Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:09 01 listopada 2024 Imieniny: Wszystkich Świętych
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność pozarządowa
Ad-Ka | 2013-07-26 02:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Fundacja Revita Warmia połączy mieszkańców regionu

Olsztyn24
Marcelina Chodyniecka-Kuberska i Rafał Aleksander Mikułowski (fot. Ad-Ka - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Kawiarni Cudne Manowce przy ul. Chrobrego spotkali się dziś (25.07) ludzie kultury zaangażowani w tworzenie wizerunku kulturowego Olsztyna i regionu. Gośćmi spotkania odbywającego się w ramach kawiarni naukowej Collegium Copernicanum byli Marcelina Chodyniecka-Kuberska oraz Rafał Aleksander Mikułowski, inicjatorzy stworzenia Fundacji Revita Warmia oraz Ars Pro Eco Logia (A.P.E.L.), projektu Warmińsko-Mazurskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych na rzecz nowego Obrazu Świata.

Czym jest najnowszy pomysł dwojga ambitnych artystów? To alternatywa dla rozwoju regionu, ale uwzględniająca jego klimat i naturalne otoczenie. Fundacja Revita Warmia narodziła się z połączenia dwóch pomysłów, mających na celu aktywizację regionu.

- Doszliśmy do wniosku, że nie ma co mnożyć organizacji i budować dwóch tworów. Zdecydowaliśmy się połączyć nasze siły i stworzyć coś, co będzie konsolidować środowisko. Revita Warmia to rewitalizacja regionu. Istotą działania jest tworzenie życia od nowa. Istota naszych działań ma głębsze znaczenie - wyjaśnia Mikułowski.

Rafał Mikułowski na teren Warmii trafił przypadkiem. Większość swego życia spędził na emigracji. Z Polski wyjechał z rodziną jako dziecko. Do kraju rodzinnego powrócił po studiach. Z początku nie mógł się odnaleźć i tworzył, jak twierdzi, wybierając emigrację wewnętrzną. Po 18. latach trafił do Garbowa pod Kętrzynem. W końcu odnalazł swoje miejsce w Tłokowie koło Jezioran. Z Marceliną Kuberską spotkał się w czasie jednej z wystaw w Koszarach Dragonów w Olsztynie. Wtedy zdecydowali się połączyć wspólnie siły i pomysły.
R E K L A M A
Jak stwierdzono na spotkaniu, choć nasze miasto i region to prowincja, to niesłusznie mamy z tego powodu kompleksy. Prowincjonalizm nie jest w tym przypadku wadą, a atutem, który ma przyciągać do nas turystów i ludzi, którzy zechcą tu zamieszkać i na nowo zbudować tożsamość tych ziem. W planach unijnych cały czas będziemy regionem zaliczanym do Polski B. Większego sensu nie ma dążenie za wszelką cenę do uprzemysławiania naszego regionu, a podjęcie starań, by wykorzystać tkwiący w naszych ziemiach potencjał.

Na razie Warmia i Mazury mają skłonność do wyludniania się. Przynajmniej niektóre regiony, ale to normalna kolej rzeczy. Następuje bowiem wymiana pokoleniowa. Celem fundacji jest wzmocnienie tej wymiany i działania kulturotwórcze na wielu płaszczyznach. Bazą ma być architektura, jako element kształtowania krajobrazu. To od niej mają być wyprowadzanie wszystkie pomysły promujące region i ludzi, przy uwzględnieniu specyfiki naszych ziem.

Idealnym pomysłem lansowanym przez parę artystów ma być stworzenie sieci powiązań kulturowo-artystycznych. To do nich adresują swój Manifest Ideowy fundacji, wyjaśniając zasady i cel działań opartych na dialogu kulturowym.

- Mam nadzieje, że tak zapoczątkowany dialog znakomicie wpisze się w ogólnoludzkie poszukiwania nowego stylu życia, przez jednych zwanym minimalizmem, dobrowolną prostotą, powolnym życiem – dodaje Marcelina Kuberska.

Wszystkie punkty zawarte w manifeście opublikowane zostały na stronie internetowej fundacji pod adresem www.revitawarmia.pl

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.