Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:19 08 maja 2024 Imieniny: Izy, Stanisława
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
is | 2013-09-19 11:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Podsumowano działania podjęte na rzecz bezpiecznych wakacji w regionie

Olsztyn24
Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim (fot. UW - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Nasze coroczne doświadczenie pokazuje, że wspólne działania służb, instytucji, organizacji, fundacji i zrzeszeń działających na rzecz poprawy i zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży dają oczekiwane efekty. Niestety nadal największym problemem jest bezmyślność i brawura wśród korzystających z letniego wypoczynku, a to niestety ma swoje odwzorowanie w statystykach zdarzeń - powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, podsumowując tegoroczne działania.

Jak podkreślali uczestnicy posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (18.09) poświęconego działaniom z zakresu bezpieczeństwa podjętym w okresie wakacyjnym, ten rok był trudy, bo bogaty w wydarzenia o charakterze masowym. Pogoda oraz atrakcje zorganizowane przez warmińsko-mazurskie samorządy sprzyjały przyjazdom turystów na Warmię i Mazury, co wymagało od służb jeszcze większego zaangażowania w zapewnienie bezpiecznego wypoczynku.

Zwiększona liczba patroli policyjnych, wzmożone kontrole autobusów, ośrodków organizujących wypoczynek letni i gastronomii w miejscowościach turystycznych czy edukacja na temat zagrożeń - to tylko niektóre z zadań, które realizowały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w okresie letnich wakacji 2013. Co roku na Warmii i Mazurach w okresie wakacyjnym przebywa ponad 60 tysięcy dzieci i młodzieży, a w sumie podczas wakacji w naszym regionie przebywa ok. 2,5 mln osób.

Jak co roku, na stronach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej można było sprawdzić stan kąpielisk, które są stale monitorowane pod kątem czystości. Szczególną uwagę inspektorzy zwracali również na stan sanitarny dworców PKP i PKS. Podczas wakacji Sanepid skontrolował ponad tysiąc obiektów użyteczności publicznej, a podczas 1105. turnusów przeprowadził ponad 600 kontroli. Jak podkreślił dyrektor Sanepidu Janusz Dzisko, kontrolujący w większości przypadków oceniali warunki sanitarne jako dobre. W okresie wakacyjnym Sanepid wydał tylko 2 wnioski o zamknięcie obozów. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie odnotowała również w okresie wakacyjnym żadnego masowego zatrucia. Lepiej, w stosunku do roku poprzedniego, przedstawia się także stan piaskownic. Zakwestionowany został stan tylko 3. piaskownic w województwie.
R E K L A M A
Nad bezpieczeństwem wypoczynku czuwało również Kuratorium Oświaty, które w tym roku na sfinansowanie i dofinansowanie obozów oraz kolonii dzieci z najuboższych rodzin przeznaczyło 1 mln 879 tys. zł. Oprócz 225. kontroli obozów i kolonii Kuratorium prowadziło również działania edukacyjne i szkoleniowe. Na stronie Kuratorium znaleźć można było rejestr placówek dopuszczonych do organizowania wypoczynku letniego. Podczas tegorocznych wakacji zarejestrowanych było tam 1340 form wypoczynku. Dzieci i młodzież mogły również korzystać z aplikacji na telefon komórkowy z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na wodzie i nad wodą. Na Wielkich Jeziorach Mazurskich działał też system powiadamiania ratunkowego oraz telefon ratunkowy 601 100 100. O warunkach pogodowych żeglarzy ostrzega system 17. masztów, a także sms-owy system METEO. Jak podkreślił przedstawiciel Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, z tej sms-owej formy w ubiegłym roku skorzystało ponad 2 tysiące żeglarzy. W tym roku do dyspozycji turystów był również specjalny numer ratunkowy 984, z którego korzystała także duża liczba turystów. Nad bezpieczeństwem turystów nad Wielkimi Jeziorami czuwało blisko 100 ratowników wyposażonych w łodzie ratownicze i nowoczesny sprzęt przeznaczony do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Od 1 czerwca na Wielkich Jeziorach Mazurskich i nad Jeziorem Jeziorak działało 5 karetek wodnych, które warmińsko-mazurskie akweny będą patrolować jeszcze do końca września. Niestety, mimo intensyfikacji działań ratunkowych i dodatkowemu wsparciu wodnych patroli policyjnych nie udało się uniknąć utonięć. Jak wskazują policyjne statystyki, w okresie od 29 czerwca do 1 września 2013 r. w wodach naszego województwa utonęło 28 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć była kąpiel po spożyciu alkoholu, brawura oraz niedostosowanie możliwości przebywających w akwenach do warunków panujących na wodzie. Jak jednak podkreślił dyrektor giżyckiego MOPR-u Robert Sroka, budujące jest to, że mimo zwiększającej się z roku na rok liczby turystów liczba interwencji pozostaje na podobnym poziomie.

Dużym wyzwaniem podczas tegorocznych wakacji była również intensyfikacja działań promocyjnych samorządów, co wiązało się ze zwiększeniem liczby imprez, zwłaszcza o charakterze plenerowym. W związku z tym w najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowościach Warmii i Mazur, w których nie ma stałych posterunków policji, w sezonie zorganizowane zostały policyjne placówki sezonowe. Porządku na jeziorach Warmii i Mazur strzegło 30. dodatkowych funkcjonariuszy prewencji, którzy, podobnie jak w latach ubiegłych, wzmocnili kontrole obiektów w miejscowościach turystycznych, a także kontrole żeglarzy. W szczególny sposób nadzorowane były także autokary i inne środki przewozu zbiorowego. Policja wraz ze Strażą Graniczną i Wojewódzką Inspekcją Transportu Drogowego podczas wspólnych patroli drogowych kontrolowała stan techniczny pojazdów, zwłaszcza przewożących grupy osób, a także stan osób kierujących tymi pojazdami. Inspektorzy WITD przeprowadzili 56 kontroli autokarów oraz 70 kontroli pojazdów ciężarowych. Jak natomiast podają policyjne statystyki, w okresie letnim kontroli poddanych zostało 37,5 tysiąca pojazdów. Najczęstszą przyczyną ukarania kierowców była nadmierna prędkość i niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa drogowego. Lekkomyślność kierowców odzwierciedlają liczby - 38. zabitych i 427. rannych podczas wakacji.

W ramach działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa wypoczynku w okresie wakacji letnich w 2013 r., Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego polecił w czerwcu br. powiatowym inspektorom nadzoru budowanego wzmożenie działań profilaktyczno-inspekcyjnych i kontrolnych w obszarach szczególnie ważnych dla zapewnienia odpowiednich warunków letniego wypoczynku.

W wyniku podjętych działań kontrolnych, mających na celu zapewnienie bezpiecznego przebiegu wakacji letnich, kontroli poddanych zostało 677 obiektów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, z tego skontrolowano:
435 placów zabaw; 29 boisk; 167 ośrodków kolonijnych, wczasowych, akademików do zamieszkania wczasowiczów; 46 obiektów wielkopowierzchniowych, takich jak obiekty handlowe, hale sportowe, parki wodne.

Oprócz działań doraźnych władze samorządu terytorialnego, a także służby, straże i organizacje pozarządowe działające na rzecz poprawy i zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży przeprowadziły liczne pogadanki, pokazy i szkolenia w ramach różnorodnych akcji i kampanii społecznych.

Wszystkie służby obok swych rutynowych działań profilaktycznych prowadziły dystrybucję między innymi materiałów oświatowo-zdrowotnych o różnych treściach, przeprowadziły zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące zagadnień higieniczno-zdrowotnych oraz zagadnień związanych z organizacją wypoczynku letniego.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.