Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Edyta Jermakow | 2013-07-31 12:59 | Rozmiar tekstu: A A A
Starosta olsztyński wydzierżawia Jezioro Linowskie w Łęgajnach lokalnemu stowarzyszeniu

Jezioro Linowskie odzyska dawny blask!

Olsztyn24
Jezioro Linowskie (fot. SP)

Jezioro położone jest w obrębie Łęgajn, gmina Barczewo, niestety z jego uroków od dawna nie korzystają mieszkańcy. - Od kiedy w latach 90. przestały funkcjonować Państwowe Gospodarstwa Rybackie, powoli następowała degradacja Jeziora Linowskiego - mówi Bogdan Monkiewicz ze Stowarzyszenia Wędkarskiego Jeziora Linowskiego w Łęgajnach. - Jeszcze 3 lata temu to jezioro wyglądało jak kałuża wodna. Na jego powierzchni obecne były glony i sinice. Chwasty i trawy zarosły brzegi - dodaje.

Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Utworzyli stowarzyszenie i zaczęli działać. Inicjatywie przyklasnął Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch, który jako reprezentant Skarbu Państwa zgodził się na wydzierżawienie jeziora.

- Jak najbardziej popieram takie działania - mówi starosta. – Kto jeśli nie wędkarze i mieszkańcy będą najlepiej wiedzieli, jak przywrócić Jezioro Linowskie do życia. Plany są dokładnie określone. Stowarzyszenie będzie rekultywować akwen wodny i zarybiać go, a z urządzonej plaży będzie mogła korzystać cała społeczność Łęgajn. Jest to niezwykle cenna inicjatywa, którą należy wspierać i nagłaśniać. Liczę na to, że za tym dobrym przykładem pójdą inni.
R E K L A M A
banner
Mieszkańcy Łęgajn już rozpoczęli pierwsze prace porządkowe przy jeziorze, które ma prawie 25 ha powierzchni. Sprzątnięte zostały brzegi, wykoszono trawy i chwasty. W przyszłości ma tu powstać piękny teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Umowa dzierżawy opiewa na 10 lat, a czynsz dzierżawny będzie wynosił około 1500 zł.

Stowarzyszenie podejmuje kolejne kroki i stara się o przejęcie gruntów wokół jeziora od Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie.

- Zamierzamy utworzyć plażę, boiska do siatkówki, pomost, parking samochodowy, miejsca pod namioty i ogniska - wylicza Bogdan Monkiewicz.

Stowarzyszenie nawiązało również kontakt z naukowcem z Katedry Biologii i Hodowli Ryb UWM w Olsztynie.

- Dr Bogdan Wziątek obiecał nam pomoc - mówi Bogdan Monkiewicz. - Liczymy, że uda nam się ożywić jezioro, roślinność, a także zarybić.

Skąd na to wszystko znajdą się pieniądze?

- Członkowie stowarzyszenia płacą składki. I to płacą bardzo chętnie. Bo nam wszystkim zależy, aby przywrócić blask tego jeziora. Chcemy również wystąpić z wnioskiem o dotację unijną, liczymy też na sponsorów – kończy z optymizmem Bogdan Monkiewicz.  

Edyta Jermakow

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl