą dyplomową w Łódzkiej Szkole Filmowej obecnego profesora Janusza Połoma z naszego uniwersytetu, z Wydziału Sztuki.

Film dotyczy mozaiki umieszczonej na ścianie planetariowego patio. Obraz jest częściowo nagrany kamerą, a częściowo wypełniony animacjami, wykonanymi niespotykanymi już dziś - można by rzec - archaicznymi metodami.

- Podejrzewam, że młodsi filmowcy będą mogli się uśmiechnąć, widząc ten rodzaj animacji, ale to wszystko było robione „na piechotę”, na obrabianej na mokro taśmie filmowej - wyjaśnia dyrektor Szubiakowski. - Stworzenie takiego filmu nie było proste.

Autor filmu będzie na miejscu, więc zapewne opowie, jak 40 lat temu kręcono filmy i przygotowywano filmowe animacje. Przy okazji będzie możliwość zapoznania się z historią samej mozaiki, wykonanej w 1972 roku z emaliowanej blachy przez Stefana Knappa - polskiego artystę z bardzo ciekawą biografią, w której znajduje się m.in. udział w Bitwie o Anglię w charakterze pilota.

O godzinie 18.00 pod kopułą planetarium ma pojawić się Józef Skrzek z małżonką-wokalistką. Pracownicy planetarium uruchomią film o podróży po bezkresnych przestrzeniach kosmosu, który muzycznie okrasi Józef Skrzek.

- Umówiliśmy się z artystą, że na swoich dwóch syntezatorach Mooga zagra taką „szeroką” muzykę, pasującą do przygotowanej przez nas scenografii, czyli do kosmicznej przestrzeni - mówi Szubiakowski. - To nie będzie więc muzyka z ostatnich dokonań Skrzeka, ale coś bardziej tradycyjnego.

Józef Skrzek ma doświadczenie w występach w planetarium. Często grywa w planetarium w Chorzowie, występował też w planetarium w Toruniu. W Olsztynie zagra po raz pierwszy.

Po kosmicznej podróży z muzyką elektroniczną w tle pozostanie tylko jeden punkt całych jubileuszowych uroczystości - pokaz mającego też 40 lat filmu fabularnego „Kopernik” z Andrzejem Kopiczyńskim w roli tytułowej.

- Ciekawostką związaną z tym filmem jest to, że część instrumentów astronomicznych wykonanych na potrzeby filmu i w filmie wykorzystanych została przekazana do naszego planetarium - mówi dyrektor planetarium. - Można je u nas zobaczyć.

Kiedy dzisiaj (14.02) w południe opuszczaliśmy olsztyńskie planetarium, w kasie było jeszcze 19 bezpłatnych wejściówek na koncert Józefa Skrzeka i kilkadziesiąt na film „Kopernik”. Możliwe, że pojedyncze wejściówki pozostaną tam do jutra. Warto się o nie postarać, szczególnie jeśli chodzi o jedyny, niepowtarzalny występ Józefa Skrzeka.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.